Daňové přiznání podnikatelů

V daňovém přiznání vyplňujete přílohu č. 1 (§7)

 

Výpočet daňové povinnosti se provádí podle toho, zdali:

  • vedete daňovou evidenci
  • uplatňujete výdaje procentem z příjmu
  • vedete účetnictví

 

Daňová evidence

Pokud vedete daňovou evidenci, musíte evidovat dosažené příjmy a výdaje od 1.1.20XX až do konce roku. Dílčí základ daně z podnikání poté stanovíte jako rozdíl mezi příjmy a výdaji.

 

Účetnictví

Zdaňujete HV vykázaný v účetnictví

 

Výdaje procentem z příjmu

V dnešní době velice oblíbený způsob výpočtu daně do daňového přiznání. Proč?

  • lehká administrativa (vedete pouze přehled příjmů – peníze v hotovosti a připsané na běžný účet v daném kalendářním roce)
  • pro podnikatele s vykazujícími příjmy, ale nízkými výdaji (například kadeřnictví, kosmetika, vedení účetnictví, atd.)

Inzerce ∇

Je třeba se věnovat výpočtu, zda-li se vyplatí uplatnit paušální výdaje nebo výdaje skutečné.

Pokud podnikáte ve více oborech, je nutné buďto u všech uplatňovat buď skutečné výdaje nebo u všech výdaje paušálem. Metody nelze kombinovat.

 

Pro uplatnění procentem není sazba stejná pro všechny podnikání. Nejprve si musíte stanovit, do které skupiny patříte:

Druh příjmu

Sazba zdanění z výše příjmu

Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství

80%

Příjmy ze živnosti řemeslné

 

80%

Příjmy ze živnosti neřemeslné

 

60%

Příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů

40%

Příjmy z pronájmu

 

30%

Příklad:

Účetní a daňový poradce potvrzuje příjmy ve výši: 100.000 Kč/rok

Výdaje uplatněny paušálem: 60%

Základ pro zdanění: 40.000 Kč.

 

Pokud se rozhodnete uplatnit výdaje paušálem, nemůžete již jiné výdaje uplatňovat. Například o odpisech již vedete pouze evidenci (opět upozorňuji, že před tím, než se rozhodnete pro uplatnění výdajů procentem je důležité si propočítat skutečné výdaje). Zmíněné odpisy lze však vyřešit jednoduše – u nového majetku, zařazeného do účetnictví, nemusíte zahájit odpisování v roce, ve kterém uplatňujete procento. Odpisování zahájíte až povedete daňovou evidenci nebo účetnictví.

V dodatečném daňovém přiznání můžete provést změnu, že místo skutečných výdajů uplatníte výdaje paušálem. Obráceně však nelze.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dohadné účty pasivní
3 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Příjmy z kapitálového majetku
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní a daňové odpisy - účtování
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Účtování daru

24. 11. 2013

Teorie, kterou potřebujete znát ke správnému účtování darů, praktické příklady a novinky týkající se darů v novém občanském zákoníku

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (3)

#1  Jan kinčl 28.02.2013, 10:41

Mam živnost jako dlaždič ale nenašel jsem ji v řemeslech tak nevím kolika procenty mužu danit

#2  Ing. Marie Bohdalová 28.02.2013, 20:41

Dobrý den, pravděpodobně bude spadat do "zednictví" kde se uvádí:"......zhotovení a opravy vnějších i vnitřních dlažeb z dlaždic......." Zednictví je živnost řemeslná, tedy 80% (ale tyto procenta nevyjadřují danění, ale výdaje, které odečtete od příjmů a tento rozdíl pak teprve zdaníte).

#3  Egerka 17.03.2013, 00:12

Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ a mám příjmy z podnikání a také příjmy z Dohod o provedení práce. Dohody byly vždy do 10 000,- měsíčně a nebyla z nich zaměstnavatelem odváděna daň ani pojistné . Uvedu příjmy z DPP na řádku 31 daňového přiznání (Příjmy ze závislé činnosti) nebo je přičtu k příjmům z podnikání? Děkuji

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Danove-priznani-podnikatelu&idc=81

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.