Registrovat se

Účetnictví krok za krokem, 11. díl - Podvojný účetní zápis, účtová osnova

|

Související dokumenty ke stažení v excelu nebo pdf

příklady s řešením: Podvojné účetní zápisy Ke stažení po přihlášeníPro stáhnutí tohoto dokumentu je nutné
se registrovat. Potom si můžete dokument stáhnout.

Podvojný účetní zápis

Každá účetní operace má dvě strany. To znamená, že každý případ je zaznamenán stejnou peněžní částkou na dvou různých účtech.

Těmto zápisům říkáme souvztažné zápisy a účty, na které se zapisuje účetní případ jsou souvztažné účty, Tyto účty si musíme dobře pojmenovat.

Příklad:

Nákup materiálu za hotové za 10.000,-

podvojný zápis v účetnictví - Má dáti, Dal

Na této ukázce jsou vidět dva hlavní účty, které k příkladu patří. Vhodně si je pojmenujeme a pak zjistíme, zda je účet aktivní nebo pasivní. Na naší ukázce jsou vidět peníze (AKTIVA) a materiál (AKTIVA). V předchozích dílech bylo vysvětleno, že přírůstky aktiv se zapisují na stranu Má Dáti a úbytky na stranu Dal. V příkladu jsme koupili materiál za hotové, takže nám přibyl materiál (zapíšeme na stranu MD) a ubyly peněžní prostředky (zapíšeme na stranu D).

Na konci účetního období zjišťujeme obraty účtů a jejich zůstatek. Obraty se zjistí součtem všech pohybů a zůstatek zjistíme tak, že od počátečního stavu odečteme (přičteme) obraty.

A protože se tyto zápisy nejlépe popisují na příkladech, můžete si na začátku stránky po registraci stáhnout ukázkový příklad s řešením a vyzkoušet si podvojné zápisy.

Účtový rozvrh, účtová osnova

Účtová osnova je seznam účtových tříd a skupin a po zbytek lekcí s ní budeme pracovat. Účtový rozvrh je potom přehled účtů, které firma používá v rámci jejího účetního období.

Názvy jednotlivých účtů jsou tvořeny číslicemi, přičemž první číslice značí účtovou třídu, druhá účtovou skupinu a třetí číslice tvoří syntetický účet. Účty mohou (a v praxi i bývají) být doplněny dalšími číslicemi, které dohromady tvoří analytický účet. Příklad analytického účtu můžete vidět v následující tabulce:

účet v účetnictví - třída, skupina, syntetický a analytický rozlišení

 

  • V dalším díle si ukážeme účetní případy u krátkodobého finančního majetku.


Autor: Lenka Vochozková

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

  1. [ 1] Eva 00 26.10.2021, 01:12

    Dobrý deň, chcem sa spýtať, či neorganizujete kurzy podvojného účtovníctva v Prahe. Ďakujem

Vložit komentář:

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:


Instagram Uctovani.netJsme na Instagramu!

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Ucetnictvi-krok-za-krokem-11-dil-Podvojny-ucetni-zapis-uctova-osnova&idc=344

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.