Kdy a jak žádat o předčasný důchod nebo o předdůchod?

Předčasný starobní důchod je dávkou z důchodového pojištění, na kterou má nárok občan, který získal potřebnou dobu pojištění a dosáhl věku stanoveného zákonem.

Pravidla pro odchod do předčasného důchodu od října 2023 zpřísní. Do září bylo možné odejít do předčasného důchodu 5 let před dosažením důchodového věku, nejdříve ale v 60 letech. Nově bude možné předčasně odejít jenom o 3 roky dřív. Podmínkou pro získání nároku na předčasný důchod je získání potřebné doby důchodového pojištění. Doteď stačilo získat 35 let, od října je pro odchod do předčasného důchodu potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění. Úprava nutné doby pojištění nicméně nabude účinnosti až v říjnu 2024. 

Při předčasném odchodu do důchodu se trvale snižuje výše důchodu, předčasný důchod je vyplácen státem s trvalým krácením na základě míry předčasnosti. Od 1. 10. 2023 se krácení předčasného důchodu sjednotí na 1,5 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dní, a to i v prvních dvou letech před dosažením důchodového věku.

O předčasný důchod lze žádat nejdříve 4 měsíce před požadovaným datem přiznání důchodu a nejpozději v den požadovaného přiznání předčasného důchodu. Žádost o předčasný důchod sepisuje místně příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Místní příslušnost se řídí trvalým bydlištěm žadatele. 

Předdůchod

Předdůchod je formou čerpání vlastních naspořených finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření (III. pilíř). Podle toho, jakou částku máte naspořenou, můžete zvolit délku výplaty předdůchodu (2 – 5 let).

Podmínky odchodu do předdůchodu

  • délka trvání doplňkového penzijního spoření musí být nejméně 5 let před počátkem výplaty předdůchodu,
  • musíte mít naspořeno minimálně 30 % průměrné mzdy na každý měsíc strávený v předdůchodu,
  • výplata předdůchodu musí trvat nejméně 2 roky, nejdéle 5 let,
  • musíte dosáhnout alespoň věku, který je o 5 let nižší než důchodový věk muže stejného data narození.

Hlavní rozdíly

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že v případě předdůchodu nedostáváte od státu žádnou platbu, čerpáte vaše vlastní prostředky naspořené na doplňkovém penzijním spoření. V předdůchodu není nijak omezena možnost pracovat nebo podnikat. Čerpání předčasného důchodu vylučuje uzavření klasického zaměstnaneckého poměru či provozování vlastní živnosti. Na rozdíl od předčasného důchodu umožňuje předdůchod mnohem větší flexibilitu v rozhodování během jeho čerpání. Když po dvou měsících doma zjistíte, že vám práce chybí, můžete začít bez omezení znovu pracovat nebo podnikat. U předdůchodu se následný starobní důchod takřka nekrátí, naopak u předčasného důchodu probíhá krácení v intervalu každých 90 dní a je doživotní.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dlouhodobý majetek - oprava a technické zhodnocení a jeho daňové dopady
21 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování krátkodobého úvěru
6 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku a zálohy na DM - obtížný
23 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Kdy-a-jak-zadat-o-predcasny-duchod-nebo-o-predduchod-&idc=539

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.