Daňový balíček 2023, 1. část - Paušální daň

Paušální režim daně v takové podobě, jaký nyní známe, byl spuštěn v roce 2021. Pro OSVČ má tento režim znamenat určité zjednodušení administrativy a zmírnění povinností, které OSVČ mají v souvislosti s daněmi.

Každý měsíc OSVČ odvádí stejnou částku, nemusí vyplňovat a podávat daňové přiznání a přehledy na pojišťovny a nemůže vzniknout žádný roční nedoplatek. Některým OSVČ se tento režim opravdu vyplatí, někteří se zase rozhodli pro vstup opravdu pouze z důvodu zjednodušení administrativy i za cenu, že zaplatí o něco více, zejména na dani z příjmů.

Nevýhoda režimu paušální daně je ta, že nelze uplatnit žádné výdaje, slevy na dani, daňové zvýhodnění na děti, ztrátu z minulých let. Od základu daně nelze odečíst úroky z hypotéky, příspěvky na životní a penzijní pojištění apod. Nelze také rozdělit příjmy na spolupracující osobu.

Paušální daň 2023

Vládní návrh zákona s předpokládanou účinností od 1. 1. 2023 zavádí některé zásadní změny, které upravují režim paušální daně.

  • Zvýší se limit příjmů ze samostatné činnosti pro možnost vstupu do paušálního režimu na 2 mil. Kč.
  • Zvýší se limit ostatních příjmů podle §8, §9 a §10 ZDP z 15 tis. Kč na 25 tis. Kč.
  • Paušální daň bude rozdělena do 3 pásem z důvodu velkého rozsahu.

Poplatníci budou mít nově v paušálním režimu záznamní povinnost příjmů a to tak, aby bylo možno určit, ke kterým příjmům mohou být uplatněny paušální výdaje ve výši 80% a 60%.

Pásma paušálního režimu

 

PRVNÍ PÁSMO paušálního režimu jsou příjmy ze samostatné činnosti ve výši:

  • 1 mil. Kč bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti příjmy plynou,
  • 1,5 mil. Kč, pokud alespoň k 75% příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80% příjmů nebo 60% příjmů.
  • 2 mil Kč, pokud alespoň 75% příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80% příjmů.

V tomto pásmu budou poplatníci měsíčně odvádět 6208 Kč. Částka je odvozena z minimální zálohy na zdravotní pojištění, které bude ve výši 2722 Kč, 1,15 násobku minimální zálohy na sociální pojištění (3386 Kč) a 100 Kč na daň z příjmů.

 

DRUHÉ PÁSMO paušálního režimu jsou příjmy ze samostatné činnosti ve výši:

  • 1,5 mil Kč bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti příjmy plynou.
  • 2 mil. Kč, pokud alespoň 75% příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80% příjmů nebo 60% příjmů.

V tomto pásmu budou poplatníci odvádět 16000 Kč, kdy se částka skládá z částek 3591 Kč (záloha na sociální pojištění), 7446 Kč (záloha na zdravotní pojištění), 4963 Kč (záloha na daň z příjmů). Částka je neměnná a nezávislá na zvyšování minimálních záloh.

TŘETÍ PÁSMO paušálního režimu jsou příjmy ze samostatné činnosti ve výši:

  • 2 mil. Kč bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti příjmy plynou.

V tomto pásmu budou poplatníci měsíčně odvádět 26000 Kč, přičemž se částka skládá z částek 11388 Kč (záloha na sociální pojištění), 5292 Kč (záloha na zdravotní pojištění) a 9320 Kč (záloha na daň z příjmů). Částka je také nezávislá na zvyšování minimálních záloh.

Pásma můžeme přehledně shrnout takto:


Pásma paušální daně

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Výsledek hospodaření - ztráta
6 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Závislá činnost (teorie)
9 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Pořízení dlouhodobého hmotného majetku - lehký
12 příkladů
Spustit test

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Danovy-balicek-2023-1-cast-Pausalni-dan&idc=503

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.