Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Jak chránit své podnikání

|

Co to znamená

Finanční analýza v praxi znamená kromě jiného i uplatňování čtyř pravidel pro zajištění stability. Patří mezi ně zlaté bilanční pravidlo, zlaté pravidlo vyrovnání rizika, pravidlo pari a růstové pravidlo. Jejich dodržování je výhodné nejenom pro podnik samotný, ale i pro banky či investory. Tyto subjekty tak podle ukazatelů posuzují stabilitu podniku.

Zlaté bilanční pravidlo tedy říká, že velikost dlouhodobého majetku by měla být přibližně ve stejné výši jako velikost dlouhodobých pasiv.

Pravidlo v praxi

Teorie zní docela jednoduše. Jak se však toto pravidlo promítne do praxe? Smyslem pravidla je to, že by se podnik měl snažit financovat dlouhodobý majetek (typicky budovy nebo stroje) dlouhodobými zdroji (tedy se splatností nad 1 rok). Zmíněný dlouhodobý majetek totiž typicky užíváte po dlouhou dobu, a proto máte i dostatek času na to, abyste svůj závazek uspokojili.

Ke splácení lze přitom v dlouhodobém hledisku zvažovat i výnosy z investic. Nový stroj tak například přinese více prodaných výrobků a tím i vyšší tržby pro splácení.

Když pravidlo nefunguje

Někdy se ovšem může stát, že pravidlo neplatí a nastat mohou dvě situace. V té první firma financuje oběžný majetek (typicky zásoby) dlouhodobými zdroji. Tento postup je naprosto zbytečný, protože krátkodobý majetek přináší užitek pouze po omezenou dobu.

V opačném případě může firma financovat dlouhodobý majetek krátkodobými zdroji. Tento postup rozhodně nelze doporučit, protože je velmi rizikový.

Naučte se ovládat všechny ukazatele finanční analýzy absolvováním praktického kurzu Finanční analýza a controlling.

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz

Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Jak-chranit-sve-podnikani&idc=290

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.