Rodičovský příspevek v roce 2021

Na rodičovský příspěvek má nárok matka nebo otec, který pečuje o nejmladší dítě v rodině. Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství a začíná se vyplácet po skončení tzv. mateřské, která je vyplácena po dobu 28 týdnů (v případě, že rodič nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok, bude rodičovský příspěvek vyplacen ihned po narození dítěte). Nárok na rodičovský příspěvek vzniká automaticky, nezávisí na výši vašeho předchozího příjmu nebo odpracované době.

Jaká je výše rodičovského příspěvku?

Částka rodičovského příspěvku 2021 je od 1. ledna 2020 ve výšce 300 000 Kč (pokud máte dvojčata nebo vícerčata je ve výšce 450 000 Kč). Rodič se sám rozhodne, jak dlouho bude pobírat příspěvek (2, 3 nebo 4 roky, avšak maximálně do čtyř let věku dítěte).

Výši rodičovského příspěvku je možné stanovit si individuálně až do max. výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Výši příspěvku si můžete měnit každé tři měsíce. Maximální možná částka, která může být vyplacena na rodičovském příspěvku v roce 2021, je 43 470 Kč měsíčně.

Příspěvek vyplácí Odbor sociální podpory pod úřadem práce v místě Vašeho bydliště.

Co budete k žádosti o rodičovský příspěvek potřebovat?

O příspěvek se žádá na úřadu práce dle místa bydliště a to osobně, další možností je pak vyplnění elektronického formuláře, jenž následně odešlete s elektronickým podpisem, nebo přes datovou schránku. K žádosti je třeba doložit následující dokumenty:

  • vyplněnou žádost, kterou si můžete stáhnout také online
  • rodný list dítěte,
  • občanský průkaz rodiče,
  • Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku (potvrzení nemusí dokládat rodič, který pobíral peněžitou pomoc v mateřství),
  • promyslete si, v jaké výši a jak dlouho chcete rodičovský příspěvek pobírat.

Rodičovský příspěvek a práce

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, možná je i samostatně výdělečná činnost. Děti do 2 let mohou být ve školce nebo v obdobném školském zařízení 92 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku a zálohy na DM - obtížný
23 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Paušální výdaje na dopravu
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Technické zhodnocení
11 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Rodicovsky-prispevek-v-roce-2021&idc=455

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.