Benefity: Dary pro zaměstnance, náklady na pracovní prostředky a příspěvky na ubytování

V dnešním 5. díle seriálu benefitů se dozvíte potřebné informace k tématům:

 • Nepeněžní dary pro zaměstnance,
 • Náklady na pracovní prostředky a pracovní oblečení pro zaměstnance
 • Přechodné ubytování a příspěvky na bydlení pro zaměstnance.

 

Jak jste z předchozích dílů zvyklí, článek bude obsahovat odkazy na daňové zákony, podle kterých je daná problematika řešena a samozřejmě také daňové dopady pro zaměstnavatele i zaměstnance.

Dary pro zaměstnance

Hned v počátku si řekneme, že pro zaměstnavatele jsou dary věnované zaměstnancům vždy daňově neuznatelným výdajem.

Pro zaměstnance je zákon v oblasti přijetí daru od zaměstnavatele poněkud vstřícnější a jestliže budou splněny stanovené podmínky, pak hodnota daru nemusí být zahrnuta do daňového základu ani do vyměřovacího základu pro pojistné.

Zákon: §6 odst. 9 písm. g) ZDP

Aby hodnota daru nebyla zahrnuta do daňového základu ani do vyměřovacího základu pro pojistné musí být splněny zákonné požadavky na:

 

 • Finanční částku daru: max. hodnota daru 2 000 Kč/rok
   
 • Forma daru: nepeněžní
   
 • Příležitost ke, které bude dar věnován:
  • při pracovních výročích odpracovaných 20. let a každých dalších 5 let trvání pracovního poměru u zaměstnavatele,
  • při životním výročí dosažení věku 50. let  a každých 5 let věku zaměstnance,
  • při prvním odchodu do starobního důchodu nebo plného invalidního důchodu,
  • při prvním odchodu do starobního důchodu nebo plného invalidního důchodu,
  • za aktivitu humanitárního a sociálního charakteru.

 

Jestliže nebudou splněny všechny podmínky výše uvedené, bude dar zaměstnanci podléhat daňovému zatížení a hodnota bude zahrnuta do vyměřovacího základu pro pojistné.

Inzerce ∇

Náklady na pracovní prostředky a pracovní oblečení

V roli zaměstnavatele se můžete dostat do situace, kdy budete např. jednorázově potřebovat  nářadí, které nevlastníte, nebo dokonce stroj. Máte-li informaci, že toto nářadí (stroj) má některý z Vašich zaměstnanců, můžete ho použít a za opotřebení zaměstnanci zaplatit. Ušetříte tak  finanční prostředky na pořízení nového stroje.

Zaměstnavatel: jedná se o daňově účinný náklad.

Zaměstnanec: Částka hrazená zaměstnavatelem pro zaměstnance za opotřebení stroje je osvobozena od zdanění.

Doporučení pro zaměstnavatele: Aby bylo vše řádně zdokladováno k finančním operacím ohledně opotřebenému nářadí poskytnutého zaměstnancem, doporučujeme, aby zaměstnavatel vypracoval vnitřní směrnici, ve které popíše způsoby výpočtu náhrad.

Podobně může zaměstnavatel sepsat do vnitřní směrnice náhradu za pracovní oblečení, určeného zaměstnavatelem pro výkon zaměstnání, včetně příspěvku na jeho udržování. Jedná se však pouze o oblečení, které zaměstnanec může nosit pouze v průběhu pracovního výkonu.

Užitečná informace pro zaměstnavatele: Částky za opotřebení nářadí zaměstnance i příspěvek na udržování oblečení je možné paušalizovat.

 

Přechodné ubytování a příspěvky na bydlení

Přechodné ubytování

V tomto bodě je nezbytné, aby obec trvalého bydliště nebyla shodná s obcí přechodného ubytování.

Zaměstnavatel: Náklady  spojené se zabezpečováním přechodného ubytování může zaměstnavatel zahrnout do daňových výdajů v rozsahu dohodnutém v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele.

Zaměstnanec: Podle §6 odst. 9 písm. i) ZDP je nepeněžní plnění poskytnuté zaměstnavatelem ve formě přechodného ubytování osvobozeno od daně z příjmu maximálně do hodnoty 3 500 Kč měsíčně. Nepeněžní příspěvek přesahující tento limit a peněžní příspěvky jsou zdanitelným příjmem. Tak jak je to se zdaněním, tak je to i se zahrnutím do vyměřovacího základu pro pojistné. Nepeněžní příspěvky do 3 500 Kč/měsíc do vyměřovacího základu pro pojistné zahrnuty nejsou. Peněžní příspěvky a nepeněžní příspěvky přesahující tuto hranici do vyměřovacího základu pro pojistné zahrnuty jsou.

 

Příspěvek na bydlení

Rozdíl mezi příspěvkem na přechodné ubytování a příspěvkem na bydlení je ten, že příspěvek na bydlení může dostat zaměstnanec k bytu, ve kterém žije. Např. splácí hypotéku a zaměstnavatel mu nabídne např. na dobu 10-ti let příspěvek na bydlení, jestliže zůstane u firmy zaměstnán. Po 10-ti letech položka příspěvku na bydlení bude zaměstnanci ze mzdy odebrána.

Zaměstnanec: Příspěvek na bydlení v peněžní i nepeněžní formě je na straně zaměstnance zdanitelný příjem.

Zaměstnavatel: Tak jako u příspěvku na přechodné ubytování, je částka hrazená zaměstnavatelem jako příspěvek na bydlení, daňově uznatelným nákladem.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku - střední obtížnost
19 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dlouhodobý majetek - daňové odpisy
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Výnosy, náklady příštích období
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (2)

#1  Marie Brovnová 17.08.2015, 08:00

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z jakého zákona a paragrafu vyplývá příspěvek na bydlení včetně jeho daňové uznatelnosti pro zaměstnavatele?

#2  Isabela 30.09.2015, 11:56

Hezký den, když už jsme u těch pracovních oděvů, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenosti se stránkou profi-odevy.cz? Mají tam opravdu velký výběr. Děkuji moc.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Benefity-Dary-pro-zamestnance-naklady-na-pracovni-prostredky-a-prispevky-na-ubytovani&idc=211

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.