Bouráme mýty: Jak v praxi na oprávky a odpis ve svém účetnictví?

Znáte pojmy oprávky a odpis? Podíváme se na to, jak vlastně fungují v praxi.


Co to je vlastně odpis? Z pohledu účetnictví je odpis nákladovým účtem a představuje opotřebení vašeho dlouhodobého majetku za dobu jednoho roku. Taková odpisová položka se v účetnictví může objevit právě jen v jednom jediném roce. Tyto nákladové účty se totiž nepřevádějí do dalších účetních období, a tak nemají počáteční a konečné zůstatky. Ovlivňují ovšem výsledek hospodaření v daném účetním období.

Odpisy doplňují oprávky – což je vlastně souhrn všech odpisů za dosavadní dobu odepisování od doby, kdy jste majetek vložili do účetní evidence. Oprávky hrají roli záporného aktivního účtu a na rozdíl od odpisů mají počáteční a konečné zůstatky a převádějí se do dalších účetních období. V účetní rozvaze je najdete ve sloupci korekce.
A jak je to s oprávkami a odpisy v praxi? Podívejme se na konkrétní příklad:

Předpokládejme, že jste jediným společníkem v malé firmě. Do majetku firmy vložíte auto, které znalec ocenil na 150 000 Kč. A auto začnete ihned odepisovat. Abychom to nyní nekomplikovali, nebudeme počítat s žádnými dalšími účetními případy.

Předpokládáte, že auto budete používat do konce záruční doby, což je například 5 let. Na následující výpočet kalkulačku potřebovat nebudete: 150 000 Kč/5 let = odpis 30 000 Kč ročně. To je hodnota nejenom ročního odpisu, ale také opotřebení automobilu.

V prvním roce tak odepíšete 30 000 Kč a v aktivech tak má auto čistou hodnotu 120 000 Kč. V pasivech, obsahujících základní kapitál, ale figuruje historická hodnota auta, a protože neuvažujeme o žádném dalším účetním případu, dojdeme k zápornému výsledku hospodaření.  Viz obrázek s rozvahou v prvním roce.
rok 1

Ve druhém roce se opět o 30 000 Kč snížila čistý hodnota auta, a to na 90 000 Kč. Základní kapitál se v pasivech opět nezmění, stále zde figuruje historická hodnota vozu, tedy 150 000 Kč. Logicky je tak výsledek hospodaření opět mínusový. Ve druhém roce totiž byly výnosy opět 0 Kč a náklady opět 30 000 Kč (výše ročního odpisu).

Ale přeci jen se druhý rok liší. V čem? V tomto roce vám totiž vznikla v pasivech nová položka, a to nerozdělená ztráta minulých let. Uvažujeme totiž tak, že jste ztrátu neuhrazovali, ale pouze jste ji převedli na tento účet. Viz obrázek s rozvahou ve druhém roce.
rok 2

Chcete se naučit počítat účetní situace? Vyzkoušejte naše kurzy účetnictví, mezd a daní.


Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Výukové a rekvalifikační kurzy Praha a Liberec
Neučíme, ale připravujeme do praxe!
www.KurzySprint.cz

S tématem 'Bouráme mýty: Jak v praxi na oprávky a odpis ve svém účetnictví?' souvisí následující účetní testy

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní a daňové odpisy - účtování
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní odpisy
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Bourame-myty-Jak-v-praxi-na-opravky-a-odpis-ve-svem-ucetnictvi-&idc=115

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.