Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Podpis a razítko na vystavené faktuře

|

Jednou z častých otázek týkajících se fakturace je, zda musí být na vystavené faktuře podpis a razítko. Jsou tyto náležitosti skutečně povinné?

Každá faktura by měla obsahovat tyto povinné náležitosti podle těchto zákonů:

  • zákon č. 561/1991 Sb. Zákon o účetnictví,
  • zákon č. 235/2004 Sb. Zákon o dani z přidané hodnoty.

Zákon o účetnictví§ 11 Účetní doklady předepisuje povinné údaje faktury, kde v jednom z bodů je uvedeno, že účetní doklad musí obsahovat podpisový záznam podle § 33a odst. 4 osoby odpovědné za účetní případ a podpisový záznam osoby odpovědné za jeho zaúčtování. Tento bod může být matoucí, protože se jedná o podpisy osob na straně odběratele (např. toho, kdo případ účtuje) a nikoli na straně dodavatele. Razítko ani podpis nejsou zákonnou povinností podnikatele, podnikatel není povinen je používat v obchodním či úředním styku a faktura bez těchto náležitostí bude platná.

Faktury by však měly zachycovat skutečná dodání zboží a poskytnutí služeb, dle § 34 ZDPH by měla být zajištěna věrohodnost původu faktur, neporušenost obsahu a čitelnost faktur a to od okamžiku jejich vystavení do konce doby uchování. Pro zajištění uvedených vlastností by měl sloužit systém vnitřních kontrolních mechanismů a procesů, které dokládají spolehlivou vazbu mezi daňovým dokladem a uskutečněným plněním→ auditní stopu.Auditní stopa znamená, že jsme schopni příslušný dokument spojit s řadou dalších dokladů, a to se smlouvou, objednávkou, dodacím listem, výdejkou materiálu, přepravním dokladem.


I přesto, že používání razítka není zákonnou povinností podnikatele, většina z podnikatelů razítko používá v obchodním styku, protože na zákazníky to působí důvěryhodněji a jsou na to zvyklý.


Autor: Ing. Michaela Vetráková

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Jak ušetřit na daních s autem v podnikání aneb optimalizace účtování auta Jak ušetřit na daních s autem v podnikání aneb optimalizace účtování auta

01. 03. 2021, Brandvoice Pojďme se podívat na několik možností, které nám přináší evidence vozu ve firmě a tím i v účetnictví.... celý článek


 Jak na zrušení plátcovství DPH - video návod Jak na zrušení plátcovství DPH - video návod

28. 02. 2021, Bc. Lenka Vochozková Videonávod, jak zrušit registraci k DPH, pro současné plátce daně z přidané hodnoty... celý článek


Kategorie: Účetnictví krok za krokem Účetnictví od A. do Z. Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Podpis-a-razitko-na-vystavene-fakture&idc=445

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.