Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Účetní, kteří se stali celebritami

|

Asi jsme všichni slyšeli o tom, jak někdy v 15. století před Kristem mezopotámští předchůdci účetních uvedli v život jeden z nejcennějších vynálezů, který lidstvo má – písmo. Snad každý, kdo navštěvuje tento web, také jistě tuší, že jméno Luca Pacioli je spojeno s františkánským mnichem, který v Evropě zavedl podvojné účetnictví a účetní knihy. Kromě „Otce účetnictví“ je zde celá řada dalších jmen, kteří v tomto oboru vstoupili do historie, ať je to třeba Robert Colinson, Josiah Wedgewood, William Welch Deloitte nebo Olivia Kirtley. Nyní se ale podíváme na několik osobností, které se nebývalým způsobem proslavily, a přitom nejspíš vůbec netušíte, že kdyby svých úspěchů nedosáhly, pravděpodobně by se živily jako účetní.

Rockovým fanouškům, a nejspíše nejen jim, asi není třeba představovat Roberta Planta a jeho kultovní kapelu Led Zeppelin. Málokdo ale ví, že podle časopisu Rolling Stones 15. nejlepší metalový zpěvák všech dob se měl původně stát účetním. Již v 16 letech jej jeho otec zapsal na kurzy účetnictví, do kterých mladý Robert Plant skutečně docházel. Nakonec ale dostala přednost hudba a po účinkování v různých bluesových kapelách se Robert Plant potkává s Jimmym Pagem a v roce 1968 společně zakládají hudební skupinu, která psala dějiny hard rocku.

Mick Jagger (Rolling Stones) se v mládí zajímal o účetnictví
Mick Jagger, Rolling Stones
Robert Plant ovšem není jediným hudebníkem s účetnickou minulostí. Nejspíše vás překvapí, že účetnictví se v mládí věnoval i frontman Rolling Stones, Mick Jagger. Finance a účetnictví studoval na věhlasné London School of Economics. Zároveň se ale věnoval hudbě se svým přítelem z dětství, Keithem Richardsem a dalším kytaristou, Brianem Jonesem. Jagger nakonec studia zanechal a začal se naplno věnovat hudbě. Kdyby tak neučinil, 60. léta 20. století by asi vypadala poněkud jinak. Nutno ovšem dodat, že se o hlavní tváři Valících se kamenů říká, že je vynikající manažer, ostatně, finance rockové skupiny má na starosti on a prý si vede skvěle.

Jméno John Grisham je spojeno s mnoha brilantními romány ze soudních síní, z nichž nemálo bylo zfilmováno – například Firma, Nebezpečný klient nebo Porota. Přestože jeho rodiče neměli žádné formální vzdělání, ve studiu svého syna podporovali. Grisham vystřídal několik středních škol, a nakonec získal vysokoškolský diplom v oboru účetnictví. Právě ten mu otevřel cestu k tomu, aby se stal odborníkem na daňové právo, odkud nebylo daleko ke studiu trestního práva. Pozdější praxe mu poskytla spoustu materiálu, který zpracoval ve svých bestsellerech. Už první kniha, Čas zabíjet (vydaná roku 1989, zfilmovaná 1996) byla založena na zážitcích z jeho právnické činnosti a setkala se s obrovským úspěchem.

Víte, co je Moneymakerův efekt? To si tak jednou jeden účetní, amatérský hráč pokeru, přišel v roce 2003 zahrát na hlavní turnaj World Series of Poker, tedy jakési obdoby mistrovství světa. Byl to jeho vůbec první velký živý turnaj, předtím hrál převážně přes internet. A podařila se mu neskutečná věc: z 839 účastníků si právě on odnesl 2,5 milionu dolarů za celkové vítězství. Tento okamžik přilákal k pokeru mnoho dalších nadšenců, kteří se domnívali, že i oni mohou zkušeným profesionálům vypálit rybník. A právě tento boom mezi roky 2003 a 2006 byl pojmenován jako Moneymakerův efekt.  Samotný Chris Moneymaker ovšem v následujících letech mnohokrát potvrdil, že jeho počin nebyl žádná náhoda a dodnes figuruje mezi nejlepšími světovými hráči. Třeba mu k jeho úspěchu pomohlo i rozvinuté analytické myšlení podpořené studiem účetnictví na Univerzitě v Tenessee.


Autor: Uctovani.net

Inzerce ∇Přečtěte si také

 DPH v Evropě - vizualizace dat na mapě DPH v Evropě - vizualizace dat na mapě

09. 02. 2017, Tomáš Vojta Vizualizace dat: DPH v zemích Evropy pro rok 2017, data ke stažení... celý článek


 Historický vliv podvojného účetnictví na moderní kapitalismus Historický vliv podvojného účetnictví na moderní kapitalismus

25. 01. 2017, Uctovani.net Povídka, jaký vliv mělo podvojné účetnictví na podobu moderního kapitalismu a finanční myšlení v podnikání... celý článek


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Ucetni-kteri-se-stali-celebritami&idc=306

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.