Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021

|

Od prvního července dochází k významným změnám v zákoně o DPH u elektronického obchodování. Změny nastanou v zasílání zboží koncovým spotřebitelům mezi členskými státy EU. Pojem zasílání zboží bude nahrazen pojmem prodej zboží na dálku.

O zasílání zboží hovoříme, když je zboží dodáno do jiného členského státu EU osobě, pro kterou pořízení zboží v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží není předmětem daně. Do 30. 6. 2021, zasílání zboží podléhá DPH v členském státě, kde se zboží nachází po ukončení přepravy nebo odeslání, pokud byl překročen limit stanovený tímto členským státem (limit platí pro každý členský stát zvlášť). Pokud limit nebyl překročen, podléhá DPH zasílání zboží v členském státě, kde se zboží nachází při zahájení přepravy nebo odeslání zboží.

Od 1. 7. 2021 se ruší dosavadní limity a vzniká pouze jeden unijní limit ve výši 10 000 € bez daně na prodej zboží na dálku (limit 10 000 € platí v součtu pro všechny prodeje zboží do jiných členských států EU). Nový limit je třeba sledovat za příslušný a bezprostředně předcházející kalendářní rok.

Místo plnění

Prodej zboží na dálku > 10 000 €

Typickým příkladem prodeje zboží na dálku je prodej zboží přes e-shopy z ČR koncovým zákazníkům do EU. Místem plnění při prodeji zboží na dálku, kterým celková hodnota příslušných plnění bez daně překročila částku 10 000 € nebo její ekvivalent v jiné měně, je místo, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy. V případě překročení limitů může podnikatel danit své prodeje jedním z následujících způsobů:

  • v každém členském státě (v každém státě, kam dodá zboží se musí registrovat k DPH a podávat přiznání k DPH),
  • využít rozšířeného zvláštního režimu jednoho správního místa (One Stop Shop)

Prodej zboží na dálku < 10 000 €

Pokud český plátce daně dodá zboží na dálku v hodnotě do 10 000 eur, bude zboží zdaňovat ve svém státě, vystaví daňové doklady s českou daní a odvádí DPH v ČR. Místem dodání je v tom případě místo, kde se přeprava nebo odeslání zboží začíná uskutečňovat.

Zvláštní režim jednoho správního místa (One Stop Shop)

Návod: Jak na registraci do One Stop Shop?

Registrace do zvláštního režimu jednoho správního místa je dobrovolná. Pokud si podnikatel vybere tuto možnost, bude podávat pouze jedno přiznání k DPH a v něm vykazovat veškeré prodeje zboží na dálku uskutečněné v EU. První daňové přiznání v režimu jednoho správního místa bude podáváno za období 1. 7. – 30. 9. 2021, a to ve lhůtě do 31. 10. 2021.

Praktický příklad

Český podnikatel prodává zboží koncovým spotřebitelům na Slovensku a v České republice. Podnikatel zaslal zákazníkům zboží na Slovensko v celkové výši 12 000 €. Jaké změny nastanou při prodeji zboží na dálku od 1.7.2021?

Dosavadní limit pro prodej zboží stanovený Slovenskem je 35 000 €. Limit nebyl překročen, proto zboží podléhá české DPH. Podnikatel vystaví daňové doklady s českou daní a odvádí DPH v ČR. Avšak od 1. 7. 2021 bude pouze jeden unijní limit ve výši 10 000 €. Místem plnění bude místo, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy (v tomto případě Slovensko). Podnikatel se musí registrovat k DPH na Slovensku a podávat přiznání k DPH nebo využije zvláštní režim jednoho správního místa.


Autor: Michaela Vetráková

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Kde si zkontrolovat evidenční listy duchodového pojištení? Kde si zkontrolovat evidenční listy duchodového pojištení?

27. 07. 2021, Ing. Michaela Vetráková Kde a proč byste si měli kontrolovat, zda za Vás zaměstnavatel odevzdal ELDP?... celý článek


 Platba daně z nemovitosti, co dělat když nedorazí složenka? Platba daně z nemovitosti, co dělat když nedorazí složenka?

03. 06. 2021, Ing. Michaela Vetráková Finanční správa každoročně rozesílá složenky pro placení daně z nemovitých věcí. Co dělat když mi nedorazí složenka?... celý článek


 Podpis a razítko na vystavené faktuře Podpis a razítko na vystavené faktuře

26. 04. 2021, Ing. Michaela Vetráková Musí být na vystavené faktuře podpis a razítko? Co je to auditní stopa?... celý článek


Kategorie: Účetnictví od A. do Z.

Rýchly přehled článků z kategorie Účetnictví od A. do Z.

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Prehledne-jake-zmeny-budou-u-prodeje-zbozi-na-dalku-od-1-7-2021&idc=449

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.