Videokurz odmaturuj z účetnictví

Živnostníkům se mají zvýšit minimální povinné odvody

Jaké změny v odvodech nastanou u OSVČ? Jak se změní výpočet starobního důchodu pro OSVČ? Dozvíte se v následujícím článku.

Osoby samostatně výdělečně činné odvádí na sociálním pojištění 29,2 % z 50%vyměřovacího základu (rozdíl mezi příjmy a výdaji). Avšak mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci.

V rámci konsolidačního balíčku se u důchodové reformy vláda rozhodla pro změny týkající se osob samostatně výdělečně činných. Důvodem je, že přibližně 60 % podnikatelů si v současnosti platí jen minimální povinnou částku. Do důchodového systému tak odvádějí výrazně méně než zaměstnanci a pak pobírají nízké důchody. Nepůjde sice o skokový nárůst, ale během tří let by se živnostníkům zvýšil povinný minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění z 25 procent průměrné mzdy na úroveň 40 procent. Každý rok dojde ke zvýšení o pět procentních bodů.

Druhou částí návrhu je pak zvýšení vyměřovacího základ pro výpočet sociálního pojištění, který se nyní počítá jako 50 % zisku. Podle návrhu se zvýší na 55 %. Živnostníkům se mají zvednout také odvody na zdravotní pojištění. Výše starobního důchodu se počítá z příjmů za celý aktivní život, konkrétně z tzv. rozhodného období, které může trvat více jak 40 nebo 45 let, nemusí znamenat, že současné minimální odvody OSVČ způsobí výrazně nižší důchod. Metodika výpočtu výše starobního důchodu je daná zákonem o důchodovém pojištění. Starobní důchod je součtem dvou složek: základní výměry a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a v roce 2023 činí 4 040 Kč. Procentní (zásluhová) výměra závisí na dvou proměnných, první je doba pojištění („odpracované“ roky) a tou druhou je výše příjmů. Navrhované zákonné minimální pojistné nebo i dobrovolné zvýšení pojistného nemusí vést k žádanému zvýšení starobního důchodu.

Další možností, kterou ale nemohou využít všechny OSVČ, je vstoupit do paušálního režimu a platit tzv. paušální daň. Paušální daň mohou od roku 2023 platit OSVČ, které mají příjmy do 2 milionů korun.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování dotace na pořízení dlouhodobého hmotného majetku
Nový 9 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Výsledek hospodaření akciové společnosti
9 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Náklady - souhrnný příklad III.
13 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Zivnostnikum-se-maji-zvysit-minimalni-povinne-odvody&idc=531

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.