Videokurz odmaturuj z účetnictví

Platba daně z nemovitosti, co dělat když nedorazí složenka?

Daň z nabytí z nemovitých věcí byla zrušena, ale povinnost úhrady daně z nemovitých věcí platí nadále. Úhrada daně probíhá každý rok na základě pokynů k platbě, které obdržíte od finančního úřadu. Daň z nemovitých věcí je nutné zaplatit do 31. května 2022.

Zákon č. 338/1992 Sb. upravuje daň z nemovitých věcí, kterou tvoří

  • daň z pozemků,
  • daň ze staveb a jednotek.

Přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze jednou, vždy při pořízení nové nemovitosti. Přiznání podává ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1. 1. Avšak úhrada daně probíhá každoročně, hradíte ji tomu finančnímu úřadu, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) se nemovitost nachází. Finanční správa každoročně rozesílá složenky pro placení daně z nemovitých věcí. Pokud jste složenku do 25. května neobdrželi, pak byste se měli obrátit na pracoviště finančního úřadu, v jehož působnosti se nemovitost nachází. Na složenkách je předtištěný bankovní účet finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. Majitelé datových schránek dostanou informace k úhradě daně z nemovitých věcí automaticky do svých datových schránek (platí pro fyzické i právnické osoby).

Co dělat když mi nedorazí složenka?

Daň z nemovitosti můžete zaplatit i bez složenky. Jediné co potřebujete je znát výši daně a číslo účtu příslušného finanční úřadu. Také musíte uvést:

Variabilní symbol: rodné číslo poplatníka – fyzické osoby nebo IČ právnické osoby

Konstantní symbol:

  • 1148 – při bezhotovostní platbě převodem z účtu,
  • 1149 – při hotovostní platbě běžnou poštovní poukázkou,
  • 0001– při hotovostní platbě daňovou složenkou.

 

Daň z nemovitých věcí lze uhradit maximálně ve dvou splátkách s tím, že polovinu vypočtené daně zaplatíte do 31. května a druhou do 30. listopadu. Pro poplatníky, kteří provozují zemědělskou výrobu a chov ryb přitom platí termín do 31. srpna a do 30. listopadu. Rozložit platbu do dvou splátek můžete, jen pokud je vaše daň vyšší než 5 000 Kč!

 

Pokud Vám informace k platbě nedorazily, neznamená to, že daň nemusíte hradit (výjimka je v případě, že daň je nižší než 30 Kč). Doporučujeme kontaktovat (telefonicky nebo emailem) finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) se nemovitost nachází, aby Vám poskytli potřebné údaje pro platbu.

Pokud daň neuhradíte,od pátého pracovního dne od posledního možného termínu platby se vám začnou počítat úroky z prodlení (letos od 4. června 2022 včetně). Výše úroku podle § 252 odst. 2 odpovídá ročně výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB, zvýšené o 14 procentních bodů.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dohoda o provedení práce
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Daň z příjmů fyzických osob - komplexní příklady
6 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Vyskladňování zásob - způsob A
Nový 20 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Platba-dane-z-nemovitosti-co-delat-kdyz-nedorazi-slozenka-&idc=485

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.