Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Víte, kolik letos přibylo nespolehlivých plátců DPH?

|

V první polovině července se v tisku objevila zpráva o tom, že jen během několika prvních dní v červenci se dostalo do databáze tzv. nespolehlivých plátců DPH dalších 44 podnikatelských subjektů. Jejich celkový počet byl tak v danou chvíli 682!

Toto číslo je až zarážející s ohledem na to, že od začátku roku 2 013Účet 013 - Software (Aktivní) 013, kdy se tento institut objevil v zákoně o dani z přidané hodnoty, do konce roku 2 014Účet 014 - Ocenitelná práva (Aktivní) 014 jich bylo jen 117.

Díky tomu začala finanční správa tento tzv. institut nespolehlivého plátce důsledně využívat. Radikální změnou prošel i pohled na to, kdo je nespolehlivým plátcem: velká část důvodů, které vedly k rozhodnutí o nespolehlivém plátci v roce 2 013Účet 013 - Software (Aktivní) 013 a zhruba do poloviny roku 2 014Účet 014 - Ocenitelná práva (Aktivní) 014, bylo neuhrazení zajišťovacího příkazu.

Takové bylo vydáváno v některých odůvodněných případech nekalostního jednání plátce – většinou související s neplněním jeho daňových a správních povinností.

Další možností bylo vyměřování nebo doměřování daně podle pomůcek – což znamená zpravidla nespolupracující či nekontaktní plátci.

A v neposlední řadě to byla skupina plátců s významnými dlouhotrvajícími dluhy na dani.

Finanční správa koncem roku upravila a rozšířila kritéria, která stanoví nespolehlivé plátce:

  • při nespolupráci
  • při absenci reakce plátce při vyměřování
  • při absenci reakce plátce při doměřování podle pomůcek

 

Jedním z častých způsobů, jak může podnikatel získat institut nespolehlivého plátce, je to, že nepodá daňové přiznání nebo související výpisy a přílohy a nereaguje na výzvy k jejich podání, případně k další požadované součinnosti při správě daně. Dokonce se od října 2 014Účet 014 - Ocenitelná práva (Aktivní) 014 významně snížila hranice, od které podnikatel dluží na DPH a stává se tak nespolehlivým plátcem – na 500 000 Kč.

Na co si dávat pozor při obchodování s nespolehlivým plátcem?

  • Určitě je potřeba si uvědomit, že za něj ručíte že odvede DPH za zdanitelné  plnění, které je od něj přijato.
  • Je proto důležité dávat si na nespolehlivé plátce pozor.  
  • Je možné této situaci předejít tzv. zajištěním daně, a k tomu je potřeba nastudovat §109 a zákona.

TIP: Chcete se vyznat ve světě DPH? Navštivte kurz DPH v praxi.

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz


Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇Přečtěte si také

 3 znaky švarc systému, na které si musíte dát pozor 3 znaky švarc systému, na které si musíte dát pozor

02. 11. 2015, KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek Takzvaný švarc systém je v případě řady firem a v rámci jejich účetnictví tématem na pořadu dne. Přitom není radno ho podceňovat. V tomto článku se švarc systému podíváme na zoubek... celý článek


 MOSS - novinka v problematice DPH MOSS - novinka v problematice DPH

09. 02. 2015, M. Bohdalová Mini one stop shop neboli zkráceně MOSS. Novinka v problematice DPH od 1. 1. 2015... celý článek


 Pozor na nespolehlivého plátce DPH! Pozor na nespolehlivého plátce DPH!

13. 10. 2014, Sponzorovaný článek Zaznamenali jste v posledních týdnech zvýšený zájem finanční správy o výběr daní? Že platíte daně včas? I tak můžete dostat sankce. Znáte dobře institut nespolehlivého plátce DPH?... celý článek


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Vite-kolik-letos-pribylo-nespolehlivych-platcu-DPH-&idc=216

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.