Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

MOSS - novinka v problematice DPH

|

Někdo podle nadpisu ví, čeho se článek bude týkat, jiný vůbec netuší. Nejvyšší pozornost by měli věnovat ti, kdo poskytují telekomunikační, rozhlasové, televizní a elektronické služby koncovým zákazníkům do zemí Evropské unie, za hranice České republiky.

Od 1. 1. 2015 se totiž mění metodika platby DPH a to tak, že výše vyjmenované služby bude muset poskytovatel zdanit podle místa určení konečného zákazníka. Abyste si úvod do problému dokázali představit, uvedeme si příklad. Budete poskytovatelem elektronických knih a konečný zákazník z Německa (Slovenska, Rakouska, z dalších zemí EU) si u Vás e-book objedná. Do faktury budete muset zadat DPH podle sazby země původu tohoto zákazníka.

Zdůrazňujeme pojem koncový zákazník neboli spotřebitel. Jestliže prodáte podnikateli, tedy plátci DPH ( můžete se setkat se zkratkou VAT), tento problém se Vás týkat nebude. Jestliže prodáte elektronickou službu neplátci, budete muset odvést DPH za tohoto zákazníka se sazbou DPH, kterou udává země zákazníka.

Podrobnější výčet služeb, které jsou považovány za elektronicky poskytované (služby, které jsou poskytované prostřednictvím datové nebo elektronické sítě):

  • telefonní služby, fax, videofonní služby poskytované přes internet,
  • e-booky, přístup k online hrám, ke stahování aplikací, muziky a filmů,
  • vysílání rozhlasových nebo televizních pořadů na internetu.

Napadla vás myšlenka, jak budete řešit problém s registrací a daňovým přiznáním v jednotlivých státech EU?

Tento problém je řešitelný. V ČR existuje jedno správní místo, přes které budete veškerou tuto administrativu provádět. Po zaregistrování se do zvláštního režimu jednoho správního místa budete podávat, jako poskytovatel dotčených služeb, za zdaňovací období pouze jedno daňové přiznání. V přiznání uvedete celkovou hodnotu  poskytnutých služeb do jednotlivých členských států (všechny státy z EU, do kterých jste dodávali elektronické služby koncovým zákazníkům). Pro rok 2015 budou daňová přiznání ve zvláštním režimu jednoho správního místa podávána kvartálně. Částky daňového přiznání budete uvádět v eurech.

Inzerce ∇

Platby

Platbu DPH zašlete na účet (jako pro každou daň v ČR specielně určený) vedený v eurech. Platba bude prováděna kvartálně. Identifikace platby se provede podle zadaného referenčního čísla, které bude uvedeno na daňovém přiznání. Finanční správa ČR zajistí přeposlání plateb a daňových přiznání do určených států.

 

Zvláštní režim jednoho správního místa rozdělujeme na:

1)    Režim EU – do tohoto režimu se v Čechách může zaregistrovat osoba, která je v ČR registrována k DPH, má v ČR sídlo nebo provozovnu a není registrována k zvláštnímu režimu jednoho správního místa v jiném členském státě.

2)    Režim mimo EU – do tohoto režimu se v Čechách může zaregistrovat osoba, která nemá na území EU sídlo ani provozovnu, nemá povinnost být registrována k DPH v žádném členském státě a není registrována k zvláštnímu režimu jednoho správního místa v jiném členském státě.

Kde se zaregistrovat? Nejjednodušší variantu zvolíte prostřednictvím internetového portálu Finanční správy ČR

Registrace k MOSS prostřednictvím internetového portálu mfcr

 Neboť se jedná o novinku platnou k 1. 1. 2015, budeme rádi, když se s námi podělíte o Vaše zkušenosti s MOSS (Mini One Stop Shop), ať už kladné nebo záporné. Do komentáře můžete psát Vaše rady, názory nebo naopak dotazy k tomuto tématu.

 Účtování

FAV- za poskytnuté elektronické služby spotřebiteli na Slovensko

311Účet 311 - Pohledávky z obchodních vztahů (Aktivní) 311/ 602Účet 602 - Tržby z prodeje služeb (Výnosový - daňový) 602

DPH k FAV (sazba DPH Slovensko 20%)

311Účet 311 - Pohledávky z obchodních vztahů (Aktivní) 311/ 343Účet 343 - DPH - Daň z přidané hodnoty (Aktivní i Pasivní) 343/AE

 

Výše „MOSS DPH“ by se měla vykazovat na vlastní analytiku (mimo sumarizaci klasického DPH).


Autor: M. Bohdalová

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Víte, kolik letos přibylo nespolehlivých plátců DPH? Víte, kolik letos přibylo nespolehlivých plátců DPH?

28. 07. 2015, Sponzorovaný článek V první polovině července se v tisku objevila zpráva o tom, že jen během několika prvních dní v červenci se dostalo do databáze tzv. nespolehlivých plátců DPH dalších 44 podnikatelských subjektů... celý článek


 Přenesení daňové povinnosti neboli reverse charge Přenesení daňové povinnosti neboli reverse charge

30. 07. 2015, Ing. M. Bohdalová Jak režim přenesené daňové povinnosti funguje, jak je potřeba dokladovat, termíny a účtování. Odkazy na zákony.... celý článek


 DPH - daň z přidané hodnoty DPH - daň z přidané hodnoty

07. 04. 2015, Ing. M. Bohdalová Plátce, neplátce DPH, nadměrný odpočet, daňová povinnost, osoba identifikovaná k dani - v článku naleznete vysvětlení pojmů k problematice DPH, postupy výpočtu, sazby platné v roce 2015 a praktický příklad účtování.... celý článek


Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=MOSS-novinka-v-problematice-DPH&idc=195

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.