Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

V čem se liší účetní závěrka a účetní uzávěrka?

|

Víte, jaký rozdíl spočívá v účetní závěrce a účetní uzávěrce? Většinou, když se ve firmě mluví o některém z těchto pojmů, každý si představí uzavření účetního období a následné sestavení daňového přiznání.

Princip účetní závěrky

Tento proces obnáší sestavení důležitých účetních výkazů. Konkrétně se sestavuje rozvaha, výkaz zisků a ztrát a přílohy k účetní závěrce. Dalším krokem je následně vyplnění daňového přiznání k dani z příjmu a jeho zaslání konkrétnímu finančnímu úřadu.

TIP: Abyste si byli jisti, že v účetní závěrce neuděláte chybu, přihlaste se na speciální seminář Účetní závěrka za rok 2017 krok za krokem.

Princip účetní uzávěrky

Účetní uzávěrka je trochu něco jiného. Při tomto procesu dochází k uzavření celého účetnictví za dané účetní období. Uzavírají se aktivní, pasivní, nákladové a výnosové účty. K tomu se používají dva speciální účty: 710Účet 710 - Účet zisků a ztrát (Aktivní) 710 – Účet zisků a ztrát a 702Účet 702 - Konečný účet rozvažný (Aktivní) 702 – Konečný účet rozvážný.

Jak postupovat

K uzavření účetnictví a vyčíslení konečného výsledku hospodaření je třeba učinit hned několik kroků, které nás dovedou ke správnému výsledku. Níže uvádíme několik případů, na které si dávat v této souvislosti pozor.

Je třeba provést inventarizaci majetku a závazků. Při ní porovnáváme účetní stav se stavem skutečným a případně doúčtujeme vzniklé inventarizační rozdíly. Pokud v rámci vaší činnosti účtujete o zásobách, myslete na to, že účty Pořízení materiálu a Pořízení zboží musí mít k 31.12. nulový zůstatek.

Dalším krokem je účtování časového rozlišení. Zkontrolujte si, zda jste vždy účtovali náklady a výnosy do toho období, se kterým věcně i časově souvisí. Podívejte se také například na to, zda jste nebo nejste ve fázi tvorby a rozpuštění rezerv.

Zjistěte, jak jste na tom s nedobytnými pohledávkami a pohledávkami po splatnosti. Pokud máte některé účty vedené ve dvou měnách, je třeba k 31.12. přepočítat zůstatky aktuálním kurzem ČNB k tomuto datu. Nezapomeňte zaúčtovat vzniklé kurzové rozdíly.

Závěrem celého procesu je vyčíslení výsledku hospodaření běžného účetního období, výpočet daně z příjmu a konečně i uzavření účetnictví.

Orientujete se v plánovaných novinkách?

Připravte se na plánované daňové a účetní novinky od roku 2018. S jejich pochopením vám pomůže kurz Daňové a účetní novinky v roce 2018.

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz

Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Na co nezapomenout při sestavování účetní závěrky Na co nezapomenout při sestavování účetní závěrky

13. 02. 2017, Zuzana Bartůšková Na co nesmí zapomenout účetní při tvoření účetní závěrky? ... celý článek


 Účetní závěrka Účetní závěrka

20. 05. 2011, Petra Holíková Důležité informace o účení závěrce... celý článek


 Účetní uzávěrka Účetní uzávěrka

21. 05. 2011, Petra Holíková Důležité informace o účetní uzávěrce - maturitní otázka z účetnictví... celý článek


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=V-cem-se-lisi-ucetni-zaverka-a-ucetni-uzaverka-&idc=310

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.