Změna zdravotní pojišťovny

Jak postupovat při změně zdravotní pojišťovny? Jak často lze měnit zdravotní pojišťovnu? Pokud chcete od 1. ledna 2024 změnit zdravotní pojišťovnu, máte čas do konce září 2023.

Každý občan s trvalým pobytem v ČR musí být zdravotně pojištěn u některé ze sedmi zdravotních pojišťoven na trhu. Kromě toho musí být pojištěny i osoby, které trvalý pobyt sice nemají, ale jsou uvedeny v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, tj. například osoby zaměstnané u zaměstnavatele, který má na území ČR sídlo nebo trvalý pobyt, nebo osoby, kterým bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem vědeckého výzkumu, nebo osoby, který požívají doplňkové nebo dočasné ochrany, či jim byl udělen azyl na území České republiky, nebo osoby nezletilé, které byly na území České republiky umístěny na základě opatření nebo usnesení soudu do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo do ústavu pro péči o děti nebo přidělenou do péče fyzické osoby, popřípadě děti, které se narodí matce s dlouhodobým nebo trvalým pobytem na území České republiky.

Přechod mezi pojišťovnami má své pravidla: 

1. Pojišťovnu lze změnit jednou za 12 měsíců (dle § 11a zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb):

  • od 1. července: o změnu zažádejte mezi 1. lednem a 31. březnem
  • od 1. ledna: o změnu zažádejte mezi 1. červencem a 30. zářím.

2. Přejít do jiné pojišťovny je možné ve 2 termínech, vždy na začátku pololetí. Žádost je přitom potřeba podat 3–6 měsíců předem. 

Každá pojišťovna má na svých webových stránkách zveřejněn postup, jak vyplněnou přihlášku podat. Lze to elektronicky, případně i klasicky na pobočkách.

Komu musíte změnu pojišťovny nahlásit?

Každou změnu zdravotní pojišťovny musí zaměstnanci dle § 12 zákona o veřejném zdravotním pojištění oznámit svému zaměstnavateli. Za výpočet a odvod zdravotního pojištění je zodpovědný zaměstnavatel, proto musí každou změnu zdravotní pojišťovny obdržet včas. Zákonný termín pro oznámení změny zdravotní pojišťovny je 8 dní. Od svého zaměstnavatele následně dostanete písemné potvrzení, že od vás oznámení o změně zdravotní pojišťovny převzal. O změně pojišťovny je také potřeba informovat všechny vaše lékaře při nejbližší návštěvě.

Změna zdravotní pojišťovny, když jste OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné platí povinné měsíční zálohy na zdravotní pojištění do osmého dne následujícího měsíce. V případě změny zdravotní pojišťovny od ledna 2024 budou OSVČ posílat platbu na bankovní účet nově zvolené zdravotní pojišťovny začátkem února. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu v polovině roku, nezapomeňte také příští rok s daňovým přiznáním podat dva přehledy o příjmech a výdajích.

Změnit zdravotní pojišťovnu mohou i občané mající u své zdravotní pojišťovny dluhy, a to nejenom na pojistném, ale i na penále nebo pokutě. Odchodem k jiné zdravotní pojišťovně se samozřejmě dluhy nesmažou. Odhlášení u stávající zdravotní pojišťovny provádí Vaše nová zdravotní pojišťovna. Vámi vybraná nová zdravotní pojišťovna Vám zašle novou kartu pojištěnce, kterou se budete při návštěvách lékařů prokazovat.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Sestavování výsledovky, výsledků hospodaření a nedokončené výroby
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Daňově uznatelné/neuznatelné náklady
Nový 9 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku a daňové zálohy - střední obtížnost
18 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

OSVČ na vedlejší činnost

22. 11. 2023

Kdo může podnikat na vedlejší činnost? Jaké jsou daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění u vedlejší činnosti?

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Zmena-zdravotni-pojistovny&idc=537

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.