Registrovat se
Maturujete z účetictví? Pomůžeme vám zvládnout tuto zkoušku.
Připravili jsme pro vás 🎦 video kurz odmaturuj z účetnictví.

Ukázat první video »

Recyklační příspěvek

|

Co je to recyklační příspěvek? Jakých výrobků se recyklační příspěvek týká?

Od 1.1.2021 vstoupil v účinnost nový zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, který specifikuje v § 73 Oddělené uvádění nákladů a to formou samostatného údaje na faktuře.

Recyklační příspěvek zahrnuje náklady na zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění odpadního elektrozařízení či pneumatik. Od začátku roku 2021 je nutné při prodeji elektrozařízení nebo pneumatik uvádět na daňovém dokladu výši recyklačního příspěvku, a to odděleně od konečné ceny výrobku. Význam samostatného uvádění recyklačního příspěvku na daňovém dokladu odděleně od ceny má usnadnit kontrolu plnění povinností stanovených zákonem o výrobcích na straně výrobců a případně též distributorů. Nová povinnost uvádět recyklační příspěvek na daňový doklad se vztahuje na výrobce elektrozařízení, distributora a posledního prodejce nových elektrozařízení a pneumatik, a to bez ohledu na to, zda jsou uváděny na trh samostatně nebo jako součást či příslušenství jiných výrobků. Do konce roku 2020 to bylo jejich dobrovolné rozhodnutí, zda recyklační příspěvek budou uvádět na faktuře či nikoli. Z této nové povinnosti jsou vyjmuty přenosné baterie a akumulátory, u kterých se recyklační příspěvek uvádět nesmí.

Jaké údaje je třeba uvést na faktuře?

Na faktuře musí být uvedena:

  • formulace “příspěvek na recyklaci”, či „recyklační příspěvek“,
  • výše příspěvku ve vztahu k 1 kusu výrobku nebo k 1 kilogramu výrobků a to zejména formou samostatného údaje na daňovém dokladu podle zákona o dani z přidané hodnoty (§ 73 odst.1),
  • pokud je faktura v jiné měně musí dále obsahovat použitý směnný kurz a původní výši v CZK.

Konstatování v závěru faktury, že v ceně výrobku je zahrnut recyklační příspěvek ve výši XY CZK je nedostatečné.

Můžete se také podívat na metodický návod pro oddělené uvádění nákladů.


Autor: Michaela Vetráková

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:


Instagram Uctovani.netJsme na Instagramu!

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Recyklacni-prispevek&idc=446

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.