Videokurz odmaturuj z účetnictví

Jak na kompenzační bonus v době protikoronavirových opatření?

Kompenzační bonus je definovaný v zákone č. 159/2020 Sb., který byl novelizován zákony č. 234/2020 Sb. ze dne 7.5.2020, č. 262/2020 Sb. ze dne 27.5.2020, č. 299/2020 Sb. ze dne 16.6.2020 a č. 331/2020 Sb. ze dne 22.8.2020. Vláda schválila návrh ministerstva financí na obnovení kompenzačního bonusu. Podzimní kompenzační bonus budou moct znovu získat OSVČ, společníci s.r.o. i dohodáři, aktuálně ho projednává sněmovna.

Kdo má nárok na kompenzační bonus?

Subjektem kompenzačního bonusu je podľa zákona č. 159/2020 Sb.:

  • osoba samostatně výdělečně činná (§ 2),
  • fyzická osoba, která je společníkem společnosti s ručením omezeným založené za účelem dosažení zisku (§ 2a),
  • osoba provádějící práci na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr (§ 2aa).

 

Kompenzační bonus pro OSVČ

Podmínkou je, že tyto osoby musí mít aktivní živnostenské oprávnění k 5. říjnu 2020, případně s krátkodobým přerušením živnosti po 12. březnu 2020 a bylo jim podstatným způsobem omezeno podnikání.

O kompenzaci budou moci požádat také podnikatelé, kteří jsou na uzavřené obory přímo navázáni. Podmínkou je omezení dodavatelské činnosti o nejméně 80 % za rozhodné období od 1. června do 30. září 2020. Současně platí, že tato činnost musí být pro žádající osobu hlavním příjmem obživy, která se nedá nahradit/vykonávat jinde.

Kompenzační bonus pro s.r.o.

Platí pro firmy s maximálně dvěma společníky nebo pokud se jedná o rodinnou s. r. o.

Kompenzační bonus pro dohodáře

Novela č. 331/2020 Sb. zavedla bonus i pro zaměstnance, kteří pracují na základě dohod konaných mimo pracovní poměr zakládajících účast na nemocenském pojištění (DPČ od 3 000 Kč/měsíc a DPP nad 10 000 Kč/měsíc).  Avšak musí prokázat práci na danou DPP či DPČ (za kterou veřejným rozpočtům plynou příslušné odvody), po dobu nejméně 3 ze 4 předcházejících měsíců.


Výše kompenzačního bonusu a bonusové období

Kompenzační bonus se stanoví za bonusové období. Prvním bonusovým obdobím bylo období od 12. března do 30. dubna 2020. Druhým bonusovým obdobím bylo období od 1. května do 8. června 2020.

Ministerstvo financí předložilo další návrh na obnovení kompenzačního bonusu a to za bonusové období vymezené nouzovým stavem od 5. října do 4. listopadu 2020 (třetí kompenzační bonus) s možností prodloužení. Pokud do 4. listopadu dojde k prodloužení doby trvání nouzového stavu, bude se bonus vyplácet i nadále až do konce nouzového stavu.

Výše kompenzačního bonusu je stanovena:

  • 500 Kč za každý kalendářní den bonusového období pro OSVČ a pro společníka s.r.o.  
  • 350 Kč za každý kalendářní den bonusového období v případě osoby vykonávající práci na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr.

 

Žádost o kompenzační bonus

Žádat o kompenzační bonus bude možné nejdéle dva měsíce po skončení bonusového období. Žádost se podává podle bydliště společníka s.r.o., nikoli podle sídla společnosti a to osobním podáním na finančním úřadě či datovou schránku, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb, nebo také e-mailem (i bez elektronického podpisu).

 

Přesné podmínky a podrobnější informace budou ještě zveřejněny na webu Finanční správy.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování o směnkách
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Závislá činnost (příklady)
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování rezerv (znalostní test)
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Zrušení superhrubé mzdy

29. 11. 2020

Poslanecká sněmovna schválila zrušení superhrubé mzdy a také zvýšení daňové slevy na poplatníka a stravenkový paušál.

Paušální daň

23. 11. 2020

Placení paušální daně má pomoci zjednodušit administrativu a daňovou úsporu.

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  Krandova 31.10.2020, 07:23

Dobrý den. Prosím o radu. Vztahauje se o při druhé vlně odpuštění záloh u OSVČ? Popř. Kde se o to žádá? Moc děkuji.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Jak-na-kompenzacni-bonus-v-dobe-protikoronavirovych-opatreni-&idc=423

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.