Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Jak na proplacení rekvalifikačního kurzu úřadem práce?

|

Mnoho lidí v souvislosti s covidem přišlo o práci, muselo zavřít své vybudované podniky a nyní jsou odkázáni na úřad práce. Jednou z možností, jak se dostat zpět do pracovního procesu, je rekvalifikace v novém oboru s příslibem jistoty na pracovním trhu. Jaké jsou možnosti rekvalifikačních kurzů a jak si zajistit proplacení od úřadu práce?

 

Rekvalifikační kurz přes úřad práce

Rozhodli jste se pomocí rekvalifikace vzdělat v novém oboru, změnit své zaměření a zvýšit své šance na získání nového pracovního místa? Pak máte dvě možnosti, jak rekvalifikaci financovat. 

 

 1. Náklady uhradíte sami – můžete si vybrat vlastní vzdělávací společnost a zaplatit si celý rekvalifikační kurz sami. V tomto případě doporučujeme zjistit si reference absolventů, historii společnosti apod. Cena kurzů se běžně pohybuje od 7 000,- výše, ale ty nejdražší se mohou vyšplhat dokonce na několik desítek tisíc korun. Doporučujeme vybírat rekvalifikační kurzy v cenové rovině 9 000 až 15 000,-. Tato cena totiž odpovídá opravdové hodnotě rekvalifikace a máte jistotu, že zbytečně nikoho nepřeplatíte, ale zároveň se jedná pravděpodobně o kvalitní kurz. 

 

 1. Necháte si proplatit rekvalifikaci úřadem práce – dále vám může s náklady pomoci úřad práce. Buď si vyberete z kurzů, které daný úřad práce nabízí nebo si opět můžete vybrat vlastní rekvalifikaci a pouze požádat o její proplacení. V tomto případě se jedná o tzv. zvolenou rekvalifikaci. Jeden uchazeč si může v průběhu 3 let vybrat kurz nebo kurzy v maximální hodnotě 50 000 Kč. 

Podmínky proplacení rekvalifikace úřadem práce

Podmínky proplacení rekvalifikace si doporučujeme ověřit u daného úřadu, jelikož se mohou mírně lišit. Avšak základní body zůstávají ve většině případů stejné. Pojďme si je blíže představit.

 

Nejdůležitější podmínkou je, že se musíte nacházet v evidenci úřadu práce jako zájemce nebo uchazeč o zaměstnání. Nemůžete tedy podnikat nebo pracovat v zaměstnání a zároveň žádat o proplacení rekvalifikace. V takovém případě se budete muset spolehnout na vlastní prostředky. 

 

Další častou podmínkou se stává zdravotní způsobilost jedince pro výkon budoucího (zvoleného) zaměstnání a tedy i rekvalifikačního kurzu, který vás má na tuto profesi připravit. 

 

Mělo by se jednat o tzv. účelnou rekvalifikaci. Co tento pojem znamená? Absolvování rekvalifikace by vám mělo zprostředkovat reálnou šanci na získání zaměstnání v oboru. Mělo by se tedy jednat o prosperující obor, který patří k žádaným na pracovním trhu. Kurz by zároveň měl splňovat podmínku potřebnosti – například z důvodu, že o vaše dosavadní zaměstnání přestává být zájem ze strany zaměstnavatelů. V jednoduchosti řečeno: Neměli byste se hlásit na rekvalifikační kurz, pokud profesi, kterou jste doteď vykonávali, hledá mnoho zaměstnavatelů na trhu. 

 

Poslední častou podmínkou bývají dostatečné a odpovídající vstupní předpoklady, což se posuzuje například dle vašeho dosaženého vzdělání.  

Vyberte si vhodný rekvalifikační kurz

Výběr rekvalifikačního kurzu rozhodně nepodceňte a věnujte mu dostatek času. Mezi velmi oblíbené kurzy, které jsou často propláceny úřady práce patří stálice jako:

 

 1. Rekvalifikační kurz účetnictví – tento kurz se dlouhodobě drží na pomyslných prvních příčkách v oblíbenosti rekvalifikací. Mezi jeho hlavní výhody patří rychlost, jelikož disponuje nízkou celkovou hodinovou dotací, dále také možnost absolvovat jej bez předchozích zkušeností a jistota uplatnění. 
 2. Rekvalifikační kurz administrativní pracovník – stálost zaměstnání také nabízí jakákoliv pozice v administrativě. Kurz můžete následně kombinovat s příbuznými obory jako například personalistika nebo marketing. 
 3. Rekvalifikační kurz kosmetička – mezi spíše manuálně zaměřené oblíbené kurzy patří rekvalifikace na kosmetičku. Ta vám umožňuje mimo jiné začít podnikat v daném oboru.

 

Mezi další oblíbené kurzy v posledních letech patřily také:

 • Sekretář/ka 
 • Elektrikář
 • Truhlář
 • Masér/ka
 • Personalista/ka
 • IT pracovník

 

Jak postupovat? Průvodce krok za krokem

Pokud splňujete výše uvedené podmínky pro proplacení rekvalifikace úřadem práce, můžete o něj zažádat následujícím způsobem. 

 

Krok 1: Začněte s dostatečnou časovou rezervou. Celý proces může trvat i více jak 30 dní. Rozhodně neplatí, že byste dnes zažádali a zítra již věděli výsledek vaší žádosti. 

 

Krok 2: Zkontrolujte si, zda vámi vybraný rekvalifikační kurz disponuje platnou akreditací od MŠMT ČR. Bez ní by ani vaše osvědčení nebylo platné. 

 

Krok 3: Předběžně se registrujte do kurzu a vyplňte formulář s názvem Zájem o zvolenou rekvalifikaci.

 

Krok 4: Zažádejte o schválení kurzu a odevzdejte všechny dokumenty na příslušném úřadu práce. 

 

Krok 5: Nyní vyčkejte na posouzení komise, která vyhodnotí, zda máte na proplacení nárok a schválí jej. Jestliže splňujete podmínky, nemusíte se bát, že by vaši žádost odmítli. Komise proplacení schválí pouze v případě, že o něj bylo požádáno dostatečně dopředu, ještě před začátkem rekvalifikačního kurzu. 

 

Co se stane, pokud máte schválené proplacení nákladů, ale rekvalifikaci nedokončíte? V takovém případě byste všechny náklady museli uhradit z vlastních prostředků. Dejte si tedy pozor na minimální docházku (80 %) na kurz a připravte se na závěrečnou zkoušku. 

 


Autor: Brandvoice - rekvalifikacnikurzy.cz

Inzerce ∇Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Jak-na-proplaceni-rekvalifikacniho-kurzu-uradem-prace-&idc=434

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.