Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Zdanění kryptoměn

|

Virtuální měna je elektronicky vytvořená i uložená. Nejznámější kryptoměnou je bezesporu Bitcoin. Virtuální měny mají tendenci ke kolísání hodnoty, ale jejich hodnota je dána nabídkou a poptávkou. Pokud bude poptávka po nich růst, bude růst i jejich hodnota. Akutální kurzy lze zjistit na některé burze, na které lze s kryptoměnami obchodovat. V České republice najdeme asi 150 míst, kde se dá platit Bitcoiny. V květnu 2017 začal přijímat platby v Bitcoinech i internetový obchod Alza.

Bitcoin a dph

Od 1.7.2017 nabyla účinnosti novela zákona o DPH, která rozšiřuje institut ručení za úplaty virtuální měnou.

s účinností od 1.7.2017 je doplněno ustanovení §109 zákona o DPH, že plátce, který přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněné jiným plátcem nebo poskytne úplatu na takové plnění, ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud je úplata za toto plnění poskytnuta zcela nebo zčásti virtuální měnou podle právního předpisu upravujícího některá opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Zákon neuvádí definici virtuální měny, ale řídí se definicí dle zákona č. 253/2008 Sb. Podle něj je virtuální měna definovaná jako elektronicky uchovávaná jednotka bez ohledu na to, zda má nebo nemá emitenta. Virtuální měna bitcoin je používána pro platby mezi jednotlivci na intenetu nebo v internetových obdchodech, kde tuto měnu přijímají. Virtuální měna nemá jednoho emitenta, ale je vytvářena přímo v síti pomocí speciálního algoritmu. Systém umožňuje anonymní držbu a převod částek v rámci sítě uživatelům, kteří mají „bitcoin“ adresu (tu lze přirovnat k bankovnímu účtu). Zároveň není peněžním prostředkem. 

Nutnost regulace v zákoně o DPH spočívá ve skutečnosti, že pro obchodování nejsou nastaveny žádné požadavky ani kontrolní procesy. Důvodem regulace je obava, že při úplatě prostřednictvím virtuální měny je vysoké riziko zneužití pro spáchání daňového podvodu. Ručení za DPH pak vzniká v rozsahu do výše nezaplaceného DPH za celé plnění.

Daň z příjmů

Finanční správa vychází z toho, že virtuální měna je věc nehmotnou, movitou a zastupitelnou. Zároveň ale připouší, že situace není jasná a že jde o problematiku, kterou v současných zákonech nelze najít. V případě sporu budou tak rozhodovat soudy.

Finanční správa dále připomíná, že se nemá danit pouze zisk z obchodování, ale je třeba také danit zisk z těžení virtuálních měn. To, do jakých řádků daňového přiznání se zisk zaznamená, se určí na základě toho, jestli jste zisku dosáhli v rámci podnikání nebo "jen jako" fyzická osoba.

Výdaje se pak řídí obecnými pravidly. Dle §10 odst. 5, zákona o daních z příjmů je to cena, za kterou poplatník prokazatelně nabyl věc (virtuální měnu). Zároveň platí, že k hodnotě vlastní práce poplatníka na věci, kterou si sám vyrobil nebo zhodnotil, se při stanovení výdajů nepřihlíží. lze tedy uplatnit výdaje pouze vynaložené na dosažení příjmu. V rámci zdaňovacího období můžeme uplatnit výdaje pouze do výše příjmů; tj. nemůžeme se dostat do ztráty.

U příjmů ze samostatné činnosti se postupuje dle §24 zákona o daních z příjmů. Od příjmů se tak odečtou veškeré výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.

Příjem z virtuální měny se nepovažuje za příležitostný příjem. Poplatníci tedy podávají daňové přiznání při splnění podmínek v ustanovení §38g zákona o daních z příjmů.

 


Autor: Lenka Kostihová

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

  1. [ 1] Lenka Kdýrová 26.09.2018, 16:16

    Dobrý den, sháním nějakou publikaci s předkontacemi k veškerým účetním případům, které mohou v případě kryptoměn nastat. Velice ráda se též zúčastním nějakého školení určené vyloženě účetním. Za jakýkoliv materiál týkající se účtování kryptoměn či kontakt ohledně školení předem děkuji.

Vložit komentář:

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Zdaneni-kryptomen&idc=319

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.