Registrovat se

Administrativní daňové povinnosti podnikatelů v roce 2016

|

Pokud provozujete samostatnou činnost jako fyzická nebo právnická osoba čeká Vás mnohdy nesnadný úkol vyplnění daňového přiznání. Na paměti musíte mít ale i další administrativní záležitosti, které jindy v průběhu roku neděláte. O to více, jestliže ke své činnosti používáte automobil nebo jestli jste zaměstnavatelem a máte pro svoji činnost i zaměstnance. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro Vás přehled povinností.

1) Silniční daň

Jestliže používáte automobil pro svou podnikatelskou činnost, nezapomeňte podat daňové přiznání k dani silniční do 1. 2. 2015. Spočítat si její výši můžete v kalkulačce silniční daně.

Daňové přiznání k silniční dani můžete vyplnit na tomto odkazu: Daňové přiznání k silniční dani 2015

2) Roční zúčtování

- provádí zaměstnavatel za své zaměstnance, kteří mají na toto zúčtování nárok. To, že má zaměstnanec nárok znamená, že nepodává své daňové přiznání. Dále pokud v průběhu roku pracoval u jednoho zaměstnavatele nebo u více zaměstnavatelů postupně (ne souběžně). Toto zúčtování provádí poslední zaměstnavatel, u kterého byl zaměstnanec zaměstnán a v případě, že podepsal prohlášení k dani, požádal o roční zúčtování do 15. 2. a do stejného data doložil potřebné podklady pro provedení zúčtování.

Termín: roční zúčtování provede a vyplatí zaměstnavatel nejpozději s březnovou výplatou – může i dříve, pokud bude mít potřebné podklady.

V případě, že vyjde zaměstnanci přeplatek na dani, který mu jako zaměstnavatel vyplatíte (např. v případě, kdy byl zaměstnanec část roku na Úřadu práce), nebojte se, že o tyto peníze přijdete. O vyplacené peníze v důsledku ročního zúčtování daně v následujících měsících odvedete na FÚ méně. Kdybyste takto nepostupovali a odváděli na FÚ tak jak bude daň ze závislé činnosti vycházet v následujících měsících, ani pak není nic ztraceno a přeplatek se promítne ve formuláři Vyúčtování daně z příjmu ze ZČ v následujícím roce.

3) Vydání potvrzení o zdanitelných příjmech

Případy, kdy si bude zaměstnanec vyplňovat sám daňové přiznání FO nebo v průběhu roku od Vás přestoupil k jinému zaměstnavateli, bude po Vás požadovat formulář potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňové zvýhodnění 2015 (formulář pro zaměstnance s pracovním poměrem na základě pracovní smlouvy) nebo formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce 2015

Inzerce ∇

4) Vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti a Vyúčtování daně vybírané srážkou

Tyto formuláře vyplňujete vždy, pokud jste jako zaměstnavatel měl zaměstnance. Za tyto zaměstnance odvádíte v průběhu roku daň ze závislé činnosti nebo daň srážkovou. K oběma daním musíte být na FÚ přihlášeni a při odvodech zasíláte každou daň na jiné číslo účtu finanční správy. Formuláře podáváte i v případě, že jsou nulové, pokud jste k dani přihlášeni. Termín pro podání je 20. březen

 

 

 

5) ELDP za předchozí rok

Za své zaměstnance odesíláte na OSSZ evidenční listy důchodového pojištění za předchozí kalendářní rok do 30. dubna následujícího roku.

6) V neposlední řadě nezapomeňte nakonec na daňová přiznání PO a FO (u FO dále přehledy pro zdravotní pojišťovnu a pro OSSZ).


Autor: Ing. Marie Bohdalová

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze k tomuto článku (3)

  1. [ 1] Rozálie 11.03.2016, 22:35

    Dobrý den budu si podávat danové přiznání sama.Od zamestnavatele jsem dostala dvě potvrzení jedno na trvalý pracovní poměr a druhé na dohodu o provedené práci.Chci se zeptat zda se v takověm případě podává dvoje danové přiznání nebo jestli se přijmy a zaplacené zálohy sečtou na jedno danové přiznání.Děkuji Kašparcová

  1. [ 2] Ing. Marie Bohdalová 14.03.2016, 12:09

    Dobrý den, podáváte vždy jen jedno daňové přiznání

  1. [ 3] romano silva 16.04.2016, 21:34

    Finančné Služby osobe, Špecializuje v oblasti financovania investície a pôžičky medzi jednotlivcami, ponúkame naše služby na všetkých ľudí dobrej morálny charakter a najmä schopný plniť svoje záväzky. Pôsobíme v týchto oblastiach: Osobné , Konsolidácia , Rekonštrukcie , Obchodné , Študent , Auto , Ostatné/Misc , Obchod , Poľnohospodárstvo , informačné technológie , právo Duševného Vlastníctva , Firmy, Služby , Priemysel , Umelcov , Módnych, Lekárske , Médiá , Hypotéky , Nehnuteľnosti. Pre akékoľvek ďalšie informácie, prosím, neváhajte a kontaktujte nás. E-mail: romanoosilvaa@gmail.com Ďakujeme

Vložit komentář:

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:


Instagram Uctovani.netJsme na Instagramu!

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Administrativni-danove-povinnosti-podnikatelu-v-roce-2016&idc=242

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.