Jak se určí daňová rezidence Slováků pracujících v České republice?

Jste občanem Slovenské republiky, ale pracujete v České republice? Jaké jsou Vaše daňové povinnosti v obou zemích? Jak postupovat při určování daňové rezidence?

 

Rozhodujícím faktorem při určování daňové povinnosti je posouzení daňové rezidence občana.

Daňový rezident (poplatník s neomezenou daňovou povinností) je podle § 2 odst. 2 fyzická osoba, která má:

  • na území státu dlouhodobé bydliště,
  • nebo se na území státu obvykle zdržuje (více než 183 dní v kalendářním roce).

Jednoduše řečeno daňová rezidence určuje, ve které zemi bude fyzická osoba platit daň z příjmu fyzických osob a kde bude podávat daňové přiznání. Povinností poplatníka je vypořádat si na území daňového rezidenstva svou celosvětovou daňovou povinnost. Poplatník si posuzuje svou daňovou rezidenci sám a je v jeho kompetenci, aby dostatečným způsobem prokázal, ve kterém státě je daňovým rezidentem. Pokud ho správce daně vyzve, poplatník je povinen prokázat důkazy svou daňovou rezidenci (způsob a forma prokazování nejsou definovány).

 

Dvojitá rezidence

Nastává v případě, že fyzická osoba je považována za daňového rezidenta dvou smluvních států např. má-li osoba trvalý pobyt a rodinu na Slovensku, ale pracuje v ČR, kde se dlouhodobě zdržuje kvůli práci = nastává konflikt dvojité rezidence. Jakým způsobem se při konfliktu rezidence postupuje? Řešením je, že se uplatní rozhraničovací kritéria, které jsou definovány ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění. Postupným uplatněním kritérií se nakonec určí jen jedna země, ve které bude osoba považována za daňového rezidenta. Podstatné je správně určit, ve které zemi bude osoba daňovým rezidentem. Kritéria se uplatňují v následujícím pořadí:

 

1. stálý byt = vlastní nebo pronajatý byt, který je osobě kdykoliv k dispozici podle její potřeby,

2. středisko životních zájmů = rodinné a sociální vztahy, majetkové poměry, zaměstnání (důkazní prostředky může být nájemní smlouva, pracovní smlouva, smlouvy o uzavření životních a zdravotních pojištění ...),

3. místo, kde se osoba obvykle zdržuje

4. státní občanství

5. vzájemná dohoda příslušných úřadů smluvních států

 

Pokud po uplatnění kritérií vyplyne, že osoba je rezidentem ČR musí do daňového přiznání zahrnout všechny zdanitelné příjmy ze zdrojů na území ČR i veškeré příjmy ze zdrojů, které měla v zahraničí. Může přitom uplatnit metodu vynětí příjmů. V případě, že rezident ČR (tím pádem daňoví nerezident SR) nedosáhl v SR žádný zdanitelný příjem, nevzniká mu povinnost podat daňové přiznání v SR. Nevzniká mu ani povinnost sdělovat tuto skutečnost správci daně.

Pokud po uplatnění kritérií vyplyne, že osoba není rezidentem ČR, poplatník je povinen si na území ČR vypořádat pouze příjem plynoucí ze zdrojů na tomto území.

 

OSVČ podléhají při určování daňové rezidence stejným pravidlům jako fyzické osoby (zaměstnanci). Podnikatelskou činnost však mohou vykonávat v zahraničí prostřednictvím stálé provozovny (příjmy budou zdaněny v zemi, kde se stálá provozovna nachází). Právnické osoby si určují daňovou rezidenci na základě jejich sídla nebo místa skutečného vedení. Změna rezidence nenastane, pokud poplatník odchází z jednoho státu do druhého státu na krátké časově vymezené období a předpokládá se, že se vrátí do prvního státu (např. sportovní činnost, krátkodobá závislá činnost).

 

Praktické příklady:

Živnostník má trvalé bydliště na Slovensku, podniká na Slovensku, avšak v průběhu roku 2019 měl příjmy z podnikání i v České republice. Ve které zemi je daňovým rezidentem?

Podnikatel je daňovým rezidentem SR.

 

Zaměstnanec má trvalé bydliště na Slovensku, studoval na vysoké škole v ČR, a po ukončení školy je zaměstnán v ČR, kde má stálý byt a středisko svých životních zájmů. Na Slovensku nedosáhl žádný zdanitelný příjem. Ve které zemi je daňovým rezidentem?

Zaměstnanec je daňovým rezidentem ČR. Nevzniká mu povinnost podat daňové přiznání v SR, ani nemusí oznamovat tuto skutečnost správci daně.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Kontrolní hlášení DPH
10 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Určení nákladů a výnosů - procvičování
13 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Určení aktiv a pasiv - procvičování
10 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (8)

#1  Ladislav K. 30.01.2023, 11:32

Dobrý deň, poprosím Vás o zodpovedanie dotazu. Pracujem viac ako 12 rokov v ČR na hlavný pracovný pomer so zmluvou na dobu neurčitú, trvalý pobyt mám hlásený na Slovensku, ale žijem v ČR, kde za mňa podáva daňové priznanie zamestnávateľ. Mám teda ešte podávať daňové priznanie na Slovensku i keď som tam nepracoval a ani nemal žiadny príjem? Doteraz som tak konal, ale nový zametnavateľ ma upozornil, že túto povinnosť nemám. Ďakujem za odpoveď.

#2  Michaela V. 26.02.2023, 20:57

Dobrý deň, nemusíte podávať daňové priznanie na Slovensku, stačí iba v ČR.

#3  Veronika P. 01.03.2023, 21:18

Dobrý deň, rada by som sa informovala v suvislosti s podanim danoveho priznania na uzemi CR za rok 2022. Podla vsetkych realnych skutočnosti som danovym rezidentom v SR, pretoze tak ako moje prijmy plynuli z tohto statu viac ako 183 dni v roku tak i ja som sa rovnako zdrzovala viac ako 183 dni v roku na uzemi SR. Dokladom toho je zmluva o najme ktory som platila na uzemi SR po dobu 08/2022. Posledny prijem v SR bol ku 09/2022. Od 10/2022 som dosiahla prijem v CR, nakolko som sa sem v 09/2022 prestahovala, dokladom je zmluva o najme, ktory som si platila od 08/2022. Pri mojom sucasnom ceskom zamestnavatelovi som vsak pri nastupe nedopatrenim uviedla ze som rezidentom CR, co nie je pravdiva info a az pri vyplnani danoveho priznania som zistila chybu. Neviem prosim ako v takomto pripade postupovat. Za rok 2022 urcite nie som rezidentom CR, a preto si podavam danove priznanie na SR s tym ze priznavam prijmy ziskane v CR. Znamena to, ze rovnake danove priznanie musim uviezt v CR a priznat Slovensky prijem? To ale znamena, ze by doslo k dvojitemu zdaneniu v dvoch statoch. Viete mi prosim poradit ako v tejto veci postupovat?

#4  Richard S. 29.11.2023, 13:11

Dobry den, chcem sa spytat ako je to so zdanenim prijmu z kapitaloveho majetku (dividendy, akcie, ETF fondy, podielove fondy atd.)? Mam danovy domicil v CR, trvaly pobyt na SR. Na Slovensku nemam (aktualne) ziadne prijmy, teda ani zo zamestnania a ani z kapitalu. Na Slovensku ale vlastnim a nakupujem uz par rokov v malom objeme nejake podielove fondy, zamyslam kupit i nejake akcie cez SK banku/brokera. Kde budem v buducnosti danit moj kapitalovy prijem az nejaky dosiahnem? Co sa tyka vyhodnosti pre mna, tak sa zda aktualne vyhodnejsie zdanit tento prijem na Slovensku kde platia ine pravidla pre drzanie akcii, ETF fondy atd. Mozem si v tomto pripade vybrat kde prijem (kapitalovy) zdanit, podla toho kde je to pre mna vyhodnejsie? Dakujem za odpoved.

#5  Patrik Molnár 23.01.2024, 11:19

Dobrý deň, rád by som si overil jednu informáciu. Vyštudoval som VŠ na Slovensku mám stále trvalý pobyt na SR...po skončení VŠ som sa presťahoval do ČR kde som pracoval celý rok 2023 zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Všetky príjmy mám za rok 2023 z Českej republiky. Zamestnávateľ mi urobí daňové priznanie v ČR, musím ale zároveň urobiť aj daňové priznanie na Slovensku alebo stačí len to ktoré mi urobí zamestnávateľ tu v ČR? Vopred ďakujem za odpoveď.

#6  Michaela Kaleta 23.01.2024, 15:53

Dobrý den pan Molnár, stačí vyplnit daňově přiznání v ČR, nebo požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně a tým pádem nemáte vy žádné starosti.

#7  Milena Lacková 05.02.2024, 13:01

Dobrý deň, som dôchodkyňa, žijúca 2 roky v ČR. Mám na Slovensku trvalý pobyt a príjmy z prenájmu bytu. Toho roku mám aj príjmy z prenájmu bytu v ČR. Ako je to s DP prosím? Podávam ho v obidvoch štátoch? Ďakujem

#8  Barbora J. 06.03.2024, 16:01

Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom určenia daňovej rezdencie. Mám trvalý pobyt na Slovensku, prechodný pobyt v Česku. V ČR som študovala vysokú školu, po ukončení som tu aj začala pracovať na trvalý pracovný pomer (už 6 rokov). Daňové priznanie mi v ČR dodnes robí zamestnávateľ. Od tohto roku ale mám na SR príjem z prenájmu bytu, ktorý vlastním. Môžete mi prosím poradiť, či som po správnosti daňovým rezidentom v ČR alebo na Slovensku? A ako je to s daňovým priznaním - budem musieť podávať v oboch štátoch a v oboch aj priznávať oba príjmy (zo zamestnaniav ČR aj prenájmu na SR)? Ďakujem pekne.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Jak-se-urci-danova-rezidence-Slovaku-pracujicich-v-Ceske-republice-&idc=405

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.