Metody a techniky ANALÝZY VÝKAZŮ

Při provádění finanční analýzy ve vaší společnosti se budete zabývat jejími základními technikami, kterými jsou vertikální a horizontální analýza základních výkazů finančního účetnictví (rozvaha, výkaz zisku a ztráty). Tento druh analýzy patří mezi ty nejjednodušší, a tudíž i nejúčinnější.

Co vám horizontální a vertikální analýza přinese

Díky výsledkům z horizontální a vertikální analýzy budete mít přehled o vývoji výkazů finančního účetnictví. Můžete si zjistit:

  • zaměření firmy - používání dlouhodobého či oběžného majetku
  • financování firmy - cizím nebo vlastním kapitálem

Na základě těchto informací se pak mohou manažeři firem rozhodovat, kterými dalšími ukazateli se budou řídit při vyhodnocování výsledků podniku. Dejme tomu, že společnost používá především dlouhodobý majetek, pro firmu budou tedy důležité hlavně výsledky rentability dlouhodobého kapitálu.

 

V případě, že je firma zaměřena spíše na financování cizím kapitálem, bude v hledáčku sledovanosti především ukazatel finanční páky. Většinou se začíná sestrojováním vertikální analýzy.

Vertikální analýza

Tato analýza vyčísluje procentuální podíl položek na celku. Jde tedy o zjišťování podílu jednotlivých položek výkazů na celku. Uvažujeme-li o rozvaze, pak se jako celek berou položky aktiva a pasiva celkem, vykazujeme-li zisky a ztráty, pak se za celek berou tržby, popřípadě položka výkony, záleží na konkrétním předmětu činnosti společnosti. Vyjádření položek vertikální analýzy je samozřejmě v procentech.

Horizontální analýza

Tato metoda sleduje vývoj položek finančních výkazů v čase.  Výsledkem této analýzy může být tedy buď pozitivní změna (růst položky v čase) anebo negativní změna (pokles položky v čase). Podmínkou pro horizontální analýzu je tak opravdu dobrá znalost a schopnost práce s indexy.

Chcete se dozvědět více o finančních výkazech? Navštivte kurz Manažerské finanční výkazy.

 

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. VH v komanditní společnosti
9 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Opravy účetních chyb
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Náklady - souhrnný příklad I.
19 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Metody-a-techniky-ANALYZY-VYKAZU&idc=189

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.