Kontrolní hlášení k DPH od roku 2016

Dnešní článek můžeme začít hamletovskou otázkou: „Být či nebýt?“ a to konkrétně plátcem DPH. V daných případech si takovéto filosofické otázky pokládat nemusíte a plátcem být musíte. Jedná se o případy uvedené v  §6, ZDPH nejčastěji povinnost vzniká v těchto situacích:

  • jestliže obrat firmy překročí částku 1 000 000 Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců nebo dříve
  • převzetí činnosti z důvodu úmrtí a pokračování v této činnosti

Opačným případem je registrace k DPH dobrovolná. Pro podnikatele velice důležité rozhodnutí. Před tím než se podnikatel nebo společnost stane dobrovolným plátcem DPH zvažuje klady a zápory, propočítává, aby se mu daný krok vyplatil. V případě chybného rozhodnutí může takový plátce přijít o stávající klienty (např. jestliže klientelu tvoří převážně neplátci DPH, pak jim nebude vyhovovat zdražení zboží nebo služeb o DPH sazbu). Od začátku roku budete muset počítat s další administrativní náročností, respektive s další platbou pro Vaší účetní za zpracování nového výkazu. Přibude totiž kontrolní hlášení podávané finanční správě. Zda-li si pokládáte otázku, proč se do zajetého systému daňových přiznání k DPH integruje nový formulář, pak odpovědí finanční správy bude důvod eliminace daňových úniků. Tento systém bude párovat přiznané platby dodavatelů a přiznané platby odběratelů a na základě těchto údajů bude moci finanční správa pokusy o daňové podvody odhalit.

 

Formát podání kontrolního hlášení

Povinností podnikatelů bude podat kontrolní hlášení pouze elektronickou formou. Tato skutečnost už asi mnoho podnikatelů nepřekvapí, neboť daňová přiznání již většina elektronickou formou podává. Elektronické podání je pohodlné a časově nezanedbatelně méně náročné než osobní donáška na finanční úřad.

 

Elektronicky lze kontrolní hlášení podat přímo přes portál finanční správy nebo v požadovaném formátu odeslat datovou schránkou.

 

Inzerce ∇

Termíny pro podání kontrolního hlášení

Pro splnění termínu podání kontrolního hlášení je důležité rozlišit, zda-li jste:

  • podnikající fyzická osoby
  • právnická osoba

 

Fyzická osoba

Jestliže podnikáte jako fyzická osoba a jste plátce DPH, pak termíny pro podání kontrolního hlášení budou korespondovat s Vaší povinností podání přiznání k DPH. Pokud podáváte přiznání měsíčně, pak i kontrolní hlášení budete podávat měsíčně. Jste-li však čtvrtletní plátce DPH, potom kontrolní hlášení budete odesílat také čtvrtletně.

 

Právnická osoba

U právnických osob je dána povinnost podávat kontrolní hlášení měsíčně a to bez rozdílu, jste-li plátce měsíční nebo čtvrtletní.

 

Poprvé vznikne povinnost vykázat kontrolní hlášení za leden 2016 (podat do 25. 2. 2016) nebo za 1. čtvrtletí 2016 (podat do 25. 4. 2016).

 

Jestliže nedodržíte termín podání kontrolního hlášení, bude následovat pokuta

Tuto novou povinnost vůči finanční správě není rozumné ignorovat, neboť za nepodané kontrolní hlášení k DPH budou následovat sankce.

 

Nesplněné termíny podání kontrolního hlášení k DPH

Hodnota pokuty v CZK

Kontrolní hlášení podáte po stanoveném řádném termínu.

1 000,-

Kontrolní hlášení podáte na základě výzvy správce daně v náhradním termínu.

10 000,-

Následné kontrolní hlášení nepodáte na výzvu správce daně ke změně, doplnění nebo potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení.

30 000,-

Kontrolní hlášení nepodáte ani v náhradní lhůtě stanovené správcem daně.

50 000,-

 

V příštím článku si ukážeme, jak se bude takové kontrolní hlášení skrze portál finanční správy vyplňovat.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Kurzové rozdíly
6 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Příjmy z nájmu
9 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Náklady daňově (ne)uznatelné
6 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Změny v zákoně o DPH

15. 04. 2019

Jaké jsou novinky v roce 2019 v oblasti daně z přidané hodnoty - DPH?Jaké změny přinese schválen daňový balíček?

DPH a reklama na internetu

13. 09. 2015

Jak danit AdWords, AdSense a reklamu na Facebooku? A hlavně, jak se k tomu přiznat na finačním úřadu, včetně postupu vyplnění formulářů.

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (7)

#1  Cassssy 22.10.2015, 06:38

dobrý den, V článku píšete: U právnických osob je dána povinnost podávat kontrolní hlášení měsíčně a to bez rozdílu, jste-li plátce měsíční nebo čtvrtletní. Poprvé vznikne povinnost vykázat kontrolní hlášení za leden 2016 (podat do 25. 2. 2016) nebo za 1. čtvrtletí 2016 (podat do 25. 4. 2016). Tedy, jsme-li čtvrtletní plátce, podáváme za měsíc leden nebo za 1.čtvrtletí? Děkuji za odpověď.

#2  Zuzka paw. 26.10.2015, 10:08

Kontrolní hlášení. už jen ten název děsí další pacičkou Babišstánu. Navíc přináš spoustu otázek. Ing. Čmiel se k tomu ve vém blogu vyjádřil se spoustou otazníků : http://www.cmiel.cz/blog/kontrolni-hlaseni/

#3  bauk 09.11.2015, 18:39

Jste-li právnická osoba, pak měsíčně bez ohledu na to, jak podáváte DPH. Pokud fyzická, tak shodně s DPH, tj. čtvrtletně.

#4  letus 25.11.2015, 10:58

I když jste čtvrtletní plátce, musíte kontrolní hlášení podávat měsíčně, tzn. mít dodané a zaúčtované doklady, a měsíc uzavřený jako kdybyste podával už přiznání DPH. Lepší je možná přejít na měsíčního plátce. A to není jediný problém s kontrolním hlášením, dobře je to popsáno třeba zde: http://www.adar.cz/aktuality/41-kontrolni-hlaseni-co-se-da-ocekavat-v-praxi

#5  09radek 30.12.2015, 20:35

letus, jasně napsáno: Jste-li však čtvrtletní plátce DPH, potom kontrolní hlášení budete odesílat také čtvrtletně. Takže letus snad je ti to jasny, ne měsíčně ale čtvrtletně. Další diskriminace podnikatelům od zmr..., to musel vymyslet ale koko.....

#6  Blbec 16.02.2016, 17:55

Podnikám sám, sotva se uživím a musím si najmout účetní. To je konec mého podnikání, nejsem Babyš.

#7  Nejsem blbec 16.02.2016, 17:57

Kontrolní hlášení je můj konec v podnikání. Neuživím účetního, ani potřebnou techniku k elektronickému podání.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Kontrolni-hlaseni-k-DPH-od-roku-2016&idc=223

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.