Videokurz jak na účtování od základů II.

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Související dokumenty ke stažení v excelu nebo pdf

žádost o vrácení přeplatku Stáhnout

Jednorázová daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) ve výši 4 % z celkové kupní ceny byla zrušena. Návrh Ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitostí prošel Poslaneckou sněmovnou a 15. září 2020 byl podepsán i prezidentem České republiky.

Daň z nabytí nemovitých věcí již nezaplatí kupující, kterému byl proveden vklad vlastnického práva k nemovitosti do katastru nemovitostí v prosinci 2019 a později (lhůta pro podání daňového přiznání byla od 31. března 2020 a později). Dne 25. září 2020 byl zákon č. 386/2020 Sb., kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, a mění a zrušují další související právní předpisy, zveřejněn ve Sbírce zákonů. Kupující nemovitostí už nepodává daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl zapsaný vklad práva do katastru nemovitostí.

Poplatníci, kterých se zrušení daně týká a kteří dosud nepodali daňové přiznání ani daň neuhradili, nemají již vůči správci daně žádné povinnosti. Nemusí činit žádné další kroky. Naopak poplatníci, kteří daň uhradili, mohou na finančním úřadu požádat o vrácení přeplatku na dani (podáním žádosti o vrácení přeplatku na dani, a to v souladu s § 155 daňového řádu u místně příslušného správce daně). Pro vrácení přeplatku na dani je stanovena 30-ti denní lhůta, která běží ode dne podání žádosti o vrácení přeplatku. Přeplatek bude poplatníkovi vrácen pouze v případě, že u poplatníka není evidován nedoplatek na jiné dani.

Se zrušením daně z nabytí nemovitosti jsou spojeny ještě 2 následující změny zákona o daních z příjmů v oblasti nemovitostí:

  • prodloužení časového testu pro placení daně z příjmu z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení a to z 5 na 10 let (platí pro nemovitosti nabyté od 1. 1. 2021)
  • snížení maximálního odpočtu úroků z hypotéky z původních 300 000 Kč, kde je maximální daňová úspora 45 000 Kč na 150 000 Kč (platí pro úvěry uzavřené po 1. lednu 2022)

Praktický příklad

Kupní smlouva mezi majitelem nemovitosti a kupujícím byla uzavřena v říjnu 2019. Právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vznikly v říjnu 2019 a vklad práva byl do katastru nemovitostí zapsán:

A) v listopadu 2019,

B) v prosinci 2019,

Jak postupovat v těchto případech? Týká se kupujícího zrušení daně z nemovitostí?

Řešení

A) kupujícího se netýká zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

  • kupující musí daň zaplatit, zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se nevztahuje na případy, kdy lhůta pro podání daňového přiznání uplynula před 31. březnem 2020

B) kupujícího se týká zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

  • pokud kupující daň nezaplatil, nemá již vůči správci daně žádné povinnosti
  • pokud kupující daň zaplatil, bude mu na základě žádosti o vrácení přeplatku vrácena

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní odpisy
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Zákonné pojištění
odpovědnosti zaměstnavatele
7 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Záloha na daň z příjmů u zaměstnance
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Zrušení superhrubé mzdy

29. 11. 2020

Poslanecká sněmovna schválila zrušení superhrubé mzdy a také zvýšení daňové slevy na poplatníka a stravenkový paušál.

Paušální daň

23. 11. 2020

Placení paušální daně má pomoci zjednodušit administrativu a daňovou úsporu.

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  PetraM 13.04.2021, 12:14

Zdravím, nedávno jsem narazila na článek, kde jsem se dozvěděla jak je to s daní z nabytí nemovitosti aktuálně: https://www.cikr.cz/rozhovor-tema-dan-nabyti-snidane-novou/ a pomohl mi objasnit některé informace.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Zruseni-dane-z-nabyti-nemovitych-veci&idc=421

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.