Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Pojmy v účetnictví v praxi: odpisy, oprávky, brutto, netto, korekce

|

V dnešním článku se podíváme na zoubek odpisům, oprávkám a dalším pojmům z účetnictví

Odpisy a oprávky

Odpis znamená jednoduše řečeno opotřebení dlouhodobého majetku, a to během jednoho roku. Proto je možné vidět odpisovou položku ve výkazech pouze v jednom daném roce. Nákladové účty nelze totiž převádět do dalších období, což znamená, že se u nich nedají specifikovat žádné počáteční a konečné zůstatky.

Oproti tomu oprávky jsou souhrnem všech odpisů za celou dobu, po kterou se odepisovalo, čili od data, kdy byl majetek zařazen do účetní evidence. Pod pojmem oprávky si tak můžeme představit záporný aktivní účet, jsou zde jasně dané počáteční a konečné zůstatky, a samozřejmě je zde možnost převodu do dalšího účetního období.

Chcete se dokonale naučit využívat odpisy a oprávky? Pak zkuste naše kurzy účetnictví v Praze, Liberci a Hradci Králové.

Brutto, korekce a netto

Bilance dlouhodobého majetku je většinou rozdělena do tří částí, a to brutto, korekce a netto. Vysvětlit rozdíl mezi těmito pojmy bude poměrně snadné.

Brutto je původní hodnota, kterou měl dlouhodobý majetek v době svého pořízení.

Korekce jsou veškerá ponížení této hodnoty majetku na tzv. čistou (netto) hodnotu. Hodnota dlouhodobého majetku může být snížena jeho odpisy, ale může jít také o opravné položky.

Existuje však i položka, která dle zákona o účetnictví nelze odepisovat, a tou je pozemek. Ovšem, jako všude jinde, i zde se dá najít výjimka.

Příklad z praxe: Jedna společnost vlastnila pozemek. Pár let poté, co byl pozemek koupen, v jeho těsné blízkosti byla postavena čistička. Ta samozřejmě výrazně ponížila tržní cenu pozemku, což ovšem na účetnictví nemělo žádný dopad. A právě tehdy dostalo vedení této společnosti výjimku od finančního úřadu, aby si mohli  zaúčtovat daňově uznatelnou opravnou položku k pozemku ve stanovené hodnotě, přidělené finančním úřadem. Takto tedy může vzniknout opravná položka (korekce) u dlouhodobého majetku.

Netto je tedy ve výsledku tzv. čistá hodnota, což znamená současná hodnota dlouhodobého majetku po odečtení jeho opotřebení

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz


Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Jak účtovat odpisy Jak účtovat odpisy

13. 01. 2013, M. Bohdalová Odpisové sazby pro rok 2013, metody výpočtů, daňové dopady odpisů... celý článek


 Bouráme mýty: Jak v praxi na oprávky a odpis ve svém účetnictví? Bouráme mýty: Jak v praxi na oprávky a odpis ve svém účetnictví?

04. 09. 2013, Sponzorovaný článek Znáte pojmy oprávky a odpis? Podíváme se na to, jak vlastně fungují v praxi.... celý článekS tématem 'Pojmy v účetnictví v praxi: odpisy, oprávky, brutto, netto, korekce' souvisí následující účetní testy

Dlouhodobý majetek - účetní odpisy, 8 příkladů spustit test »
Dlouhodobý majetek - účetní a daňové odpisy (test), 10 příkladů spustit test »
Dlouhodobý majetek - daňové odpisy, 8 příkladů spustit test »

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Pojmy-v-ucetnictvi-v-praxi-odpisy-opravky-brutto-netto-korekce&idc=176

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.