Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Sociální a zdravotní pojištění 2019 pro OSVČ

|

Zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2019 opět porostou a mění se i systém plateb na sociální pojištění.

Sociální pojištění

Zálohy na sociální pojištění musíme platit, pokud máme samostatnou činnost jako hlavní činnost a pokud jsme dosáhli vyššího zisku při vedlejší činnosti. Abychom mohli mluvit o vedlejší činnosti, musíme při podnikání např.mít zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, mít přiznaný starobní důchod, mít nárok na rodičovský příspěvek nebo nárok na mateřskou, apod.

Máme-li podnikání jako hlavní činnost a minulý rok nám vyšla záloha nižší než minimální, platíme minimální. Za rok 2018 byla ve výši 2189 Kč. V roce 2019 vzroste na 2388 Kč a tato se platí po podání přehledu za rok 2018. 

Mění se i systém plateb záloh a to tak, že záloha bude splatná v měsíci, na který se pojištění vztahuje. Tzn. že záloha za leden bude splatná od 1.1. do 31.1., za únor od 1.2. do 28.2. atd.

Tento nový systém platí od prosince 2018 a OSVČ se mohou rozhodnout pro dvě varianty:

  1. Zaplatí v prosinci 2018 dvakrát: do 20.12.2018 je splatná záloha za listopad 2018 a od 21.12.2018 do 31.12.2018 je splatná záloha za prosinec 2018.
  2. Zaplatí v prosinci jednu zálohu, kterou si sociální správa započte na listopad a další zálohu zaplatí v lednu, přičemž tato se započítá na leden. Na prosinec nebude mít tedy zálohu zaplacenou, ale díky přechodným ustanovením žádné penále nevznikne a nedoplatek podnikatel doplatí až v ročním zúčtování. Podnikatelé tak nemusí měnit trvalé příkazy a částku si změní až po podání přehledu za rok 2018.

Zdravotní pojištění

Minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění v roce 2019 také vzrostou a to na částku 2208 Kč z původních 2024 Kč. Narozdíl od záloh na sociální pojištění, je nutné hradit minimální výši již od ledna a splatná je do 8. následujícího po měsíci. Pokud platíte částku, která je vyšší než minimální záloha, změní se vám její výše až po podání Přehledu OSVČ za rok 2018.

Shrnutí

Pokud nyní platíte minimální zálohy, je nutné si ohlídat platby na zdravotní pojištění za leden, které je splatné do 8.2. a změnit si tak platby na 2208 Kč.

U sociálního pojištění počkáte do podání přehledu OSVČ a výši platby si změníte až poté. V prosinci 2018 buď zaplatíte 2 zálohy (za listopad a prosinec 2018) nebo jednu (za listopad 2018) a nedoplatek za prosinec doplatíte v přehledu OSVČ (bez penále).

Vypočítejte si již nyní, kolik zaplatíte v naší kalkulačce.


Autor: Lenka Vochozková

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Paušální platba zjednoduší administrativu drobným podnikatelům Paušální platba zjednoduší administrativu drobným podnikatelům

05. 02. 2019, Lenka Kostihová Zjednoduší se administrativa podnikatelům díky novému zákonu, který připravuje Ministerstvo financí? ... celý článek


 Novinky 2019 - Sociální a zdravotní pojištění, minimální mzda Novinky 2019 - Sociální a zdravotní pojištění, minimální mzda

20. 11. 2018, Bc. Lenka Kostihová V příštím roce 2019 zálohy na sociální a zdravotní pojištění opět porostou. Změní se i systém záloh na sociální pojištění a vzroste i minimální mzda.... celý článek


Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Socialni-a-zdravotni-pojisteni-2019-pro-OSVC&idc=352

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.