Účetnictví krok za krokem, 10. díl - Základy účtování na rozvahových a výsledkových účtech
Rozvahové účty
Jak jsme si již řekli, rozvaha vyjadřuje stav aktiv a pasiv k určitému dni. Aktiva i pasiva mění svou formu a v průběhu času se mění. Dochází k určitému koloběhu majetku. Prodejem zboží za hotové nám ubyde zboží a přibydou peníze. Nákupem zboží za hotové nám peníze naopak přibydou, ale sníží se nám stav zboží.
Všechny operace, které nám ovlivní změny aktiv a pasiv musíme evidovat v účetnictví, přičemž stále platí, že AKTIVA = PASIVA
Při změnách nám mohou nastat tyto skutečnosti:
-
AKTIVA PŘIBYDOU (A+)
-
AKTIVA UBYDOU (A-)
-
PASIVA SE ZVÝŠÍ (P+)
-
PASIVA SE SNÍŽÍ (P-)
Každý účetní případ si budeme zaznamenávat na tzv. „T“ účtech a mohou nastat tyto situace, které si uvedeme na praktických příkladech.
Zde se nám zároveň zvýšil a snížil stav aktiv. Nastane to například v případě, že prodáme zboží za hotové, kdy se nám zvýší stav peněžních prostředků a zároveň sníží stav zboží.
V tomto případě se zvýšil stav aktiv a zároveň zvýšil stav pasiv. Může to být například nákup zboží na fakturu, kdy nám na straně aktiv přibyde zboží a na druhé straně se nám zvýší závazek vůči dodavateli.
Tady se snížil stav aktiv i pasiv. Je to případ, kdy uhradíme fakturu dodavateli například z předchozího případu. Sníží se nám stav finančních prostředků a zároveň se sníží závazky vůči dodavateli.
Zde máme současně zvýšení i snížení stavu pasiv. Nastane například v případě, kdy uhradíme dodavateli z bankovního úvěru. Na jedné straně se zvýšil stav bankovního úvěru (závazek vůči úvěrové instituci) a sníží se nám závazek vůči dodavateli.
Účet
Vysvětlili jsme si, jak hospodářské operace ovlivňují rozvahu. Teď se podíváme na samotný rozklad rozvahy na soustavu účtů, kdy každá položka rozvahy bude mít svůj účet (tabulka „T“). Účet má dvě strany – Má dáti (MD), a Dal (D). Každý účet nese název rozvahové položky. Všechny položky najdeme v účtové osnově.
Změny na účtech
Při zápisech na účty musí být dodrženo, že počáteční stav aktivních účtů budou zapisovány na straně MD a počáteční stavy pasivních účtů budou zapisovány na straně D.
Přírůstky se zapisují vždy na tu stranu, kde jsou počáteční stavy:
-
Aktivní účty na stranu MD
-
Pasivní účty na stranu D
Úbytky se zapisují na opačnou stranu
-
Aktivní účty na stranu D
-
Pasivní účty na stranu MD
Zápis na účty bude tedy vypadat takto:
VÝSLEDKOVÉ ÚČTY
Při hospodářských operacíh se vyskytují i další účetní případy, kdy dochází nejen ke změnám v majetku a ve zdrojích jejich krytí (aktivech a pasivech), ale i ke spotřebě prostředků, jako je spotřeba materiálu, opotřebení majetku, spotřeba energie, nákup služeb a také mzdové položky. Toto souhrnně nazýváme NÁKLADY (účtová třída 5).
Tržby z prodeje služeb, výrobků nebo zboží jsou potom VÝNOSY (účtová třída 6).
Z rozdílu těchto dvou složek zjistíme výsledek hospodaření.
-
Výnosy jsou vyšší než náklady => ZISK.
-
Náklady jsou vyšší než výnosy => ZTRÁTA.
Náklady ani výnosy nemají počáteční stav, protože se na konci účetního období jejich rozdíl dostane do rozvahy do vlastních zdrojů financování (PASIVA).
Výnosy a náklady účtujeme jenom v průběhu roku a to takto:
Přírůstky nákladů zaznamenáváme na straně MD a přírůstky výnosů na straně D. Existují i výjimky, kdy dochází ke snižování výnosů či nákladů, ale pro začátek se s tím nebudeme zabývat.
-
Takto se zapisuje na rozvahové a výsledkové účty. V příštím díle si ukážeme podvojný účetní zápis a principy souvstažnosti.