Rozhovor: Proč se vyplatí provozovat účetní systém v cloudu?

„Provozovat účetní systém v cloudu je moderní a výhodné!“ hlásají propagační materiály ze všech stran. Co ale takový provoz ERP v cloudu vlastně obnáší? V první řadě je třeba najít řešení, které splňuje konkrétní technické i podpůrné požadavky podnikového účetního systému. Druhá, neméně klíčová otázka zní: „Jak poznáme, kdy má pro naši firmu provoz účetnictví v cloudu smysl?“ Když se během používání systému nemusíte starat ani o jeho aktualizace, ani o dostatek systémových prostředků a volného místa na disku.

 

Poněvadž je velmi těžké zajistit všechny tyto služby pod hlavičkou jedné společnosti, daly se dohromady rovnou dvě: zkušený výrobce ERP systémů Cígler Software a významný cloudový poskytovatel Sprinx Systems. Obě firmy rozvíjejí spolupráci tak, aby poskytly maximální komfort uživatelům systémů Money. Vyzpovídali jsme tedy zástupce obou společností: Tomáše Komárka, obchodního ředitele Cígler Software, a Jiřího Jingera, manažera produktu SoftwareHosting.cz ve společnosti Sprinx Systems.

 

Proč je výhodné provozovat ekonomický či účetní systém v cloudu?

 

Tomáš Komárek - obchodní řiditel Cígler Software
Tomáš Komárek - obchodní řiditel
Cígler Software
Tomáš Komárek: Provozování podnikového systému v cloudu zpravidla souvisí se dvěma faktory. Prvním hlediskem je absence vlastního IT oddělení, které by bylo schopné provádět neustálou správu systémové infrastruktury. Druhý pohled je ekonomický. Nespornou výhodou cloudu je rovnoměrné rozložení nákladů v čase, kdy není nutná vysoká jednorázová investice do pořízení či repasování HW. Cloud umožňuje optimalizaci cashflow - mimo jiné i díky skutečnosti, že v cloudu mohu vždy platit jen to, co právě využívám. Aktuálně spotřebovaný výkon a počty aktivních uživatelů - to jsou faktory, které se mohou vlivem sezóny výrazně měnit.

 


Jiří Jinger - manažer produktu SoftwareHosting.cz
Jiří Jinger - manažer produktu
SoftwareHosting.cz
Jiří Jinger: Pokud bych měl odpovídat z pozice manažera firmy, tak vidím přidanou hodnotu zejména v tom, že mohu svým zaměstnancům nabídnout „něco navíc“. A to se následně vždy odrazí i ve firmě jako celku.

Díky přístupu k ERP řešení odkudkoliv mohou zaměstnanci pracovat i z domova - ať už proto, že se zrovna necítí fit, nebo i dlouhodobě, třeba v rámci rodičovské dovolené. Část zaměstnanců také může vykonávat svoji práci v externím prostředí, například poskytovat klientovi účetní služby přímo u něj ve firmě. Touto formou se dá propojit i několik poboček - což může být zajímavé v případě, kdy firma provozuje více kanceláří, prodejen či ordinací.

 

Z pohledu manažera firmy se hodí i jistá flexibilita, jakou cloud skýtá. Můžu například jednoduše navýšit systémové prostředky pro uživatele, které zaměstnávám brigádně jen přes léto, a po jejich odchodu tyto prostředky zase odebrat. A totéž platí například i pro licence.

 

A co bezpečnostní hlediska? Je provoz ERP v cloudu bezpečný?

 

Tomáš Komárek: Nedílnou součástí každého ERP systému jsou v dnešní době informace o klientech, účetní data, strategické obchodní procesy a mnohé další údaje. Z tohoto důvodu je nemyslitelné, že by jakákoli společnost mohla postrádat mnohaletou historii v důsledku selhání HW. Pro bezproblémový chod libovolné technologie je nezbytná pravidelná údržba - nejen řídícího HW, ale také serverového SW. Výjimkou není ani ekonomický podnikový systém.

 

Jiří Jinger: Pokud bych se na problematiku podíval z pohledu bezpečnostního manažera, kterou ve společnosti Sprinx vykonávám, čekal bych, že citlivá data – mezi která účetní, mzdová či personální data bezesporu patří - budou uložena v bezpečí. Z technického pohledu není nic bezpečnějšího než datové centrum, ve kterém jsou cloudové služby provozovány.

 

Tomáš Komárek: Zkušenosti,nicméně, praví, že na trhu stále funguje řada firem, které nemají optimálně vyřešené zálohy klíčových dat. Když už se to povede, tak obnovení havárie IT infrastruktury do původního stavu tak mnohdy znamená pro společnosti práci několika dní. V cloudu je ztráta dat prakticky nulová a pravidelné zálohy jsou navíc uchovávány v geograficky velmi vzdálených místech. Obnovení do původního stavu je navíc otázka pár desítek minut, maximálně jednotek hodin.

 

Jiří Jinger: Cloud navíc eliminuje i riziko, že se k citlivým datům dostane právě interní zaměstnanec. Podle výzkumu, který pro společnost VMware realizovala agentura IBRS, označilo 77 % českých společností jako neobávanější riziko právě zneužití dat vlastním zaměstnancem. A těchto nepříjemných obav vás cloud může zbavit.

 

Proč společnost Cígler Software spolupracuje se Sprinx Systems (SoftwareHosting.cz)?

 

Jiří Jinger: Společnost Cígler Software známe již velmi dlouho, a to nejen na poli hostingových služeb. Začali jsme spolupracovat, už když jsme k účetnímu systému Money S3 dodávali naše CRM řešení. V době, kdy jsme náš cloud měli připravený právě pro produkty Money, nás klienti začali oslovovat přímo. A tak jsme firmě Cígler Software nabídli v této oblasti spolupráci.

 

Tomáš Komárek: Společnost Sprinx Systems nabízí klientům Cígler Software stabilní a výkonnou platformu, na které mohou provozovat své ekonomické systémy bez starostí. Virtuální serverové prostředí se staví vždy na základě konkrétních potřeb konkrétního klienta - čili tak, aby stoprocentně odpovídalo výkonovým požadavkům. O údržbu hostovaného prostředí se neustále stará dohledové centrum SW Hosting. Kromě aktualizací operačního systému nabízí i nonstop technickou podporu pro řešení případných technických potíží. Takový komfort vlastní IT oddělení zpravidla nenabídne.

 

Jiří Jinger: Myslím si, že samotný cloud - bez podpůrných služeb výrobce ERP - nemá úplně smysl. Vždyť v našem sloganu stojí: „Nejpohodlnější aplikační hosting“. A to by zkrátka nešlo realizovat bez maximálního propojení obou firem. Jakmile totiž výrobce s hosterem netáhnou za jeden provaz, když nastanou technické problémy, obvykle svádějí vinu jeden na druhého. Toho se my chceme vyvarovat, a našim společným klientům naopak život zjednodušit.

 

Proč by si měla firma vybrat právě systémy Money?

 

Tomáš Komárek: Cígler Software jako jedna z mála firem nabízí kompletní portfolio vlastních produktů k podpoře podnikání. Jako první zmiňme bezplatnou platformou iDoklad, která je primárně určena pro drobné podnikatele či živnostníky. Právě iDoklad již několik let úspěšně běží v cloudu. Klienti z řad menších společností si pochvalují jak účetní systém Money S3, tak ekonomický systém Money S4.  

 

Pro malé až středně velké společnosti nabízíme plnohodnotné ERP řešení Money S5, které umožňuje speciální a individuální úpravy „na klíč“. Celé to pak lze doplnit systémem Prodejna SQL, což je řešení pro maloobchodní prodej, kde plníme také úlohu dodavatele speciálního pokladního HW. Samozřejmostí je také připravenost na EET napříč všemi produkty CSW.

 

Jiří Jinger: Já osobně bych si produkty Money vybral pro jejich intuitivnost a skvělou technickou podporu. Samozřejmostí, která nás v nejbližší době čeká, je i zmiňovaná připravenost na EET. V tomto bodě dávám panu Komárkovi za pravdu, protože EET bude mít velký dopad téměř na všechny podnikatele v ČR. A není nic jednoduššího, než spojit například účetní firmu, podnikatele a řešení EET - právě prostřednictvím ERP systému. Získáte tak jakési All-in-One řešení, které se Vám brzy vrátí, a to v podstatě za paušální poplatek.

 

Pokud si budete chtít společné řešení vyzkoušet, mohu Vás pozvat na web demo.money.cz, kde je naše společné cloudové řešení přístupné všem zájemcům online.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Opravné položky k pohledávkám
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní odpisy
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dotace ze státního rozpočtu
15 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  LinhartV 19.03.2019, 11:13

Uznávám, sám jsem přenesl účto do cloudu ( využívám https://imboss.cz/ ), a je to rychlejší a pohodlnější.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Rozhovor-Proc-se-vyplati-provozovat-ucetni-system-v-cloudu-&idc=276

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.