Recyklační příspěvek

Co je to recyklační příspěvek? Jakých výrobků se recyklační příspěvek týká?

Od 1.1.2021 vstoupil v účinnost nový zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, který specifikuje v § 73 Oddělené uvádění nákladů a to formou samostatného údaje na faktuře.

Recyklační příspěvek zahrnuje náklady na zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění odpadního elektrozařízení či pneumatik. Od začátku roku 2021 je nutné při prodeji elektrozařízení nebo pneumatik uvádět na daňovém dokladu výši recyklačního příspěvku, a to odděleně od konečné ceny výrobku. Význam samostatného uvádění recyklačního příspěvku na daňovém dokladu odděleně od ceny má usnadnit kontrolu plnění povinností stanovených zákonem o výrobcích na straně výrobců a případně též distributorů. Nová povinnost uvádět recyklační příspěvek na daňový doklad se vztahuje na výrobce elektrozařízení, distributora a posledního prodejce nových elektrozařízení a pneumatik, a to bez ohledu na to, zda jsou uváděny na trh samostatně nebo jako součást či příslušenství jiných výrobků. Do konce roku 2020 to bylo jejich dobrovolné rozhodnutí, zda recyklační příspěvek budou uvádět na faktuře či nikoli. Z této nové povinnosti jsou vyjmuty přenosné baterie a akumulátory, u kterých se recyklační příspěvek uvádět nesmí.

Jaké údaje je třeba uvést na faktuře?

Na faktuře musí být uvedena:

  • formulace “příspěvek na recyklaci”, či „recyklační příspěvek“,
  • výše příspěvku ve vztahu k 1 kusu výrobku nebo k 1 kilogramu výrobků a to zejména formou samostatného údaje na daňovém dokladu podle zákona o dani z přidané hodnoty (§ 73 odst.1),
  • pokud je faktura v jiné měně musí dále obsahovat použitý směnný kurz a původní výši v CZK.

Konstatování v závěru faktury, že v ceně výrobku je zahrnut recyklační příspěvek ve výši XY CZK je nedostatečné.

Můžete se také podívat na metodický návod pro oddělené uvádění nákladů.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Náklady - souhrnný příklad I.
19 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení zásob způsobem B (zboží) - lehký
15 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení zásob ze zahraničí (způsob B)
10 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Recyklacni-prispevek&idc=446

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.