Připravili jsme pro vás 🎦 video kurz odmaturuj z účetnictví.
Ukázat první video »
Excel jako pomocník účetních: Podmíněné formátování v kontingenční tabulce
|
Tento článek je o tom, jak funguje podmíněné formátování v kontingenčních tabulkách.
V našem vysvětlení yjdeme ze základní kontingenční tabulky, sledující celkové tržby dle zboží.
Pomocí podmíněného formátování chceme zvýraznit velikost hodnot. Můžeme klasicky označit hodnoty a použít například datové pruhy (obdobně by fungovaly datové škály, ikony atd.).
V kontingenční tabulce je principiální problém, že oblast formátovaných hodnot se mění tím, jak kontingenční tabulku upravujeme. Je tedy obvykle nutné navázat podmíněné formátování ne na konkrétní rozsah, ale na logický celek kontingenční tabulky.
Abychom toto mohli nastavit, klikneme někam do kontingenční tabulky a jdeme na Domů / Podmíněné formátování / Spravovat pravidla.
Vybereme správné pravidlo a klikneme na Upravit pravidlo.
V horní části právě vybíráme, jaká oblast má být pokrytá, a to je právě důležité.
První volba, Vybrané buňky, definuje (trochu zjednodušeně řečeno) pevnou oblast od-do. Tedy pokud bychom přidali novou položku do zdrojových dat a tabulku aktualizovali, nová položka použité formátování mít nebude.
Druhá volba, zobrazující (např.) Součet z Tržba hodnot, pokryje všechna čísla sledující tržbu pro jednotlivá zboží.
Tedy i když přidáme novou položku, ale současně i když se třeba začne seskupovat místo zákazníků místo podle zboží, tak podmíněné formátování zůstane.
Může ale být matoucí, že se podmíněně formátuje i součet - to trochu rozhodí "měřítko" u barevných škál nebo datových pruhů.
Třetí volbu zobrazující (např.) Součet z Tržba hodnot pro zboží, používám nejčastěji. Pokrývá oblast příslušných hodnot, ale pouze pro konkrétní rozdělení (např. dle zboží) a tedy ani nezobrazuje součty, mezisoučty nebo naopak nižší úroveň podrobnosti.
Pokud bychom naši tabulku rozdělili nejen podle zboží, ale také podle zákazníků a dní v týdnu, bude podmíněný formát pouze na úrovni zboží.
web: www.exceltown.com
Potřebujete pomoct s excelem? Navštivte firemní kurzy, nebo individuální výuku i konzultace v oblasti Excelu a zpracování ekonomických dat.
Autor:
|
Tisk stránky |
Přečtěte si také

18. 05. 2017, Ing Jiří Beran Jak pomocí nástroje Power BI analyzovat účetní deník, který je uložený v tabulce na SQL Serveru (na kterém třeba běží nějaký účetní nebo ERP systém)... celý článek

12. 09. 2016, Ing. Jiří Beran Tento článek je o tom, jak v účetním deníku rozlišit, který řádek je výnosem a který nákladem tak, abychom náklady a výnosy mohli dále analyzovat a sledovat... celý článek

29. 01. 2016, Ing. Jiří Beran Jak v Excelu přičítat a odečítat datumy, které se mohou účetním hodit např. při sledování doby do splatnosti faktury nebo délku uložení zboží na skladě... celý článek
Kategorie: Excel
Rýchly přehled článků z kategorie Excel- Jak na zpracování účetního deníku pomocí Power BI?
- Excel jako pomocník účetních: jednoduchá evidence skladu
- Excel jako pomocník účetních: Rozlišení nákladů a výnosů ve výstupech z účetního deníku
- Excel jako pomocník účetních: Podmíněné formátování v kontingenční tabulce
- Excel jako pomocník účetních: nová funkce IFS
- Excel jako pomocník účetních: zjištění počtu dnů mezi 2 datumy
- Excel jako pomocník účetních: Vykreslení grafu pohybu účtu na základě účetního deníku
- Excel jako pomocník účetních při analýze účetních dat - funkce SUMIFS
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Excel-jako-pomocnik-ucetnich-Podminene-formatovani-v-kontingencni-tabulce&idc=264
Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.