Videokurz jak na účtování od základů

Benefity: Vzdělávání zaměstnanců, kulturní a sportovní aktivity

Jako u předešlých článků v rámci našeho seriálu benefitů Vás nejprve odkážeme na zákon, který upravuje možnost uplatnění nákladů zaměstnavatele a daňové úlevy u příjmu zaměstnance v oblasti odborného rozvoje a rekvalifikace zaměstnanců.

Pravidla pro zaměstnance

Od daně jsou osvobozeny nepeněžní plnění vynaložená zaměstnavatelem na odborný rozvoj zaměstnanců související s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo nepeněžní plnění vynaložená zaměstnavatelem na rekvalifikaci zaměstnanců. Pokud by  příjmy spojené se vzděláním/rekvalifikací byly poskytovány formou mzdy, platu, odměny nebo jako náhrada za ušlý příjem, pak by se na ně osvobození nevztahovalo.

Pravidla pro zaměstnavatele

Jestliže zaměstnavatel uhradí další vzdělávání související s předmětem činnosti zaměstnavatele, jedná se u něj o daňově účinný náklad.

Shrnutí

Aby se pro zaměstnavatele jednalo o daňově účinný náklad a zároveň u zaměstnance o příjem osvobozený od daně z příjmů, musí být splněny tyto podmínky:

 • nepeněžní forma úhrady zaměstnanci (zaměstnavatel zasílá peněžní prostředky rovnou vzdělávacímu zařízení, ne na účet zaměstnance)
 • vzdělání/rekvalifikace musí souviset s předmětem činnosti zaměstnavatele.

 

Při splnění těchto podmínek pro příjem osvobozený od daně z příjmu pro zaměstnance, nebude tento příjem zahrnován ani do vyměřovacího základu pro odvod pojistného.

 

Středoškolské a vysokoškolské vzdělání zaměstnanců

Také náklady na středoškolské a vysokoškolské vzdělávání zaměstnanců související s předmětem činnosti zaměstnavatele jsou u zaměstnance osvobozeným příjmem a u zaměstnavatele daňově účinným nákladem.

 

A jak by to bylo se vzděláním zaměstnance, které by nesouviselo s předmětem podnikání zaměstnavatele?

V tomto případě by se postupovalo podle zákonného předpisu §6 odst. 9 písm. d) ZDP.

Může nastat situace, kdy víte, že zaměstnanec účetní firmy by stál o školení sommeliéra. V případě, že se zároveň rozmýšlíte i nad možností vyplatit tomuto zaměstnanci finanční odměnu, pak si propočítejte, která možnost vyjde obě dvě strany lépe. Pravděpodobně úhrada školení jako benefitu pro zaměstnance vyjde z hlediska daňových a pojistných odvodů lépe, než úhrada z čisté mzdy zaměstnance.

 Jestliže bude takové vzdělání poskytnuté formou nepeněžní úhrady, pak u zaměstnance půjde o příjem osvobozený od daně z příjmu a toto plnění nebude započítáno do vyměřovacího základu pro pojistné.

 Zaměstnavatel musí provést úhradu ze sociálního fondu, ze zisku po zdanění nebo zaúčtovat na účet nedaňových nákladů.

 V takovýchto případech byste měli jako zaměstnavatel vědět, kterým „vzdělávacím benefitem“ uděláte zaměstnanci radost. V opačném případě vyjde Vaše snaha nazmar a zaměstnanec potěšen benefitem nebude.

 

Kultura, rekreace, tělovýchova

 

Vždy se jedná o daňově neúčinný náklad pro zaměstnavatele. Výdaj musí být hrazen z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku po zdanění nebo zaúčtován na účet nedaňový.

Rekreace

Nepeněžní plnění poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnanci za účelem benefitu rekreace je od daně z příjmu osvobozeno do částky 20 000 Kč za rok. Suma není započítávána ani do vyměřovacího základu pro pojistné. Nepeněžní plnění znamená zakoupení voucheru na ubytování, letenku, atd. Zaměstnanec má volnou ruku při výběru místa rekreace, formy rekreace i ve volbě cestovní kanceláře. Do čerpání této sumy může být započítána i úhrada za rodinného příslušníka.

 

Kulturní, zdravotnické a tělovýchovné benefity

 • používání zdravotnických zařízení
 • používání tělovýchovných a sportovních zařízení
 • vstupenky na filmová představení
 • vstupenky na divadelní představení
 • výstavy
 • muzea
 • galerie
 • návštěvy hradů a zámků
 • pronájmy tělocvičen a sportovišť
 • vstupenky do bazénů
 • vstupenky do fitness center.

Inzerce ∇

Srovnávací výpočet mzdy zvýšené o skutečné peníze oproti mzdě zvýšené o poskytnuté kulturní a tělovýchovné vstupenky

Potřebné informace k výpočtu

Hrubá mzda zaměstnance

30 000,-

Hodnota poskytnutých vstupenek /měsíc

1 000,-

 

K výpočtu byla použita mzdová kalkulačka - výpočet čisté mzdy pro rok 2015

 

Výpočet z pohledu zaměstnavatele

Mzda současná

Mzda + finanční navýšení mzdy

Mzda + vstupenky

Hodnota finančního navýšení/vstupenek

 

1 000,-

1 000,-

Hrubá mzda

30 000,-

31 000,-

30 000,-

SP zaměstnavatele 25%

7 500,-

7 750,-

7 500,-

ZP zaměstnavatele 9%

2 700,-

2 790,-

2 700,-

Odvody zaměstnance

7 260,-

7 580,-

7 260,-

Částka pro zaměstnance

22 740,-

23 4200,-

23 740,-

Navýšení nákladů na 1 zaměstnance/měsíc

 

1 340,-

1 000,-

 

Roční úspora 40 800,- pro firmu s 10 zaměstnanci.

 

Výpočet z pohledu zaměstnance

Mzda současná

Mzda + finanční navýšení mzdy

Mzda + vstupenky

Hodnota finančního navýšení/vstupenek

 

1 000,-

1 000,-

Hrubá mzda

30 000,-

31 000,-

30 000,-

Odvody zaměstnavatele 34%

10 200,-

10 540,-

10 200,-

SP zaměstnance

1 950,-

2 015,-

1 950,-

ZP zaměstnance

1 350,-

1 395,-

1 350,-

Záloha na daň ze závislé činnosti

6 030,-

6 240,-

6 030,-

Sleva na poplatníka

2 070,-

2 070,-

2 070,-

Částka pro zaměstnance

22 740,-

23 420,-

23 740,-

Finanční zlepšení pro zaměstnance

 

680,-

1 000,-

 

Měsíční zvýšení reálného příjmu zaměstnance s využitím benefitu je o 320 Kč pro zaměstnance výhodnější než zvýšení platu finanční částkou.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování materiálu způsobem B
14 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku a zálohy na DM - obtížný
23 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Opravné položky dlouhodobého nehmotného majetku
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (5)

#1  Kolomazník 10.11.2015, 13:32

Dělám strážného pro s.r.o. může zaměstnavatel poskytnou benefit (stravenky) ? Sloužíme 12 hodin.

#2  Pavel Jarolímek 06.11.2017, 13:07

Dobrý den, měl bych otázku. Doklady na danou rekreaci, či kulturní událost musí být zakoupeny zaměstnancem, nebo je může zakoupit i přímo firma na ič? případně co je výhodnější? Dále je tato výše 20.000 nějak omezena délkou výkonu práce?

#3  Lenka Vochozková 14.11.2017, 17:52

Dobrý den Pavle. Doklady může zakoupit i firma na IČO. Je vhodné pak na fakturu dopsat někam do textu nebo do poznámky, že je aktivita pro zaměstnance (identifikaci například jménem, datem narození). Příspěvek mohou využívat i členové rodiny zaměstnance (například úhrada nějakého dětského kroužku). Zákon neupravuje podmínky trvání pracovního poměru v době poskytnutí příspěvku, lze jej tedy teoreticky čerpat i v případě, že váš zaměstnanecký poměr se zaměstnavatelem, který vám příspěvek udělil, mezitím skončil.

#4  Lenka Vochozková 14.11.2017, 17:53

Dobrý den pane Kolomazníku. Zaměstnavatel může poskytnout stravenky, ale je to na jeho vůli, není to tedy (narozdíl od povinné pauzy po 6ti odpracovaných hodinách) povinné.

#5  mliko 16.10.2019, 15:58

Dobry den,mam dotaz o prispevek z FKSP,jak spravne o postup - doklad o sportu pro deti ktera pracuje manzelka ve skole a ta pani z FKSP rikala ze nemuze zaplatit a dela to ze zaplatit z FKSP primo na organizaci sportu? Ale co se tyce, kdyz zaplati primo na sport a nakonec deti nechce.Dekuji Petr

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Benefity-Vzdelavani-zamestnancu-kulturni-a-sportovni-aktivity&idc=207

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.