Výdajové paušály nebo daňová evidence? Jak se nás dotknou daňové změny?

Se začátkem roku 2015 nás čeká několik významných daňových změn. Jedna z nich se týká výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné. Ty budou nově omezeny maximálním ročním příjmem ve výši 2 mil. Kč. Výhodnost výdajových paušálů pro OSVČ je individuální a každý podnikatel si musí dobře propočítat a finančně vyhodnotit, zda není pro něj výhodnější zvolit vedení daňové evidence.

„Díky výdajovým paušálům se sice OSVČ nemusí zabývat doklady v nákladové části, čímž dochází k jisté časové úspoře a administrativnímu ulehčení, ovšem na druhé straně dotyční nemají dostatečnou kontrolu nad svými financemi a stavem podnikaní, protože je nic nenutí udržovat jasné přehledy svých nákladů a výdajů. I ti, kteří používají výdajové paušály, potřebují vědět, zda neutrácejí více, než vydělají, a to přesně jim účetnictví ukáže. Měli by si ho proto vést alespoň pro sebe,“ upozorňuje Petra Vamberová ze společnosti Direct Accounting, která vyvíjí cloudové účetnictví iÚčto.

Výdajové paušály v roce 2015

OSVČ

Rok 2015

Maximální výše výdajů

Zemědělský výroba, lesní a vodní hospodářství

80 %

1 600 000 Kč

Řemeslné živnosti

80 %

1 600 000 Kč

Ostatní živostnosti

60 %

1 200 000 Kč

Podnikání podle zvláštních předpisů, nezávislá povolání (lékaři, auditoři, právníci, znalci, tlumočníci, umělci, insolvenční správci…)

40 %

800 000 Kč

Příjmy z pronájmu

30 %

600 000 Kč

 

Podnikatelé, kteří využívají výdajové paušály, si povětšinou účetnictví nebo daňovou evidenci nevedou, protože ze zákona ani nemusí. Ovšem účetnictví není jen povinností danou státem, v prvé řadě to je ukazatel stavu našeho podnikání.

Další novinky

Další významná změna v daňové oblasti, která se dotkne živnostníků i firem, se týká hodnoty daně z přidané hodnoty (DPH). Od 1. ledna 2015 se na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu bude vztahovat jen 10% sazba DPH. Nová snížená sazba ve výši 10 % tak rozšíří počet sazeb na tři. Základní daň ve výši 21 % procent zůstává zachována, stejně tak dosavadní snížená sazba ve výši 15 %.

„Uživatelé iÚčta, účetnictví on-line, najdou tuto změnu automaticky od 1. ledna implementovanou, nemusí řešit žádné aktualizace či ručně výši DPH do systému zadávat. Samozřejmě tato nová funkce, stejně jako všechny ostatní, není zpoplatněna,“ říká Petra Vamberová.

 

Od nového roku budou také muset všechny firmy a podnikatelé, které mají zřízenou datovou schránku, činit všechna formulářová podání pouze elektronicky. To se týká například daňových přiznání. „Právě pracujeme na tom, aby i v Účtu bylo možné si vygenerovat soubor pro podání daňového přiznání k příjmu, a poté ho jednoduše odeslat přes datovou schránku. Bude to stejně snadné jako v případě elektronického přiznání k DPH, které je možné v iÚčtutakto generovat již několik měsíců,“ dodává Petra Vamberová. 

I ucto
Autor článku: iÚčto

Chytré online účetnictví iÚčto bylo spuštěno v roce 2012 a v současné době má tisíce spokojených uživatelů. iÚčto je plnohodnotné cloudové účetnictví včetně daňové evidence. Více informací včetně nabídky účetních služeb na www.iucto.cz.

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Zřizovací výdaje neboli náklady spojené se vznikem společnosti
15 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku a nedaňové zálohy - lehký
18 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test. Dlouhodobý majetek - daňové odpisy
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickou 1 Kč za test.

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Vydajove-pausaly-nebo-danova-evidence-Jak-se-nas-dotknou-danove-zmeny-&idc=173

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.