Účetnictví krok za krokem, 9. díl - Krátkodobý finanční majetek, pohledávky a složky PASIV
Krátkodobý finanční majetek
Mezi krátkodobý finanční majetek patří především peněžní prostřekdy v pokladně a na bankovních účtech.
Peněžní prostředky v pokladně ( 211Účet 211 - Pokladna (Aktivní) 211)
O hotovosti účtujeme v rámci účtové třídy 2 ve skupině 21-peněžní prostředky v pokladně. V této skupině najdeme nejen peníze v pokladně, ale i ceniny (poštovní známky, stravenky, kolky,...)
Při účtování o pohybu peněz musíme účtovat na základě účetních dokladů (příjmových (PPD), výdajových (VPD)). Stav a pohyb hotovosti kontrolujeme například pomocí pokladní knihy.
Peněžní prostředky na bankovních účtech ( 221Účet 221 - Bankovní účty (Aktivní) 221)
Pohyb peněžních prostředků na bankovních účtech sledujeme na bankovním výpise, který má různé frekvence (denní, měsíční, ...)
Ceniny ( 213Účet 213 - Ceniny (Aktivní) 213)
Ceninami se rozumí zejména kolky, stravenky, dálniční známky a poštovní známky. V určitých situacích nahrazují peníze (za stravenku si koupím oběd).
Cenné papíry
Do krátkodobého finančního majetku patří také cenné papíry, které účetní jednotka má v úmyslu držet nejdéle 12 měsíců nebo jejich splatnost není delší než 1 rok.
Pohledávky ( 311Účet 311 - Pohledávky z obchodních vztahů (Aktivní) 311)
Pohledávkou se rozumí nárok podnikatele na úhradu peněžní částky od dlužníka. Příkladem může být faktura vystavená odběrateli za zboží nebo služby.
Pohledávkou mohou být i poskytnuté zálohy, přeplatky nebo nárok na pojistné plnění.
Zvýšení pohledávky jsou právě faktruy vystavené odběratelům, poskytnuté zálohy a snížením pohledávky jsou jejich úhrady a vyúčtování.
PASIVA
Pasiva tvoří zdroje financování majetku, to znamená, jakým způsobem si účetní jednotka koupila či jiným způsobem opatřila majetek. V 6. díle našeho seriálu je popsána struktura pasiv a to, že se dělí na:
- vlastní zdroje
- cizí zdroje
Vlastní zdroje (vlastní kapitál)
Vlastní kapitál je tvořen součtem dlouhodého majetku, zásob, krátkodobého finančního majetku a pohledávek a od toho se odečte stav závazků.
Vlastní kapitál se dělí na 3 skupiny:
- Základní kapitál ( 411Účet 411 - Základní kapitál (Pasivní) 411 ) - tvoří součet peněžních i nepeněžních vkladů do společnosti. Během života společnosti se většinou nemění. Může se však zvyšovat a i snižovat.
- Kapitálové fondy a fondy ze zisku ( 421Účet 421 - Zákonný rezervní fond (Pasivní) 421, 422Účet 422 - Nedělitelný fond (Pasivní) 422, 423Účet 423 - Statutární fondy (Pasivní) 423 ) - kapitálové fondy představují vklady zakladatelů dárců nebo zřizovatelů mimo základní kapitál. Vklady mají peněžitou i nepeněžitou povahu. Fondy ze zisku, jak už název napovídá, jsou tvořeny z uskutečněného zisku účetní jednotky.
- Výsledek hospodaření ( 431Účet 431 - Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení (Pasivní) 431, 428Účet 428 - Nerozdělený zisk minulých let (Pasivní) 428, 429Účet 429 - Neuhrazená ztráta minulých let (Pasivní) 429 ) - je to rozdíl mezi výnosy a náklady v určitém období účetní jednotky. Může být kladný (zisk = výnosy jsou vyšší než náklady ) nebo záporný (ztráta = náklady jsou vyšší než výnosy).
Cizí zdroje (úvěry, rezervy, závazky)
Cizí kapitál je druhou složkou pasiv. Je to složka majetku, kterou účetní jednotky financují z cizích zdrojů (např. půjčky). Můžeme jej rozdělit na dvě skupiny:
- Rezervy - jsou nástrojem, které jsou tvořeny na pokrytí budoucích závazků. Rezervy dělíme na zákonné, které tvoříme podle Zákona č. 593/1992 Sb. o rezervách a ostatní (účetní).
- Závazky - představují zdroje krytí (pasiva). Je to naše povinnost vůči věřitelům, dodavatelům. Může jít o závazky z obchodního styku vůči dodavatelům, závazky z přijatých záloh či například vůči zaměstnancům. Závazky též rozdělujeme podle doby splatnosti na krátkodobé (do 1 roku) a dlouhodobé (nad 1 rok).
- To je z teorie vše a v příštím díle si si popíšeme princip podvojnosti a základy účtování na tzv. "Téčkových" účtech.