Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021

Od prvního července dochází k významným změnám v zákoně o DPH u elektronického obchodování. Změny nastanou v zasílání zboží koncovým spotřebitelům mezi členskými státy EU. Pojem zasílání zboží bude nahrazen pojmem prodej zboží na dálku.

O zasílání zboží hovoříme, když je zboží dodáno do jiného členského státu EU osobě, pro kterou pořízení zboží v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží není předmětem daně. Do 30. 6. 2021, zasílání zboží podléhá DPH v členském státě, kde se zboží nachází po ukončení přepravy nebo odeslání, pokud byl překročen limit stanovený tímto členským státem (limit platí pro každý členský stát zvlášť). Pokud limit nebyl překročen, podléhá DPH zasílání zboží v členském státě, kde se zboží nachází při zahájení přepravy nebo odeslání zboží.

Od 1. 7. 2021 se ruší dosavadní limity a vzniká pouze jeden unijní limit ve výši 10 000 € bez daně na prodej zboží na dálku (limit 10 000 € platí v součtu pro všechny prodeje zboží do jiných členských států EU). Nový limit je třeba sledovat za příslušný a bezprostředně předcházející kalendářní rok.

Místo plnění

Prodej zboží na dálku > 10 000 €

Typickým příkladem prodeje zboží na dálku je prodej zboží přes e-shopy z ČR koncovým zákazníkům do EU. Místem plnění při prodeji zboží na dálku, kterým celková hodnota příslušných plnění bez daně překročila částku 10 000 € nebo její ekvivalent v jiné měně, je místo, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy. V případě překročení limitů může podnikatel danit své prodeje jedním z následujících způsobů:

  • v každém členském státě (v každém státě, kam dodá zboží se musí registrovat k DPH a podávat přiznání k DPH),
  • využít rozšířeného zvláštního režimu jednoho správního místa (One Stop Shop)

Prodej zboží na dálku < 10 000 €

Pokud český plátce daně dodá zboží na dálku v hodnotě do 10 000 eur, bude zboží zdaňovat ve svém státě, vystaví daňové doklady s českou daní a odvádí DPH v ČR. Místem dodání je v tom případě místo, kde se přeprava nebo odeslání zboží začíná uskutečňovat.

Zvláštní režim jednoho správního místa (One Stop Shop)

Návod: Jak na registraci do One Stop Shop?

Registrace do zvláštního režimu jednoho správního místa je dobrovolná. Pokud si podnikatel vybere tuto možnost, bude podávat pouze jedno přiznání k DPH a v něm vykazovat veškeré prodeje zboží na dálku uskutečněné v EU. První daňové přiznání v režimu jednoho správního místa bude podáváno za období 1. 7. – 30. 9. 2021, a to ve lhůtě do 31. 10. 2021.

Praktický příklad

Český podnikatel prodává zboží koncovým spotřebitelům na Slovensku a v České republice. Podnikatel zaslal zákazníkům zboží na Slovensko v celkové výši 12 000 €. Jaké změny nastanou při prodeji zboží na dálku od 1.7.2021?

Dosavadní limit pro prodej zboží stanovený Slovenskem je 35 000 €. Limit nebyl překročen, proto zboží podléhá české DPH. Podnikatel vystaví daňové doklady s českou daní a odvádí DPH v ČR. Avšak od 1. 7. 2021 bude pouze jeden unijní limit ve výši 10 000 €. Místem plnění bude místo, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy (v tomto případě Slovensko). Podnikatel se musí registrovat k DPH na Slovensku a podávat přiznání k DPH nebo využije zvláštní režim jednoho správního místa.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení zásob ze zahraničí (způsob A)
16 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Pořízení dlouhodobého nehmotného majetku - lehký
11 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Oceňování zásob při výdeji
15 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Prehledne-jake-zmeny-budou-u-prodeje-zbozi-na-dalku-od-1-7-2021&idc=449

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.