Videokurz jak na účtování od základů II.

Koronavirus: jaké jsou povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele při práci v období karantény?

V následujícím článku se dozvíte, na co mají zaměstnanci nárok. Představíme si také, co Vám zaměstnavatel může nařídit. Podíváme se na aktuální možnosti pracovního života z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele.

 

Home office

Práce z domova je v aktuální situaci velmi využívanou variantou (pokud to umožňuje zaměstnancova pracovní pozice). Na výkonu práce z domova se musí obě strany dohodnout (zaměstnavatel home office nemůže nařídit, zaměstnanec s ním musí souhlasit). Zaměstnanci poté náleží mzda/plat v plné výši.

 

Když zaměstnanci byla nařízená karanténa v ČR

Podle § 191 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu nařízené karantény. Jedná se o překážku na straně zaměstnance, kterou musí zaměstnavateli prokázat, tím že předloží zaměstnavateli Oznámení o nařízení karantény. Zaměstnanec má právo na náhradu mzdy/platu od zaměstnavatele za období prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény (§ 192 zákoníku práce). Zaměstnavatel vyplatí 60% redukovaného průměrného výdělku. V případě, že karanténa trvá déle než 14 kalendářních dnů, zaměstnanec obdrží dávku nemocenského pojištění od státu. Zaměstnavatel nemůže nařídit zaměstnanci čerpání dovolené v době trvající karantény. 

Pokud se zaměstnanec cítí dobře, je možné, aby se dohodl se zaměstnavatelem na výkonu práce z domu a má nárok na plat v plné výši.

 

Když zaměstnanec nevykonává práci, protože došlo k dočasnému uzavření pracoviště

Pokud zaměstnavatel v důsledku mimořádného opatření vlády nemůže provozovat svou činnost, vznikne překážka na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí zaměstnanci po dobu překážky platit náhradu mzdy/platu ve výši průměrného výdělku (§ 208 zákoníku práce).

 

Když zaměstnanec odchází pečovat o dítě → ošetřovné

Co je to vlastně ošetřovné? Ošetřovné je dávka, která má zajistit příjem zaměstnanci, který nemůže pracovat, protože se stará o nemocného člena domácnosti. 

V tomto případě podmínkou je, že rodič musí být účasten nemocenského pojištění. Nárok na ošetřovné mají rodiče dětí, které jsou mladší než 13 let a uplatňuje se tiskopisem (vystaví ho zaměstnanci škola, kterou dítě navštěvuje). Výše ošetřovného činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den (ošetřovné je vyplácané OSSZ) a bude propláceno po celou dobu, kdy budou uzavřené školy, školky i jiná obdobná zařízení (zaměstnanec doposud mohl čerpat dávku ošetřovného maximálně 9 dní).

 

Když je zaměstnanec v karanténě na pracovní cestě v cizině

Pokud je zaměstnanec v karanténě schopen, musí podle § 186 zákoníku práce bezodkladně informovat zaměstnavatele o změně podmínek rozhodných pro poskytování a výši cestovních náhrad, tak, aby zaměstnavatel mohl přijmout potřebná opatření. Pokud je na zaměstnance uvalena karanténa v místě pracovní cesty, je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnanci cestovní náhrady.

 

V případě karantény, jde-li o státy EU a státy, se kterými Česká republika uzavřela bilaterální dohodu, zaměstnavatel musí vyplácat 60% redukovaného průměrného výdělku (postup je stejný jako v případě karantény v ČR). Pokud je zaměstnanec v povinné karanténě mimo EU, zaměstnavatel je povinen nepřítomnost zaměstnance v práci omluvit.

 

Dovolená nařízená zaměstnavatelem

Zaměstnavatel Vám může nařídit čerpání dovolené. Podle Zákoníku práce je zaměstnavatel povinen oznámit tuto skutečnost zaměstnanci písemně a to nejméně 14 dnů předem.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování přijatých záloh
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Záloha na daň z příjmů u zaměstnance
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování daru
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  Zdeněk Krejčí 15.12.2020, 01:14

když má jeden z členů v domácnosti koronavir ostatní jsou v karanténě deset dní dostanou po tuto dobu neschopenku když jsou zaměstnanci nebo nějakou jinou finanční náhradu děkuji za odpověd Krejčí

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Koronavirus-jake-jsou-povinnosti-zamestnance-a-zamestnavatele-pri-praci-v-obdobi-karanteny-&idc=411

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.