Videokurz jak na daně prakticky

Kdo může požádat o roční zúčtování záloh? Tiskopis ke stažení


Dokumenty na roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění ke stažení

Tiskopis Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění si můžete stáhnout prostřednictvím těchto odkazů ve formátu PDF:

klasický tiskopis stáhnout

interaktivní tiskopis stáhnout

Kdo může požádat posledního zaměstnavatele o roční zúčtování záloh? Do jakého termínu je třeba požádat o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění? Všechny potřebné informace o ročním zúčtování záloh naleznete v tomto článku.

Obecně má-li zaměstnanec podepsáno prohlášení k dani, je daň z příjmů fyzických osob sražena formou zálohy na daň. Záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti je tím pádem povinná platba, která se sráží ze mzdy zaměstnance po celý kalendářní rok, kdy konečná daňová povinnost není ještě známá a započte se na celoroční daňovou povinnost zaměstnance po skončení zdaňovacího období. Při výpočtu měsíčních záloh nemohou zaměstnanci uplatnit všechny daňové slevy a mohou je uplatnit až při ročním zúčtování záloh, proto zaměstnanci může vzniknout přeplatek na dani. Zaměstnavatel však roční zúčtování záloh neprovede, pokud si daňové přiznání podá zaměstnanec sám nebo mu vznikne povinnost, aby si podal daňové přiznání.

Podle § 38ch ZDP  poplatník, který ve zdaňovacím období pobíral mzdu pouze od jednoho nebo od více plátců daně postupně (nikoliv současně u více zaměstnavatelů) a podepsal u těchto plátců prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 a 5 ZDPmůže požádat písemně o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění posledního z plátců daně (svého posledního zaměstnavatele). Zaměstnanec musí požádat o roční zúčtování záloh v termínu do 15. února po uplynutí zdaňovacího období (letos do 15. 2. 2023). Do tohoto termínu musí zaměstnanec rovněž doložit všechny potřebné dokumenty (např. potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od předchozích zaměstnavatelů). Zaměstnanec může také doložit nárok na případné nezdanitelné části základu daně (§ 15 ZDP):

  • potvrzení o poskytnutí bezúplatného plnění, darování krve
  • potvrzení o zaplacených úrocích v loňském roce z úvěru ze stavebního spoření, úrokům z hypotečního a použitým na financování bytových potřeb
  • potvrzení o zaplaceném penzijním připojištění nebo pojištění nebo doplňkovém penzijním spoření
  • potvrzení o zaplaceném životním pojištění
  • potvrzení o zaplacených členských příspěvcích členem odborové organizace

Zaměstnanec může také doložit nárok na daňové slevy a daňové zvýhodnění (§ 35ba, 35c)

  • slevu na manželku (manžela) lze uplatnit pouze v ročním zúčtování záloh a to ve výši 24 840 Kč (je-li držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se částka na dvojnásobek: 49 680 Kč), pokud měla manželka (manžel) roční příjmy do 68 000 Kč. Pokud se uzavře manželství v průběhu kalendářního roku sleva na manželku (manžela) se uplatňuje v poměrné výši - počítají se měsíce, kdy je podmínka manželství splněna k 1. dni měsíce.
  • sleva za umístnění dítěte na základě potvrzení o výši školkovného, školkovné může uplatnit jen jeden z rodičů
  • za kalendářní rok činí daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 Kč, na druhé dítě 22 320 Kč a na třetí a další dítě 27 840 Kč (daňové zvýhodnění závisí na tom, kolik měsíců poplatník dítě vyživoval), může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, přičemž může několik měsíců uplatňovat daňové zvýhodnění otec dítěte a několik měsíců matka dítěte. Je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než vyčíslena daňová povinnost, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem.

Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění provede zaměstnavatel nejpozději do 31. 3. 2023. Pokud při ročním zúčtování záloh vznikne zaměstnanci přeplatek na dani, zaměstnavatel ho vyplatí nejpozději při zúčtování mzdy za březen 2023 (přeplatek daně přijde zaměstnanci na účet nejpozději v první polovině dubna), je-li úhrnná částka vyšší než 50 Kč. Případný nedoplatek z ročního zúčtování záloh se zaměstnanci nesráží ze mzdy.

Dokumenty na roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění ke stažení

Tiskopis Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění si můžete stáhnout prostřednictvím těchto odkazů ve formátu PDF:

klasický tiskopis stáhnout

interaktivní tiskopis stáhnout

anglická verze stáhnout

Nelze PDF otevřít?
Pro správnou funkčnost si PDF dokument stáhněte k sobě do počítače (klikněte pravým tlačítkem myši a dejte Uložit odkaz jako...) poté si PDF otevřete v programu Acrobat Reader. Pokud si PDF otevřete pouze v internetovém prohlížeči, nemusí vám fungovat.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní a daňové odpisy (test)
10 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Vyskladňování zásob - způsob B
20 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Záloha na daň z příjmů u zaměstnance
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Kdo-muze-pozadat-o-rocni-zuctovani-zaloh-Tiskopis-ke-stazeni&idc=525

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.