Video návod: Jak si vyplnit daňové přiznání fyzických osob - 3. díl: OSVČ jako hlavní i vedlejší činnost

V dnešním díle si ukážeme, jak si vyplnit daňové přiznání včetně souvisejících přehledů pro sociální a zdravotní pojišťovnu.

Tento díl je zaměřen na poplatníky, kteří byli část roku 2018 zaměstnáni a další část roku vykonávali samostatnou činnost. 

Vyplňování si ukážeme na poplatníkovi, o kterém známe tyto údaje:

 • Ing. Marek Zlatuška, Masarykovo náměstí 5, 58601 Jihlava
 • Rodné číslo: 840411/3498
 • IČO: 123654987
 • DIČ: CZ8404113498
 • VS OSSZ: 365148741 

Co budeme potřebovat předtím, než začneme přiznání zpracovávat?

 • Evidenci všech příjmů
 • Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti
 • Přehled plateb od České správy sociálního zabezpečení
 • Přehled plateb od zdravotní pojišťovny

Zde se můžete podívat, jak vyplnit přiznání včetně přehledů

 

(doporučujeme si video zvětšit na celou obrazovku, můžete si také nastavit rychlost přehrávání na 1.25x)

Pan Zlatuška měl v roce 2018 ze zamostatné činnosti příjmy ve výši 489500 Kč a bude uplatňovat paušální výdaje. Chce si uplatnit slevu na jeho syna Jiřího. Provozoval internetový obchod a uplatní si tedy paušální výdaje ve výši 60%.

 • 80 %, nejvýše 800 000 Kč za rok, si odečtou poplatníci, kteří měli příjmy z řemeslných živností.
 • 60 %, nejvýše 600 000 Kč za rok, si odečtou ti, kteří měli příjmy z živností volných, vázaných i koncesovaných.
 • 40 %, nejvýše 400 000 Kč za rok, si mohou odečíst poplatníci, kteří měli příjmy ze samostatné činnosti, například z jiného podnikání dle zvláštních předpisů, z užití či poskytnutí práv z průmyslového či jiného duševního vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem, z jiné samostatné výdělečné činnosti.
 • 30 %, nejvýše 300 000 Kč za rok, si mohou uplatnit ti, kteří měli příjmy z pronájmu a příjmy z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.

Základem pro výpočet celkové daně je součet příjmů a povinného pojistného ze zaměstnání plus základ daně ze samostatné činnosti. Po zaokrouhlení na stovky dolů vypočteme celkovou daň ve výši 15% a od té odečteme slevu na poplatníka ve výši 24.840 Kč a slevu na první dítě ve výši 15204 Kč. Vyjde nám celková daň a od té odečteme daň, která byla za zaměstnance odvedená v zaměstnání. Vyjde nám potom buď doplatek, který zaplatíme finančnímu úřadu nebo nedoplatek, který si necháme vrátit. Pro vrácení je v daňovém přiznání speciální „okýnko“, do kterého vyplníme, jakým způsobem chceme přeplatek vrátit a podepíšeme. 

Při vyplňování přehledu pro ČSSZ musíme znát základ daně ze samostatné činnosti a vyplníme, že vykonáváme vedlejší činnost z důvodu zaměstnání v měsících, kdy se nám samostatná činnost překrývá se zaměstnáním. Po zbytek roku vyplníme, že vykonáváme hlaví činnost (pan Zlatuška vykonával vedlejší činnost v květnu, protože byl zaměstnán a po zbytek roku vykonával hlavní činnost).

Pro vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu potřebujeme příjmy a výdaje za rok 2018 (najdeme v daňovém přiznání). Pojistné se nám dopočte pouze ze skutečného základu daně. Musíme jen znát počet měsíců, ve kterých jsme vykonávali samostatnou činnost a z toho počet měsíců, ve kterých pro nás neplatil minimální vyměřovací základ (pro pana Zlatušku neplatil v květnu, protože by ještě zaměstnán).

 

Související odkazy na interaktivní formuláře na přiznání + sociální a zdravotní pojištění OSVČ za rok 2018 k vyplnění

Daňové přiznání
Elektronické vyplnení přiznání na portále finanční správy ČR
tiskopis daňového přiznání fyzických osob
     Vstupte »
Sociální pojištění
Vstup do eportálu k elektronickému vyplnění podání sociálního pojištění      Vstupte »
Zdravotní pojištění
OSVČ přehled 2018 - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna Stáhnout
OSVČ přehled 2018 - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR Stáhnout
OSVČ přehled 2018 - Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky Stáhnout
OSVČ přehled 2018 - Revírní bratrská pokladna Stáhnout
OSVČ přehled 2018 - Oborová zdravotní pojišťovna Stáhnout
OSVČ přehled 2018 - Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky Stáhnout

Nelze PDF otevřít?
Pro správnou funkčnost si PDF dokument stáhněte k sobě do počítače (klikněte pravým tlačítkem myši a dejte Uložit odkaz jako...) poté si PDF otevřete v programu Acrobat Reader. Pokud si PDF otevřete pouze v internetovém prohlížeči, nebude vám fungovat.

Sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ za rok 2018

Odebírejte náš kanál na Youtube a budete vědět o nových videích jako první

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Příjmy a náklady příštích období, vliv na hospodářský výsledek
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dohadné účty aktivní
6 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dlouhodobý majetek - ZC a vyřazení a jeho daňové dopady
16 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Video-navod-Jak-si-vyplnit-danove-priznani-fyzickych-osob-3-dil-OSVC-jako-hlavni-i-vedlejsi-cinnost&idc=370

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.