Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Naučte se účtovat reklamu, dary, sponzoring a reprezentaci

|

Chcete si z daní odečíst náklady na reklamu, reprezentaci, dary a sponzoring? Pak čtěte následující návod.

Jak účtovat výdaje ne reklamu

Co lze počítat jako náklady na reklamu? Například:

  • televizní a rozhlasové šoty,
  • reklamní plakáty ve veřejných prostorách (v autobuse, metru, na plakátovacích plochách…)
  • billboardy.

Reklamu účtujte na účet 518Účet 518 - Ostatní služby (Nákladový - daňový) 518. Jedině tak si budete moci náklady na reklamu odečíst z daní, neboť tento účet je daňově uznatelný a uplatníte na něm také odpočet DPH.

Jak účtovat výdaje na reprezentaci

I reprezentační výdaje patří do účetnictví. Mohou to být třeba:

  • firemní večírky,
  • pohoštění,
  • občerstvení a dary (obchodním partnerům, klientům atd.).

Výdaje na reprezentaci směřuje na účet číslo 513Účet 513 - Náklady na reprezentaci (Nákladový - nedaňový) 513. Tyto výdaje však nejsou daňově uznatelné a nelze na ně uplatnit ani odpočet DPH.

Jak účtovat dary

Dary běžně daňově uznatelné nejsou. Nicméně výjimku tvoří dary v hodnotě do 500 Kč, na nichž je logo nebo název společnosti. Tyto dary jsou daňově uznatelné a lze z nich také odečíst DPH. Takové dary pak při nákupu účtujte na účet číslo 501Účet 501 - Spotřeba materiálu (Nákladový - daňový) 501.

Pokud ale obchodnímu partnerovi darujete třeba drahé hodinky, pak je účtujete na daňově neuznatelný účet 513Účet 513 - Náklady na reprezentaci (Nákladový - nedaňový) 513.

Jak účtovat sponzoring

Někdy narazíte na situace, kdy si nebudete jistí, zda jde o dar nebo sponzoring. Typickým příkladem může být finanční částka poskytnutá sportovnímu klubu. Jak tuto situace správně vyřešit?
Držte se následujícího pravidla:

Za dar neobdržíme žádnou protislužbu. Klubu bychom poskytli peníze a celá situace by tím byla uzavřená. Vše bychom poté zaúčtovali na účet 543Účet 543 - Dary (Nákladový - nedaňový) 543, jenž je daňově neuznatelný.

Jinou situací je ale sponzoring = za naše peníze dostaneme protislužbu, například název společnosti na dresech hráčů klubu.  Pak bychom situaci řešili zaúčtováním na účet 518Účet 518 - Ostatní služby (Nákladový - daňový) 518. A ten je daňově uznatelný v plné výši.

Chcete se naučit účtovat správně podle zákona? Doplňte si své vědomosti navštívením některého z výukových kurzů účetnictví, mezd a daní.

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze a Liberci
www.KurzySprint.cz


Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Naucte-se-uctovat-reklamu-dary-sponzoring-a-reprezentaci&idc=150

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.