Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Příjmy ze zaměstnání

|

předchozím článku jsme se naučili vyplnit daňové přiznání. V dnešním článku si k němu řekneme několik dalších praktických připomínek a rad. Je mnoho kombinací, ve kterých lze dosahovat příjmů a tedy být i zodpovědný za to platit daň z příjmů. Dnes budu reagovat na komentář ohledně nejistoty podání daňového přiznání v případě zaměstnaneckého poměru.

Jestliže vyděláváte pouze jako zaměstnanec, což jsou příjmy ze závislé činnosti, můžete přenechat starosti s placením daní na svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel platí v průběhu roku za své zaměstnance zálohy na daň z příjmu.

O roční zúčtování daňových záloh žádá zaměstnanec svého zaměstnavatele do 15. února následujícího roku, tedy do 15.2.2013. O toto zúčtování může zaměstnanec požádat v případě, že podepsal v předešlém roce „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků.“ Další podmínkou možnosti zažádání zúčtování u zaměstnavatele je pobíraná zdanitelná mzda pouze od tohoto zaměstnavatele nebo od více zaměstnavatelů, ale po sobě jdoucích. Ne pokud bylo více zaměstnavatelů souběžně. V případě, že jste pracovali u více zaměstnavatelů po sobě jdoucích, o roční zúčtování žádáte posledního zaměstnavatele. Žádost zaměstnance o roční zúčtování musí být písemná. Zaměstnavatel toto zúčtování provede v případě, že zaměstnanec nemá za příslušné zdaňovací období povinnost podávat daňové přiznání a ani ho nebude podávat dobrovolně.

 

Jsou situace, kdy i jako zaměstnanec máte povinnost podat daňové přiznání (v tomto případě pak zaměstnavatel roční zúčtování neprovádí):

 

 • pokud máte příjmy ze zaměstnání od více zaměstnavatelů souběžně (nezapočítávají se sem příjmy od zaměstnavatele, které byly zdaněny 15% srážkovou daní jako daní konečnou)
 • pokud jste za příslušné zdaňovací období dosáhli příjmů od jednoho (ale i od více zaměstnavatelů jdoucích po sobě) a nepodepsali jste v průběhu tohoto zdaňovacího období u tohoto zaměstnavatele (respektive u jednotlivých zaměstnavatelů) „Prohlášení k uplatnění slev a nezdanitelných částek.“ Předpokladem jsou celoroční zdanitelné příjmy vyšší než 15 000 Kč.
 • pokud máte, kromě příjmů ze závisle činnosti, další zdanitelné příjmy (z podnikání, z pronájmu, z kapitálového majetku nebo ostatních příjmů), které byly vyšší než 6 000 Kč za rok. Tato hranice 6 000 Kč za rok se týká opravdu příjmů – ne zisku. Pokud nedosáhnete příjmů z vedlejší činnosti ve výši 6 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte.

 

Po skončení kalendářního roku provede zaměstnavatel roční zúčtování (pokud o něj zaměstnanec požádá). To spočívá v tom, že sečte veškeré superhrubé mzdy od všech zaměstnavatelů v kalendářním roce, odečte slevy na dani a doložené nezdanitelné částky, stanoví celoroční základ daně, vypočte celkovou roční daň, kterou porovná se zaplacenými zálohami na daň. Pokud v tomto zúčtování vyjde přeplatek, zaměstnavatel Vám ho vyplatí s březnovou výplatou. Pokud vyjde nedoplatek – nevybírá se – roční zúčtování se provádí pouze ve prospěch zaměstnance. Pokud si své daňové přiznání k dani z příjmu rádi vypracujete sami i v případě, že jste pouze zaměstnanec s příjmy ze zaměstnání, samozřejmě máte na to právo.

Uvědomte si, že při placení záloh se Vám základy pro zálohy v průběhu roku nesnižují o nezdanitelné částky a slevy na dani – ty lze uplatnit až v ročním zúčtování nebo přiznání. Nezapomeňte proto doložit veškeré podklady pro tyto položky:

 • dary
 • úroky z úvěru na bydlení
 • životní a penzijní připojištění
 • vyživovanou manželku nebo manžela

Inzerce ∇

I u zaměstnavatele existují příjmy, které nemusíte uvádět do daňového přiznání a danit. Jsou to např.:

 • příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem a na soukromé životní pojištění (limit 30 000 Kč)
 • příspěvky na firemní stravování (u zaměstnance nepodléhají nikdy dani z příjmu. U zaměstnavatele pozor, jsou stanoveny hranice pro daňově uznatelné náklady)
 • cestovní náhrady (opět pozor na dodržení zákonných podmínek, aby se z tohoto příjmu nemusela platit daň ani pojištění)
 • přechodné ubytování v místě výkonu zaměstnání (v tomto případě se jedná o trvalé místo zaměstnání, ne o služební cestu). Do příspěvku 3 500 Kč měsíčně je tato částka pro zaměstnance osvobozena od zdanění i pojištění. Podmínkou je, že obec trvalého bydliště a místo výkonu práce je odlišné.
 • možnosti zaměstnanců využívat výhody od zaměstnavatele ve formě návštěv kin, divadel, galerií, masáží, fitness center, bazénů atd.

 

Jistě by se našly i další možnosti a proto neváhejte v roce 2013 využívat všech těchto výhod, které Vám zaměstnavatel nabízí. Až budete vyplňovat daňové přiznání za tento rok, nebudete muset tyto příjmy (respektive úspory v podobě benefitů) do tohoto přiznání vyplňovat.


Autor: Ing. Marie Bohdalová

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Prijmy-ze-zamestnani&idc=80

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.