Účtování II. pilíře důchodového pojištění

Info pro zaměstnance:

 • Vstup dobrovolný. Toto rozhodnutí nelze vzít zpět po registraci
 • Vstup možný do konce kalendářního roku, kdy dosáhneme věku 35
 • Pokud jste starší 35. let musíte se upsat nejpozději do konce měsíce 06/2013
 • Smlouva u penzijní společnosti (od této smlouvy lze ještě odstoupit)
 • Tato penzijní společnost zažádá o registraci smlouvy v Centrálním registru smluv (po registraci již nelze vystoupit)
 • Písemně oznámit zaměstnavateli začátek vstupu do II. pilíře
 • Výběr 4 důchodových fondů odlišených podle stupně rizika – fond státních dluhopisů, konzervativní, vyvážený, dynamický (mezi těmito fondy lze přestupovat)

 

Povinnosti pro zaměstnavatele:

 • Zodpovědnost za odvody za zaměstnance
 • Měsíční hlášení na finanční úřad
 • Do konce března podá vyúčtování pojistného na důchodové spoření
 • Stává se plátcem na důchodové spoření

Inzerce ∇

 Zodpovědné organizace:

 Pojistné na důchodové spoření odvádí zaměstnavatel na účet finančního úřadu (ne na účet ČSSZ).

 Kontrolu odvodů provádí ČSSZ.

 

Sazby pro účastníky II. pilíře:

Zaměstnanec:

3,5% z VZ důchodové pojištění (I. pilíř)

5% z VZ odvod do fondů (II. pilíř)

 

Zaměstnavatel (sazby se nemění):

21,5% důchodové pojištění

2,3% nemocenské pojištění

1,2% státní politika zaměstnanosti

 

Účtovací předpis:

 • Za zaměstnance: 331/34x (nutno vytvořit nový analytický účet) – skupina 34, neboť II. pilíř se řídí Daňovým řádem a je odváděn finančnímu úřadu – nutno s ním tedy nakládat jako s daní.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Reklamace zboží - účtování u odběratele
13 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Výnosy, náklady příštích období
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Zásoby vlastní výroby - způsob B
17 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (2)

#1  Dojiva 05.06.2013, 15:15

Jednoznačné určení, že se bude účtovat na účet 34x není zdůvodnitelné tím, že se řídí Daňovým řádem, Jedná se o správní předpis a nikoliv o účetní předpis. Je nutno vycházet z podstaty platby tj, že se jedná o závazek, ke kterému se dobrovolně zavázal zaměstnanec. Jsem přesvědčen, že stejně je možno účtovat na účet 37x a pokud svážeme II.pilíř se zákonem, který jej umožnil tak se jedná o spoření na soc. zabezpečení takže je možné i na účet 33x. V žádném případě se nejdná o daň ani dotaci, což je název skupiny 34 dle vyhlášky 500 Dr. Dojiva certifikovaný bilanční účetní

#2  TomH 17.09.2013, 18:29

Souhlasím s p. Dr. Dojivou, nejedná se o daň, proto není správné účtovat o pojistném na důchodové spoření v účt. skupině 34. Daň je zákonem daná povinná platba bez nároku plátce na přímé protiplnění. Pojistné na důch. spoření definici daně nesplňuje a nic na tom nemění ani skutečnost, že se platí na účty FÚ a že jeho správa podléhá daňovému řádu. FÚ navíc následně přeposílají pojistné na účty jednotlivých penzijních společností. Pojistné na důch. spoření tedy má ve skutečnosti mnohem blíž k pojistnému na soc. zabezpečení a tomu by mělo jeho zachycení v účetnictví odpovídat. Proto je správné jeho účtování v účt. skupině 33.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Uctovani-II-pilire-duchodoveho-pojisteni&idc=86

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.