Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Paušální daň

|

Osoby samostatně výdělečně činné se od roku 2021 mohou přihlásit k placení paušální daně, která jim má pomoci zjednodušit administratiru a daňové úspory. Ne všichni ale ušetří.

Osoby samostatně výdělečně činné, jejichž roční příjem nepřesahuje 1 milion korun a nejsou plátci DPH, budou moci od 1.1.2021 odvádět paušální daň. Zavedení této daně schválil senát 19.11.2020, senátoři ale k návrhu připojili některé úpravy a k definitivnímu rozhodnutí dojde pravděpodobně začátkem prosince.

"Ihned po dokončení legislativního procesu připraví Finančí správa manuál, jak o paušální režim daně požádat. Půjde o jednoduchý formulář k odeslání na místně příslušný finanční úřad," podotýká ministryně financí, Alena Schillerová.

Výhody a výše paušální daně

Největší výhodou by mělo být snížení administrativní zátěže, protože OSVČ zaplatí pouze jednu měsíční platbu, kterou budou mít pokrytou povinnost odvést daň z příjmů, sociální i zdravotní pojištění. Nebudou už muset vyplňovat daňové přiznání ani přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Některé OSVČ, kteří na paušální daň přejdou, ušetří, ale mnohým se to, z finančího hlediska, nevyplatí.

Na rok 2020 vychází paušální daň na 5.469 Kč/měsíčně. Za celý rok odvedou OSVČ 65.628 Kč. Paušální daň zahrnuje odvod na daň z příjmů ve výši 100 Kč, na zdravotní pojištění ve výši 2393 Kč a na sociálním pojištění 2976 Kč, což je částka minimální zálohy na sociální pojištění navýšená o 15%. Toto navýšení má přinést zvýšení důchodů OSVČ. Většina platí nezbytné minimum. Zůstává samozřemě možnost přispívat vyšší částku na důchodové pojištění.

Podmínky pro registraci

Pokud splníte podmínky, že roční příjmy nepřesahují 1 milion korun a nejste plátcem DPH, musíte finančnímu úřadu oznámit do 10.1.2021, že chcete vstoupit do toho režimu. Po uplynutí lhůty nezbyde nic jiného, než se k paušální dani přihlásit až v roce 2022.

Přijdete o možnost uplatňovat daňové slevy a úlevy

Pokud vstoupíte do režimu paušální daně, přijdete o možnost uplatnit daňové slevy a úlevy. Tedy i slevu na poplatníka, na manžela (či manželku), daňové zvýhodnění na děti apod. Stejně tak si nebudete moci odečíst položky, které jsou odčitatelné ze základu daně, např. úroky z hypoték, příspěvěk na penzijní a životní pojištění apod.


Autor: Lenka Vochozková

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Jak na kompenzační bonus v době protikoronavirových opatření? Jak na kompenzační bonus v době protikoronavirových opatření?

23. 10. 2020, Ing. Michaela Vetráková Kdo má nárok na kompenzační bonus? Kde žádat o kompenzační bonus pro OSVČ, s.r.o. a dohodáře... celý článek


 Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

29. 09. 2020, Michaela Vetráková Daň z nabytí nemovitých věcí byla zrušena. Kdo může požádat o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí?... celý článek


 Jak si vypočítat daně Jak si vypočítat daně

23. 09. 2020, Michaela Vetráková Jak správně spočítat přímé a nepřímé daně?... celý článek


Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Pausalni-dan&idc=424

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.