Účetnictví v cizí měně

Novelou zákona o účetnictví byla zavedena možnost vést účetnictví i v jiné měně než v českých korunách. Změna se týká jen subjektů, které vedou podvojné účetnictví. V článku se zaměříme na možnost využití takzvané funkční měny, která je dobrovolností nikoliv povinností účetní jednotky.

Funkční měnou se rozumí měna primárního ekonomického prostředí, ve kterém účetní jednotka působí a podniká. Kritéria pro stanovení funkční měny uvádí IAS 21 (Dopady změn směnných kurzů cizích měn).

Základní kritéria dle IAS 21 při určení funkční měny jsou:

  • Zvážení měny, která nejvíce ovlivňuje prodejní ceny zboží a služeb účetní jednotky a země, jejíž konkurenční síly a právní předpisy převážně určují prodejní ceny zboží a služeb.
  • Posouzení měny, která nejvíce ovlivňuje osobní náklady, náklady na materiál a ostatní náklady vynaložené na prodej zboží nebo služeb. Je potřeba, aby byla zvolena měna, která nejvíce odpovídá definici funkční měny.

Přechod na jinou funkční měnu

Přechod na jinou funkční měnu, než je česká koruna, je možný, ale jakmile se jednou změní měna na cizí funkční měnu, tak opětovná změna na jinou funkční měnu nebo zpět na českou měnu je možná pouze v případě, že se změní ekonomické prostředí podniku. Tento přechod je potřeba detailně popsat v příloze k účetní závěrce, kde účetní jednotka popíše důvody přechodu na cizí měnu. Změnu funkční měny lze provést vždy jen k prvnímu dni účetního období. Účetnictví lze vést pouze v těchto 3 cizích měnách: Euro, Dolar, Britská libra. Výhodou přechodu na cizí měnu je eliminace kurzových rozdílů.

Při přechodu na funkční měnu je účetní jednotka povinna přepočíst údaje za minulé účetní období obecným kurzem pro rozvahový den minulého účetního období. Údaje ve výkazu zisku a ztráty za minulé účetní období lze přepočítávat průměrným obecným kurzem, pokud by použití obecného kurzu vedlo k významným odchylkám.

Daňové přiznání a odvody

Daňová přiznání musejí firmy stále vyplňovat v českých korunách. Také účetní jednotky mají povinnost hradit daně (daně z příjmů, daň z přidané hodnoty) v české měně. Do budoucna by ale měly mít možnost účetní jednotky hradit daně v jejich funkční měně. Další nevýhodou je, že účetní softwary nemusí být schopné s funkční měnou správně pracovat.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Technické zhodnocení
11 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Opravné položky k pohledávkám
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Účtování o zásobách
11 příkladů
Spustit test

Přečtěte si také

Změny u dohod v roce 2024

25. 04. 2024

Jaké změny nastanou u DPP a DPČ v roce 2024? Klíčovou novinkou je dovolená pro dohodáře.

Účetní programy na českém trhu

23. 04. 2024

Zkuste si sami vzpomenout, jaké účetní programy Vás napadnout v první chvíli, když by se Vás někdo zeptal: „Vyjmenuješ mi prosím nejpoužívanější účet...

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Ucetnictvi-v-cizi-mene&idc=561

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.