Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Mýty kolem odložené daně

|

Kolem odložené daně panuje řada mýtů. Podívejme se na to, v jakém případě vzniká a jak ji řešit na praktickém příkladu.

Kdy vzniká odložená daň?

Vzniká odložená daň ve chvíli, kdy vám finanční úřad prodlouží lhůtu pro podání daňového přiznání a zaplacení daně? Pokud si myslíte, že ano, stali jste se obětí jednoho z běžně šířených mýtů. Jak to tedy je ve skutečnosti?

Odložená daň se týká daně z příjmů a v systému právnických osob mluvíme o dani korporátní se sazbou 19 %. Vzniká v situaci, kdy v účetnictví použijete nějakou metodu (něco zaúčtujete), která neodpovídá Zákonu o dani z příjmů.

Příklady odložené daně: odpisy majetku, rezervy, opravné položky a další.
Dále je třeba si uvědomit, že odložená daň vzniká v situaci, kdy má zaúčtovaná položky nějaký vliv na budoucnost. Vytvořenou rezervu můžeme zrušit, nebo odpisy účtovat v dalších letech.
Na budoucnost ale nemá vliv například zaúčtování nesmluvní pokuty, která není daňově uznatelná. Do výpočtu daně pak tuto položku není třeba dávat, protože v budoucnu ji už nijak zaúčtovávat nebudeme.

Odložená daň na příkladu

Řekněme, že do firmy za 200 000 Kč nakoupíme auto. A budeme jej po dobu 8 let rovnoměrně odpisovat a daňový odpis dle zákona o dani z příjmů bude na 5 let lineární metodou.
Výpočet odložené daně
Co nás zajímá? Především zůstatkové ceny, jež budeme odepisovat (to je onen pohled do budoucnosti). Rozdíl zůstatkových cen v prvním roce je 3 000 Kč a zůstatková cena je vyšší.
Řekněme, že v budoucnu chceme odepisovat více daňově než účetně – základ daně se bude snižovat. Důležité je vědět, že tímto nevzniká odložený daňový závazek, ale odložená daňová pohledávka (viz tabulka). Základem odložené daně je rozdíl zůstatkových cen, jenž vynásobíme sazbou daně (pro rok 2013 to je 19 %).

A jak v dalších letech? Pouze doúčtujeme to, co chybí do požadovaného rozdílu zůstatkových cen. V druhém roce to je 16 500 Kč. Protože je účetní zůstatková cena je vyšší než daňová, z tohoto základu zaúčtujeme odloženou daň – ta má podobu odloženého daňového závazku. Loni jsme zaúčtovali pohledávku, takže počítáme ze základu 19 500 Kč, abychom se dostali na požadovanou výši.

V dalších letech to bude vypadat stejně. Účtovat budeme pouze rozdíl toho, co již máme v odloženém daňovém závazku či pohledávce vytvořeno, a cílového rozdílu zůstatkových cen.
Naučte se také účtovat v kurzech účetnictví v Praze a Liberci.

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze a Liberci
www.KurzySprint.cz


Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Myty-kolem-odlozene-dane&idc=143

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.