Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Lenka Kostihová

Komentáře

Stránka Komentář
Účetní rozvaha Dobrý den, o tajemství pojmů "Má dáti" a "Dal" si můžete přečíst zde: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Za-tajemstvim-pojmu-Ma-dati-a-Dal&idc=152 (vloženo: 01.05.2018, 12:04)
Účtování stravenek – příklad z praxe dobrý den, je nutné rozlišit daňově uznatelné (55%) a neuznatelné (45%) části stravenek. Uznatelné na na účet 527 a neuznatelné na účet 528. (vloženo: 02.02.2018, 19:57)
Změny v oblasti daně z příjmů v roce 2018 Dobrý den, bohužel ano. Příjem z nájmu se řídí §9 zákona o daních z příjmů. Od těchto příjmů si můžete odečíst skutečné výdaje nebo paušální ve výši 30% příjmů. Využít můžete i slevu na poplatníka, takže ve Vašem případě, pokud nemáte další zdanitelné přímy, Vám vyjde nulová daň, avšak přiznání podat musíte. (vloženo: 01.02.2018, 19:45)
DPH - daň z přidané hodnoty Paní Smetanová, dobrý den. DPH klient odvede ke dni zdanitelného plnění. Byl-li to prosinec, účtujete standartně: 311/385 311/343 (vloženo: 11.01.2018, 12:05)
Zasílání zboží do EU z pohledu DPH Pro Martu Papežovou. Pokud jste obrat překročili v prosince 2017, musíte se již registrovat k DPH na Slovensku. Tam musíte podávat přiznání dle slovenských pravidel a zákonů a již od dodání následujícího plnění po plnění, kterým byl limit překročen. (vloženo: 05.01.2018, 12:59)
Účtování záloh Dobrý den, ano. Zdanitelná plnění budou vždy k datu úhradě. (vloženo: 29.11.2017, 10:03)
Benefity: Vzdělávání zaměstnanců, kulturní a sportovní aktivity Dobrý den pane Kolomazníku. Zaměstnavatel může poskytnout stravenky, ale je to na jeho vůli, není to tedy (narozdíl od povinné pauzy po 6ti odpracovaných hodinách) povinné. (vloženo: 14.11.2017, 17:53)
Benefity: Vzdělávání zaměstnanců, kulturní a sportovní aktivity Dobrý den Pavle. Doklady může zakoupit i firma na IČO. Je vhodné pak na fakturu dopsat někam do textu nebo do poznámky, že je aktivita pro zaměstnance (identifikaci například jménem, datem narození). Příspěvek mohou využívat i členové rodiny zaměstnance (například úhrada nějakého dětského kroužku). Zákon neupravuje podmínky trvání pracovního poměru v době poskytnutí příspěvku, lze jej tedy teoreticky čerpat i v případě, že váš zaměstnanecký poměr se zaměstnavatelem, který vám příspěvek udělil, mezitím skončil. (vloženo: 14.11.2017, 17:52)