Pojmy v účetnictví v praxi: odpisy, oprávky, brutto, netto, korekce

V dnešním článku se podíváme na zoubek odpisům, oprávkám a dalším pojmům z účetnictví

Odpisy a oprávky

Odpis znamená jednoduše řečeno opotřebení dlouhodobého majetku, a to během jednoho roku. Proto je možné vidět odpisovou položku ve výkazech pouze v jednom daném roce. Nákladové účty nelze totiž převádět do dalších období, což znamená, že se u nich nedají specifikovat žádné počáteční a konečné zůstatky.

Oproti tomu oprávky jsou souhrnem všech odpisů za celou dobu, po kterou se odepisovalo, čili od data, kdy byl majetek zařazen do účetní evidence. Pod pojmem oprávky si tak můžeme představit záporný aktivní účet, jsou zde jasně dané počáteční a konečné zůstatky, a samozřejmě je zde možnost převodu do dalšího účetního období.

Chcete se dokonale naučit využívat odpisy a oprávky? Pak zkuste naše kurzy účetnictví v Praze, Liberci a Hradci Králové.

Brutto, korekce a netto

Bilance dlouhodobého majetku je většinou rozdělena do tří částí, a to brutto, korekce a netto. Vysvětlit rozdíl mezi těmito pojmy bude poměrně snadné.

Brutto je původní hodnota, kterou měl dlouhodobý majetek v době svého pořízení.

Korekce jsou veškerá ponížení této hodnoty majetku na tzv. čistou (netto) hodnotu. Hodnota dlouhodobého majetku může být snížena jeho odpisy, ale může jít také o opravné položky.

Existuje však i položka, která dle zákona o účetnictví nelze odepisovat, a tou je pozemek. Ovšem, jako všude jinde, i zde se dá najít výjimka.

Příklad z praxe: Jedna společnost vlastnila pozemek. Pár let poté, co byl pozemek koupen, v jeho těsné blízkosti byla postavena čistička. Ta samozřejmě výrazně ponížila tržní cenu pozemku, což ovšem na účetnictví nemělo žádný dopad. A právě tehdy dostalo vedení této společnosti výjimku od finančního úřadu, aby si mohli  zaúčtovat daňově uznatelnou opravnou položku k pozemku ve stanovené hodnotě, přidělené finančním úřadem. Takto tedy může vzniknout opravná položka (korekce) u dlouhodobého majetku.

Netto je tedy ve výsledku tzv. čistá hodnota, což znamená současná hodnota dlouhodobého majetku po odečtení jeho opotřebení

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz

S tématem 'Pojmy v účetnictví v praxi: odpisy, oprávky, brutto, netto, korekce' souvisí následující účetní testy

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní a daňové odpisy - účtování
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dlouhodobý majetek - daňové odpisy
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní a daňové odpisy (test)
10 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.

Přečtěte si také

Jak účtovat odpisy

13. 01. 2013

Odpisové sazby pro rok 2013, metody výpočtů, daňové dopady odpisů

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Pojmy-v-ucetnictvi-v-praxi-odpisy-opravky-brutto-netto-korekce&idc=176

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.