Za tajemstvím pojmů Má dáti a Dal

Jestli máte alespoň základní znalosti účetnictví, pak nejspíš víte, že levá strana účtu se v odborné terminologii nazývá „Má dáti“ a pravá strana účtu „Dal“. Často se zapisují pomocí jednoduchých zkratek – MD a D. To asi víte taky. Ale přemýšleli jste někdy taky nad tím, jak tyto pojmy vznikly? A co přesně vlastně vyjadřují?

Odkaz z historie

„Nikdy nezapomenu na to, jak při první přednášce z účetnictví všichni studenti pobaveně vyprskli, když profesor spojení Má dáti vyslovil úplně poprvé,“ vzpomíná šestadvacetiletý Honza na svá nedávno skončená studijní léta. Má dáti může na první poslech znít skutečně komicky, ale jeho význam je naprosto logický. Původ tohoto označení najdeme u osobních účtů, kdy se odběratel zboží stal za toto dlužníkem. Měl někomu zaplatit peníze. Měl někomu dát peníze. Má dáti.

Úplně ze stejného principu vychází i slovo Dal. To vyjadřuje stav, kdy odběratel za zboží fyzicky zaplatil. Dal peníze dodavateli a splatil tak svůj dluh. Hotovo. Transakce vyřízená. Dodavatel dostal peníze, odběratel svoje zboží. Strany MD a D jsou si rovny. A hle - základ podvojného účetnictví je na světě.

Ve prospěch a na vrub

Pojmy Má dáti a Dal se staly natolik známé, že se z oblasti osobních účtů rozšířily do celého účetnictví. Dnes je považujeme za naprostou samozřejmost. Na levou stranu MD v účetnictví zapisujeme přírůstek aktiv (např. nákup zboží), stáváme se dlužníky, proto se tento účet nazývá debetní. Na stranu D pak účtujeme fyzickou úhradu tohoto zboží, strhnutí peněz z účtu, nazývá se kreditní.

Z povahy vyřčeného je jasné, že strany MD a D se musí vždy rovnat. Jenže teorie je věc jedna a praxe věc druhá. Spousta dnešních firem vede své účetnictví špatně (neodborně) a pak dochází k tomu, že se účty MD a D nerovnají. Proto je lepší předem zvážit, zda si na zpracování účetnictví raději nenajmout externí profesionální firmu.

Článek napsala firma:
Accounting EXPERT s.r.o.
Profesionální vedení účetnictví
www.accountingexpert.cz

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Náklady - souhrnný příklad III.
13 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Výnosy, náklady příštích období
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku - střední obtížnost
19 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Za-tajemstvim-pojmu-Ma-dati-a-Dal&idc=152

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.