Úsporný balíček 2024

Od představení návrhu konsolidačního balíčku pro rok 2024 uplynulo již necelých pět měsíců, přesto byl nakonec schválen poslaneckou sněmovnou až v pátek, 13.10. 2023. Během letních měsíců se strany vládní koalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) úspěšně dohodly na úpravách a doplnění konsolidačního balíčku. Avšak hlavním důvodem, proč chystaný balíček nebyl tak dlouho schválen, byla nespokojenost vládní opozice s jeho obsahem. Navrhované změny opozice představila na několika jednání poslanecké sněmovny, která se táhla dlouho do noci.

V tomto článku si ujasníme, jak se navrhovaný konsolidační balíček pozměnil, od doby jeho prvního návrhu a které návrhy byly schváleny koalicí a nakonec i opozicí 13.10.2023.

Schválené či pozměněné návrhy

Daň z příjmů právnických osob

Vládní koalice prosadila zvýšení daně z příjmů právnických osob z 19% na 21%.

Odsouhlasen byl také návrh na omezení daňové uznatelnosti při nákupu osobních automobilů pro podnikatelské účely na první 2.000.000 Kč z ceny vozu.

Daň z příjmů fyzických osob

Sleva na dani na manželku/manžela se omezí výhradně na manžela/manželku pečující o dítě pouze do 3 let věku.

Dále se ruší školkovné a sleva na studenta, která činí 4 020 Kč.

Zvýšení odvodů OSVČ

Bez dalších změn zůstal návrh na zvýšení odvodů na sociální pojištění u OSVČ, který plánuje zvýšit minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění OSVČ z 25% na 40%, konkrétně o 5 procentních bodů ročně. V roce 2024 se tedy bude minimální vyměřovací základ počítat z 30% průměrné mzdy. 

Zaměstnanecké benefity

Zaměstnancům zůstane daňové zvýhodnění benefitů, mezi nejznámější patří např. MultiSport karta. Avšak jako daňově uznatelný náklad zůstanou benefity do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období.

Daň z nemovitých věcí

V návrhu z 11.5.2023 se počítalo se zavedením tzv. státního koeficientu ve výši 1%, jehož inkaso mělo být stoprocentním příjmem státu. Nakonec dojde ke zvýšení sazby daně o 1,8 násobek. Obcím tak bude ponecháno 100% výnosů daně z nemovitostí.

Spotřební daň

Namísto původně navrhovaných čtyř let bude období, po které měla daň růst, zkráceno na tři roky. Spotřební daň bude zvýšena tedy pro roky 2024 a 2025 o 10%. A pro rok 2026 o 5%. 

Nově budou také zdaněny i e-cigarety.

Daň z hazardních her

Konsolidační baliček počítá se zvýšením první sazby daně z hazardních her na 35% u loterií a se zvýšením druhé sazby na 30%, která se aktuálně uplatňuje u živých her (karty, ruleta). Koalice nově doplnila do balíčku změnu v oblasti online hazardních her. Výnos ze všech online hazardních her bude nově 100% příjmem do státního rozpočtu a současně výnos ze všech landbased hazardních her (casino) bude nově připadat 55% státu a 22,5% obcím. 

DPH

K jediné změně od května došlo u novin, u kterých se původně měla sazba DPH zvýšit na 21%, nakonec ale bude jen 12%. Vládní koalice se nadále shodla pouze na 2 sazbách DPH, a to na základní 21% a snížené 12%. Nadále je počítáno s osvobozením od DPH u knih. Ve snížené sazbě by měly být například dětské autosedačky a pohřební služby. Do vyšší sazby budou nově patřit například kadeřnické služby, služby autorů a umělců. Dále sběr, přeprava a skládkování komunálního odpadu, oprava obuvi, úklidové práce a palivové dřevo. 

Stavební spoření

K odsouhlasení návrhu došlo i v rámci stavebního spoření. Státní podpora se sníží na 1.000 Kč ročně. Změna se bude týkat nových i stávajících smluv. 

Dálniční známka

Úspěšně prošel také návrh na zdražení roční dálniční známky na 2.300 Kč. Počítá se také se zavedením jednodenní dálniční známky ve výši 200 Kč. Ovšem měsíční dálniční známka zlevní na 430 Kč a desetidenní na 270 Kč. Nově koalice doplnila podmínku, že cena dálničních známek bude pravidelně valorizována.

Nemocenské pojištění zaměstnanců

Shoda napříč koalicí přetrvává v rámci znovuzavedení nemocenského pojištění u zaměstnanců. Každému zaměstnanci bude sraženo z hrubé mzdy i nemocenské pojištění ve 0,6%.

Účetnictví v cizích měnách

Nově byla odsouhlasena možnost firmám účtovat v eurech, amerických dolarech a britských librách. Pro firmy, které mají většinu transakcí v cizí měně to bude určitě příjemná zněna. 

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účetní případy, které mohou nastat mezi firmou a společníkem
12 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Pořízení dlouhodobého nehmotného majetku - lehký
11 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování přijatých záloh
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

OSVČ na vedlejší činnost

22. 11. 2023

Kdo může podnikat na vedlejší činnost? Jaké jsou daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění u vedlejší činnosti?

Změna sazeb DPH v roce 2024

15. 11. 2023

Změny v sazbách DPH od 1.1.2024. Snížení pro knihy a zdravotnické potřeby, zvýšení pro léky a stravovací služby

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  AndreaKV 26.10.2023, 12:12

Dobrý den, nemohu dohledat, zda ve schválené verzi je snížení přídělu do FKSP na 1% a podmínka, že 50% přídělu musí být na produkty se spořením na stáří.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Usporny-balicek-2024&idc=540

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.