Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

Znáte možnosti daňové optimalizace při podnikání na vedlejší činnost?

|

Z podnikání v rámci vedlejší činnosti plynou obrovské výhody. Představíme si jeden hodně zajímavý model kombinace závislé činnost i ve vztahu k optimalizaci plateb daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění.

Podnikání v rámci vedlejší činnosti

Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti nebo na částečný úvazek, máte jedinečnou a velmi příjemnou možnost podnikat v rámci vedlejší činnosti.

Tato optimalizace je vhodná pro každého, kdo má buď částečný úvazek, nebo dohodu o pracovní činnosti a jeho hrubý příjem je alespoň ve výši minimální mzdy, která v současné době činí 9 200 Kč hrubého. V takovém případě vůbec neplatíte sociální pojištění, pokud váš zisk za rok 2015 nepřesáhne 63 865 Kč.

Aby bylo možno posoudit hlavní a vedlejší činnosti, a to z hlediska sociálního pojištění, není zapotřebí dosáhnout ani minimální mzdy. V takovém případě je dostačující, když je u závislé činnosti existuje důchodové a nemocenské pojištění, k čemuž je dostačující měsíční hrubý příjem 2 500 Kč.

Uvedená částka, která nesmí být přesažena, 63 865 Kč je opravdu velice benevolentní, podíváme-li se na možnost uplatnění paušálních výdajů, čili například pro 60 % paušál je limit příjmů ve výši 63 865/0,4 = 159 662,50 Kč.

Zdravotní pojištění odpuštěno nebude – to se bude hradit z vypočtené výše, ale pokud máte souběžně práci na závislou činnost alespoň za minimální mzdu, pak zde neplatí povinnost platby minimálních záloh pro OSVČ (v r. 2015: 1 797 Kč).

Uveďme si příklad

Příjem za rok 2015 činí 120 000, paušální výdaje 60 % – práce za min. mzdu:

  • zisk = 120 000 – 60 % paušální výdaje = 48 000 Kč
  • sociální pojištění tedy platit nemusíte (zisk činí méně než je stanovený limit 63 864 Kč)

Zdravotní pojištění

  • vyměřovací základ = 48 000 x 0,5 = 24 000 Kč (polovina zisku)
  • výše ZP = 24 000 x 0,135 = 3 240 Kč (13,5 % sazba ZP)

Daň z příjmů fyzických osob

  • základ daně můžete zvýšit o 48 000 zisku, a díky tomu, že jste pobírali minimální mzdu, vám zůstane k uplatnění také část slevy na poplatníka

Tato optimalizace je tedy ve výsledku velice prospěšná vzhledem k příjmu 120 000 Kč a k tomu, že u některých podnikatelských aktivit jsou minimální náklady.

 

TIP: Chcete se vyznat ve světě DPH? Navštivte kurz DPH v praxi.

Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz


Autor: KURZY SPRINT, Sponzorovaný článek

Inzerce ∇


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:
Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Znate-moznosti-danove-optimalizace-pri-podnikani-na-vedlejsi-cinnost-&idc=218

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.