Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

3 znaky švarc systému, na které si musíte dát pozor

|

Takzvaný švarc systém je v případě řady firem a v rámci jejich účetnictví tématem na pořadu dne. Přitom není radno ho podceňovat. V tomto článku se švarc systému podíváme na zoubek.

Abychom měli jasno, podívejme se nejdříve na to, co švarc systém ve skutečnosti je. Pokud to zjednodušíme, tak se jedná o situaci, kdy zaměstnanec pracuje pro firmu nikoliv na základě dohody či pracovní smlouvy, ale formou fakturace.

Hranice mezi tím, co švarc systém je, a co není, však nemusí být vždy zřetelná. Právě proto je dobré se v této oblasti co nejlépe orientovat. Pokuty totiž nejsou nízké.

Podíváme se proto na několik základních znaků, jimiž můžeme švarc systém odhalit.

Znak 1: Určená pracovní doba

Závislá práce, kterou upravuje zákoník práce, obvykle nemá stanovený konec zakázky a zadavatel určuje, od kdy do kdy má být pracovník na svém pracovišti. Pokud by takový zaměstnanec svou práci zaměstnavateli fakturoval, šlo by o švarc systém. V tomto je zákoník práce nemilosrdný.

Znak 2: Jeden odběratel po dlouhou dobu

Pokud fakturujete jednomu, respektive jedinému odběrateli, po delší dobu a jeho zakázky tvoří 100 % vašich příjmů, pak může být taková situace podezřelá.

Jinak by to ale bylo, pokud byste byli zaměstnaní na základě běžné pracovní smlouvy a k tomu podnikali. Pak se o švarc systém nejedná, protože podnikáním si pouze přivyděláváte.

Znak 3: Používáte funkci, logo, vizitky firmy

Pro švarc systém je jednoznačným znakem, jestliže při prezentaci své práce používáte funkci ve firmě, její logo, vizitky nebo oblečení. Sporným bodem je nářadí, neboť zde může firma k provedení zakázky půjčit své nářadí.

Jak jste na tom se švarc systémem vy? Věděli jste, že se za něj fasují slušné pokuty?

Nebudete-li si vědět jako účetní rady, navštivte naše kurzy účetnictví a kurzy daní.

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz

Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Vyřešte problém s technickým zhodnocením nemovitosti Vyřešte problém s technickým zhodnocením nemovitosti

24. 11. 2015, Sponzorovaný článek, Kurzy Sprint V jedné z oblastí účetnictví často chybují nejenom začátečníci, ale i pokročilí: jak na technické zhodnocení nemovitosti.... celý článek


 Víte, kolik letos přibylo nespolehlivých plátců DPH? Víte, kolik letos přibylo nespolehlivých plátců DPH?

28. 07. 2015, Sponzorovaný článek V první polovině července se v tisku objevila zpráva o tom, že jen během několika prvních dní v červenci se dostalo do databáze tzv. nespolehlivých plátců DPH dalších 44 podnikatelských subjektů... celý článek


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=3-znaky-svarc-systemu-na-ktere-si-musite-dat-pozor&idc=225

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.