Jak danit výhry z internetu v roce 2020

Rok 2020 přinesl změny v danění výher z hazardních her. Zdanění nyní určuje zákon o dani z příjmů fyzických osob (586/1992 Sb.). Protože je výklad pravidel poněkud nejasný a v čase se přichází na různé nuance, pojďme se podívat na aktuální stav.

Do roku 2020 se daň z výher v hazardních hrách neplatila, pokud měl daný provozovatel povolení k provozování hry v zemi EU nebo EHS. Tato výjimka byla k 1. 1. 2020 zrušena a nyní se každá výhra posuzuje jednotlivě. Nicméně zdanění podléhají pouze výhry nad 1 milion korun.

Pozor na daň z výher ze zahraničí

Mezi online a off-line hraním není rozdíl, výhry ze zahraničních portálů by se měly také zdanit. Jediný způsob, jak se tomu vyhnout, je existující dohoda o zamezení dvojímu zdanění. Roli hraje také již zmíněná existence licence pro provoz hazardních her v EU nebo EHS a další záležitosti.

Dani podléhají i loterie

Výhry z loterií, tombol a podobných soutěží jsou zdaněny, pokud jejich hodnota přesáhne jeden milion korun. Výhry z loterií, které nemají hodnotu více než jeden milion korun, daněny nejsou. Rozhodující je přitom pouze výše jednotlivé výhry. Můžete tak v jedné loterii například získat dvě výhry, jednu třeba v hodnotě 800 000 korun a druhou v hodnotě půl milionu, ale zdaněny nebudou, přestože jejich součet jeden milion korun přesahuje. 15% srážkovou daň od výhry odečte provozovatel a výhra je vám vyplacena již po této srážce. Možná se sluší poznamenat, že výdělky, které získáte prodejem věcí na internetových portálech, jako je Aukro nebo Bazoš by se měly také přiznat a danit, ale rozhodně nejde o výdělek z hazardu, přestože takové obchodování nese řadu rizik.

Jak vypočítat daň z pokeru a dalších her

Oblíbenou činností pro bystření smyslů je v posledních letech poker. Výhry nad jeden milion korun se zde opět daní 15% sazbou. Daň v tomto případě odvádí sám hráč, případnou výhru tedy musí uvést v daňovém přiznání. Podobně jako u loterií platí, že výhry nižší než 1 milion korun se nedaní a není třeba je uvádět v daňovém přiznání. Daní se rozdíl vkladů a výher, pokud tedy například vyhrajete 1 500 000 Kč, ale vaše vklady byly v součtu, řekněme, 650 000 korun, částku čisté výhry 1 000 000 Kč nepřesahujete. Z daňového základu nelze odečíst další výdaje.

V úvahu je potřeba brát fakt, že zákon rozlišuje celkem 6 druhů příjmů z výher:

  • loterie a tomboly
  • kursové sázky
  • technické hry (výherní automaty a další)
  • živé hry s výjimkou turnaje živé hry
  • turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu
  • jiné hazardní hry


To v praxi znamená, že pokud jste například při živém hraní v čistém zisku více než jeden milion korun, zatímco na turnajích jste několik desítek tisíc v mínusu, je každou částkou potřeba posuzovat zvlášť, protože jde o různé kategorie ve výše uvedeném seznamu. Na druhou stranu, pokud při živém hraní zůstanete v plusu například 600 000 Kč a ještě si na turnajích přilepšíte výhrami v součtu 550 000 Kč, nic nedaníte, protože zisky z výher opět spadají do různých skupin. Samozřejmě nezáleží, jakým způsobem uskutečníte případný výběr prostředků. Například web PokerStars oproti jiným podobným portálům nabízí více způsobů, jak výhru vybrat, ale to nijak neovlivňuje výši zdanění.

Daní se i bonusy a výdělky z promo akcí?

Kromě „klasických“ výher z živých her a turnajů můžete získat také různé bonusy, které rovněž mohou podléhat zdanění. Nejčastěji jde o:

  • Bonus k výhře např. na turnaji
  • Bonus za účast např. na 10 turnajích, cena pro vylosovaného účastníka apod.
  • Bonus za registraci apod.


V prvním případě si částku připočítáte ke svým výhrám v turnaji, protože z hlediska daňového zákona jde opět o příjem z hazardní hry. Druhý případ se nejvíce blíží výhře ve spotřebitelské soutěži, jakých na internetu najdete celou řadu. Ve třetím případě jde de facto o dar, které jsou v daném zdaňovacím období až do hodnoty v součtu 15 000 Kč od daně osvobozeny.

 

Jak evidovat výhry a prohry?

Hráči online pokeru a dalších her by si měli pro svou potřebu vést evidenci vkladů a výher, a to v rámci jednotlivých druhů příjmů uvedených výše. Zatím ale není jasné, jak má taková evidence vlastně vypadat.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Závislá činnost (příklady)
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Účtování provozní dotace
Nový 7 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. VH v komanditní společnosti
9 příkladů
Spustit test

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  Bohuslav Blažek 27.12.2020, 13:48

Dobrý den, kurzové sázky, to si mám psát do sešitu vklad - výhra - čistá výhra a pak s tím jít na FÚ. Nechápu. Bohuslav Blažek

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Jak-danit-vyhry-z-internetu-v-roce-2020&idc=414

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.