Letní brigáda v příkladech

Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění u dohod? Jaký je rozdíl mezi DPP a DPČ? Podíváme se v praktických příkladech, jak se může lišit zdanění.

Nejčastější formou studentské brigády je práce na dohodu o provedení práce (DPP), případně dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Dohoda o provedení práce je omezena 300 hodinami v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele. Pokud budete mít u jednoho zaměstnavatele během roku více dohod, tak pro účely limitu se hodiny sčítají. Na dohodu o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu vyšším než 20 hodin týdně. Dohodu o pracovní činnosti je možné uzavřít i v případě, kdy rozsah práce bude přesahovat 300 hod za rok.

Srážková vs. zálohová daň

Pokud poplatník podepíše prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob, zaměstnavatel srazí z příjmu zálohovou daň ve výši 15 %, přičemž přihlédne k vámi uplatněným měsíčním slevám a daňovému zvýhodnění na dítě. Zálohová daň se strhává ve formě záloh a ty jsou po skončení zdaňovacího období zúčtovány.

Prohlášení k dani (růžové prohlášení) lze podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.

V případě, že poplatník prohlášení nepodepíše a jedná se o příjem:

  • plynoucí na základě DPP, jejichž úhrnná výše u téhož zaměstnavatele nepřesáhla za kalendářní měsíc částku 10 000 Kč, nebo
  • v úhrnné výši nepřesahující u téhož zaměstnavatele za kalendářní měsíc částku rozhodnou pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění, tj. 4 000 Kč (nejčastěji v případě dohody o pracovní činnosti), 

zaměstnavatel vám z příjmu srazí daň ve výši 15 % podle zvláštní sazby daně (tzv. srážková daň, která je vybírána srážkou přímo u zdroje příjmů).

Zdravotní a sociální pojištění u dohod

V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 tisíc korun měsíčně a méně, potom se z dohody neplatí odvody na sociální ani zdravotní pojištění. Jestliže máte DPP podepsanou s několika zaměstnavateli současně, posuzuje se hranice 10 000 Kč u každého samostatně. Při překročení limitu již platí sociální a zdravotní pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel.

V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti 3 999 Kč měsíčně a méně, potom se z dohody neplatí odvody na sociální ani zdravotní pojištění. Pokud jste s jedním zaměstnavatelem uzavřeli několik DPČ, vztahuje se zmíněný limit na jejich součet – jakmile ho dosáhnete, sociální i zdravotní pojištění musíte platit ze všech těchto dohod. Když pracujete na DPČ u víc zaměstnavatelů, týká se strop každého zvlášť.

Kdy podat daňové přiznání

Pokud jste vydělávali jen část roku, např. na letní brigádě, tak se vyplatí daňové přiznání podat, i když nemusíte. Můžete využít základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč (slevu lze uplatnit v plné roční výši bez ohledu na to, jak dlouho v daném roce výdělečná činnost trvala). Finanční úřad vám následně vyplatí vratku daně. Avšak povinnost podat daňové přiznání nebudete mít, pokud budete mít zdanitelné příjmy pouze na základě DPP do 10 000 Kč nebo na základě DPČ do 4 000 Kč měsíčně od jednoho zaměstnavatele a nebudete mít u tohoto zaměstnavatele učiněné prohlášení. Příjmy plynoucí z těchto dohod jsou zdaněny srážkovou daní a tímto je daňová povinnost vyrovnána. Poplatníci, kteří v jednom měsíci odvedli u více zaměstnavatelů daň zálohou, přiznání podat naopak musí.

 

Praktické příklady

1.  1. Student bude v roce 2023 pracovat od července do srpna současně pro dva zaměstnavatele na DPP s hrubou měsíční odměnou 9 000 Kč. Jaká bude výše čisté mzdy u studenta?

Zaměstnanec má u prvního zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a uplatňuje slevu na poplatníka a slevu na studenta, čistá mzda je 9 000 Kč.

U druhého zaměstnavatele již prohlášení k dani podepsat nemohl a z hrubé odměny je odvedena 15% srážková daň v částce 1 350 Kč. Čistá mzda je 7 650 Kč.

2.   2. Jaký je rozdíl v čisté mzdě studenta pokud měsíčně vydělá 10 000 Kč? Student podepsal prohlášení k dani. Porovnejte DPP a DPČ.

 

DPP

DPČ

hrubá mzda

10 000 Kč

10 000 Kč

základ daně

10 000 Kč

10 000 Kč

daň (15 %)

1 500 Kč

1 500 Kč

sleva na poplatníka

2 570 Kč

2 570 Kč

sleva na studenta

335 Kč

335 Kč

záloha na daň

0 Kč

0 Kč

 

DPP

DPČ

hrubá mzda

10 000 Kč

10 000 Kč

odvody SP hrazené zaměstnancem (6,5 %)

0 Kč

650 Kč

odvody ZP hrazené zaměstnancem (4,5 %)

0 Kč

450 Kč

záloha na daň

0 Kč

0 Kč

čistá mzda

10 000 Kč

8 900 Kč

DPP je pro studenta výhodnější.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Nákup, odpisy a prodej stavebního stroje
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování materiálu způsobem A
15 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Paušální výdaje na dopravu
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Letni-brigada-v-prikladech&idc=532

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.